امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

khazar 28m 300x222 - گردهمایی کشورهای ساحلی دریای خزر در عشق آبادترکمنستان – ترکمن نیوز – کنفرانس بین المللی همکاری کشورهای ساحلی خزر با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران ، ترکمنستان ، جمهوری آذربایجان ، قزاقستان و روسیه، روز پنجشنبه در شهر عشق آباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری–  تحلیلی مستقل ترکمن‌های ایران، براساس گزارش منابع خبری ترکمنستان، این کنفرانس بین المللی با عنوان صلح ، ثبات و همکاری بین المللی در حوزه خزر، از سوی وزارت امور خارجه ترکمنستان و با همکاری موسسه دولتی دریای خزر وابسته به ریاست جمهوری این کشور برگزار و در آن تدوین اسناد پنج جانبه از جمله توافقنامه همکاری کشورهای حاشیه خزر در حوزه های اقتصادی، بازرگانی و حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت .
این اسناد همکاری به پیشنهاد رییس جمهوری ترکمنستان که در اجلاس سال ۲۰۱۴ میلادی سران کشورهای حاشیه خزر در آستاراخان روسیه مطرح کرد ، تدوین شده است .
در این کنفرانس بین المللی همچنین اعلام شد، کشورهای حاشیه خزر موضع یکسان جهت تبدیل دریای خزر به دریای دوستی دارند و نیز آماده گسترش همکاری های متقابل هستند .
قبل از این کنفرانس بین المللی هشتمین اجلاس مشترک پنج جانبه مدیران بنادر کشورهای ساحلی دریای خزر در تاریخ ۲۱ و۲۲ مهر ماه در بندر ترکمن باشی ترکمنستان برگزار شد.
ایجاد وب سایت رسمی تبادل اطلاعات مورد نیاز تجارت دریایی، درج علامت بر روی کالاهای مورد حمل در دریای خزر، تاکید در خصوص جلوگیری از رفتار تبعیض آمیز نسبت به شناورهای دیگر طرف ها در خصوص تعرفه، تاکید براهمیت توسعه و جذب کالاهای ترانزیتی در کریدور های شمال به جنوب و شرق به غرب و اعلام آمادگی طرف ایرانی برای امضا کردن موافقت نامه در خصوص حمل دریایی از طریق بنادر جنوبی با هر یکی از کشورهای ساحلی دریای خزر به منظور فراهم کردن امکان دسترسی به آبهای آزاد، از بخش های مهم و راهبردی هشتمین اجلاس مدیران بنادر کشورهای ساحلی دریای خزر در بندر ترکمن باشی ترکمنستان بود.
کشورهای ساحلی دریای خزر پس از فروپاشی شوروی تعیین رژیم حقوقی جدید خزر و توسعه همکاری های چند جانبه مربوط به مسایل این دریا را بررسی می کنند .
تدوین کنوانسیون تعیین رژیم حقوقی دریای خزر که همه مسایل مربوط به این دریا در آن قرار است انعکاس یابد عمده موضوع مذاکره میان کشورهای ساحلی خزر است و در این ارتباط گروه کاری متشکل از نمایندگان پنج کشور ساحلی در راستای تدوین این کنوانسیون فعالیت دارد.
همچنین تا به حال چهار اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر و ۴۸ نشست گروه کاری تدوین رژیم حقوقی جدید دریای خزر برگزار شده است.

 

https://telegram.me/ITNANews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز