امروز : چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

مانا نیستانی 261x300 - گرانیِ حاضر محصول دستِ مفسدینِ اقتصادیترکمن نیوز – یادداشت: اینکه در مباحث اسلامی فساد به انحراف معنوی یا اخلاقی از مبانی گفته می شود یا بنابر تعریف کلی به معنی استفاده غیرمجاز از قدرت عمومی برای منافع خصوصی می باشد صحیح اما واژه فساد در لغت فقط به معنای تباهی است.چراکه فساد باعث بی عدالتی و به دنبال آن تباهی و اجحاف در حقوق عده کثیری از افراد خواهد شد.

و اما از آنجایی که سوژه تحقیقاتم بررسی فساد اقتصادی و اثرگذاری آن بر قیمت کالاها بود دو جمله مرتبط را زیر ذره بین گذاشتم.
_دیر یا زود حباب ها می ترکند.
_کالا در بازار فراوان اما گران است.
جملاتی که این روزها به تکرار می شنویم و شاید بارها از خود یا اطرافیان پرسیده باشیم حباب قیمت چیست و چقدر حقیقت دارد؟ و چرا در پَسِ فراوانی کالا قیمت ها کاهش نیافته است؟
چندی پیش رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: بر اساس آمار و اطلاعات موجود، عوامل مختلفی از جمله افزایش نرخ ارز، عدم تامین کافی کالا به ویژه کالاهای اساسی، تحریم و … در افزایش قیمت‌ کالا دخیل هستند و تنها با توجه به مجموعه این عوامل می‌توان برنامه‌هایی برای کنترل گرانی ارائه کرد.

حال تحقیقاتم اثبات می کند این عوامل را باید با عواملی چون قاچاق دولتی”رانت خواری”رشوه”پولشویی و اختلاس جمع بست تا در نهایت به گرانی کالا رسید.

این ها همان عوامل پشت پرده هستند(فسادِ پنهان).

وقتی نظام اقتصادی به عنوان یکی از ارکان بنیادی هر کشور که نقش پررنگ در فرهنگ معیشت و پیشرفت جوامع ایفا میکند دچار فساد بارز باشد چگونه با کنترل بازار درصدد حل مشکل گرانی هستیم؟!
در یک نظرسنجی مردمی عده بسیاری اصلاح قوانین “نظارت قوی تر”حذف دلالین و واسطه ها در بازار و مبارزه با احتکار و عده ای نیز راه چاره را تنها در برداشتن تحریم ها می دانستند.
بررسی ها نشان داد همه این نظرات درست بوده است اما هیچ موردی به اندازه فساد در نظام اقتصادی بر قیمت کالاها اثر گذار نخواهد بود.

با وجود سازمان بازرسی کشور”ناظران مبارزه با فساد و ستاد مبارزه با مفسدین قوه قضاییه این همه اختلاس قابل قبول نیست.متاسفانه بدنه نظام اقتصادی دچار آفت شده و عملکرد اشتباه ناظرانی که شرط حکم انتصابشان لباس یقه بسته و انگشتر و …است نه تعهد باطنی’راه را برای مفسدین هموار نمونده است.قبل از جمع بندی مطالب باید بپذیریم این حباب ها ساخته عده ای به قصد فریب افکار بوده و در وهله اول مبارزه با فساد با انتصاب شایسته ناظرین بر سیستم مالی کشور به نتیجه خواهد نشست که لازمه آن عزم راسخ”تعهد و اجرای قاطع همراه با محاسبه دقیق است.

با تکیه بر بیان آن پدر شهید که ما با دست های خالی انقلاب کردیم اما توان فساد اختلاس گران را نداریم به این مهم رسیدم که پایبندی و پایداری ارزش های مبنایی اسلام و آرمان‌های انقلاب مستلزم رضایت ملت از استقلال و آزادی همه جانبه کشور است نه اینکه عده ای با پول بیت المال خوب بخورند و بپوشند و عده‌ای در مشقت زندگی کنند.

حال از آنجایی که توجه و نظارت متعهدانه به دستگاه های اقتصادی در دولت سیزدهم با مطالبه رهبر انقلاب از قوه قضاییه در برخورد با نهادهای نظارتی مفسد مقدم شد جای امیداری در حُسن جریان امور و محاکمه تخطی گران میسر شده است.

پیش بینی می شود با استمرار نظارت ها در دولت کنونی شاهد کاهش تورم و تناسب قیمت کالاهای اساسی خواهیم بود.

تحقیق و گزارش از: فهیمه مقیسه
خبرنگار ترکمن نیوز در گرگان

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  • ندا

    لطفا راه حل برای آگاهی جمعی بدین… هر شهروند چگونه میتونه تاثیرگذار باشه که فشار اقتصادی رو کم کنه.. آیا راهش نخریده یا؟

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز