امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    41560

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:37 | ۱۷ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

rahahan iran turkmenistan 300x184 - گروکشی پردرآمد ترکمنستان در غفلت مسئولان ایرانبین الملل-ترکمن نیوز-  در حالی که چهارسال از بهره‌برداری از خط آهن ایرانترکمنستان – قزاقستان می‌گذرد ترکمنستان می‌گوید تا زمانی که ایران بدهی خود را برای ساخت پل اترک نپردازد از ادامه ساخت ریل عریض خود در داخل کشورمان خودداری خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  عرض ریل راه آهن در ایران ۱۴۳۵ میلیمتر است و در ترکمنستان ۱۵۲۰ میلیمتر.به همین دلیل هر دو کشور باید حدود ۲۰ کیلومتر ریل خود را در کشور مقابل ادامه دهند تا واگن‌های صادر شده از مبدأ در همان کشور برای ریل کشور دیگر مناسب‌سازی شود.

به زبان ساده یعنی اگر ایران به ترکمنستان محموله‌ای را صادر کرد در نزدیکی مرز و در کشور خودمان بتواند واگن‌ها را برای ریل عریض ترکمنستان مناسب‌سازی کند(به اصطلاح تعویض بوژی)و بالعکس.

اما چون ایران سر ساخت پل اترک در این مسیر، بیش از دو میلیون دلار به ترکمنستان بدهکار است آن کشور(برخلاف ایران)، ریل خود را در داخل کشورمان نساخته.

به همین دلیل مناسب‌سازی واگن‌های صادرکنندگان کشورمان برای ریل عریض، در خاک ترکمنستان صورت می‌گیرد و این کشور نیز از هر واگن ۱۸۰ فرانک دریافت می‌کند!

هنوز مشخص نیست چه کسانی سبب شده‌اند که ساخت پل بر روی رودخانه اترک بر عهده ترکمنستان قرار بگیرد و ایران صرفا سهم خود را بپردازد.

جدای از اینکه پرداخت این سهم به دلار است پیمانکاران کشورمان نیز از ساخت آن محروم شدند و یک شرکت ترکیه‌ای به سفارش ترکمنستان این پل را ساخته.

همچنین مشخص نیست آیا هزینه اعلام شده برای ساخت این پل تا چه میزان درست بوده و آیا امکان ساخت با هزینه کمتر وجود داشته یا نه.

از طرفی بدهی ایران به این کشور یعنی ۲ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۷۱۷ دلار با دلار ۳۶۰۰ تومنی سال ۹۳ چه قدر است و با دلار ۱۱ هزار تومانی امروز چه قدر می‌شود؟!

یعنی هم منصفانه بودن هزینه ساخت پل مشخص نیست، هم بدهی ما بر اساس دلار روز به روز بیشتر می‌شود و هم چون این پول را نداریم برای هر واگن ۱۸۰ فرانک از جیب صادرکننده به ترکمنستان می‌دهیم!

 محمدرضا قربانی مدیرکل راه‌اهن شمال شرق ۲ کشور در گفت و گو با کاسپین‌خبرگفت: نیمی از بدهی ایران برای ساخت پل رودخانه اترک یعنی مبلغ ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تأمین اعتبار شده و در روزهای آینده به ترکمنستان پرداخت می‌شود.

۹میلیارد و چهارصد میلیون تومان دیگر از بدهی ما باقی می‌ماند.

این بدهی باید همان سال با دلار ۳۶۰۰ تومانی پرداخت می‌شد.

به خاطر تحریم‌ها بدهی خود را به ترکمنستان با یورو پرداخت می‌کنیم.

اگر ایستگاه تغییر بوژی در کشورمان ساخته شود ما هم از هر واگن صادرکنندگان آن‌ها می‌توانیم ۱۸۰ فرانک بگیریم.اما به دلیل این بدهی ترکمنستان ریل خود را در کشورمان ادامه نمی‌دهد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز