امروز : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۴۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    78362

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:18 | ۱۴ تیر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بران 300x164 - کوله‌بری بزودی رسمیت می‌یابد/درج شناسه کالا برای اقلام کوله‌برانترکمن نیوز:  مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا گفت: بزودی مبادلات مرزی از جمله کوله‌بری به نحوی که کسب و کار مرز نشینان به نحو کنترل شده ادامه داشته باشد به رسمیت شناخته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  امیر محمد پرهام فر، مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز درباره کشفیات قاچاق لوازم خانگی در گفت و گو با مهر گفت: بر اساس آمار نیروی انتظامی، کشفیات قاچاق لوازم خانگی در سال ۹۷، ۶ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال بوده است که در سال ۹۸، با رشد ۶.۷ درصدی به ۷ هزار و ۱۸۶ میلیارد ریال رسیده است.

وی با بیان اینکه سامانه شناسه کالا و کد رهگیری در حال حاضر اجرا می‌شود، افزود: فعلاً کالاهای وارداتی نداریم اما در اواخر سال ۹۶ و اوایل ۹۷ که لوازم خانگی وارد می‌شد، در آن مقطع زمانی ثبت سفارش لوازم خانگی منوط به اخذ شناسه شده بود.

وی ادامه داد: شناسه در حال حاضر یا درباره تولید داخل است یا کالاهایی که سفارش شده اما ترخیص نشده بودند که این مورد بسیار ناچیز است بنابراین کالاهایی که ثبت سفارش شده اما ترخیص نشده باشند حتماً با شناسه کالا و کدرهگیری از گمرک خارج می‌شوند.

امیر محمد پرهام فر، اظهار داشت: دولت تا ۳۱ خرداد ضوابطی را پیش بینی کرد که آن میزان از لوازم خانگی که از سنوات قبل وارد کشور شده چه تولیدات داخل بوده و چه خارجی اما شناسه نگرفته بودند، بتوانند کالایشان را معرفی کنند و شناسه شأن را دریافت کنند بنابراین تا ۳۱ خرداد صاحبان کالاهای موجود در سطح عرضه که در مغازه‌ها و انبارک ها بودند فرصت داشتند با ارائه مستندات درباره تولید داخل یا واردات، شناسه کالا را دریافت کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز درباره زمان اجرای مبارزه با کالاهای فاقد شناسه کالا و کدرهگیری گفت: برای اجرای طرح هنوز زمان مشخصی تعیین نشده است چون باید اقداماتی انجام شود، حوزه مقابله باید مولفه‌هایی را کنار هم قرار دهد و برخورد را شروع کنند.

امیدواریم تا آخر سال همه کالاها شناسه‌دار شوند

امیر محمد پرهام فر افزود: در حال حاضر تمام واحدهای صنفی حتی اجناس فروشگاه‌های اینترنتی نیز ملزم هستند که شناسه داشته باشند. اتحادیه کسب و کارهای مجازی نیز رسماً ابلاغ کرده که ما آمادگی داریم از داخل اتحادیه نیز جلوی عرضه کنندگان لوازم خانگی فاقد شناسه را بگیریم. شکر خدا اجماع خوبی در کشور ایجاد شده است. امیدواریم امسال، نه تنها در زمینه لوازم خانگی داخلی بلکه در تمام کالاها هویت دار کردن کالاهای تولید داخل و وارداتی را نهایی کنیم.

معرفی سامانه استعلام اصالت کالا

وی با اشاره به سامانه استعلام اصالت کالا، گفت: امکان استعلام اصالت کالا از طریق سامانه #۷۷۷۷*۴* فراهم است و افراد می‌توانند شناسه کالا را استعلام کنند و از قانونی بودن آن مطمئن شوند.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه قاچاق کالا کاهش یافته است، گفت: در ماه‌های اخیر به دلیل شرایط ارزی، کنترل‌های خوبی که صورت گرفت و شیوع ویروس کرونا در ورود کالای قاچاق، وقفه صورت گرفته است و تولیدکنندگان داخلی آمادگی تامین بازار را دارند.

وی درباره اقدامات ضد قاچاق ستاد گفت: هم در سایت‌ها کارهایی انجام شده، هم فروشگاه‌های زنجیره‌ای توجیه شده اند و در حال حاضر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه اقلام قاچاق نداریم و این موضوع کمرنگ شده است.

امیر محمد پرهام فر ادامه داد: به صورت پلکانی به صورتی که به بازار هم فشاری وارد نشود در حال مبارزه با قاچاق لوازم خانگی هستیم. هدف اول ما این است که اولاً بازار دچار التهاب نشود چون این التهابات بر قیمت تاثیر گذار است ثانیاً در عین حال این پیام به مردم داده شود که از خرید کالای قاچاق جلوگیری کنند.

مبادلات مرزی به رسمیت شناخته می‌شود

وی درباره ایجاد تسهیلات برای مبادلات مرزی، گفت: هدف دولت، ساماندهی مبادلات مرزی است. درباره ملوانی و کوله بری شرایط به صورتی است که در هر دو مورد دولت آیین نامه‌هایی را ابلاغ کرده است اما در تامین ارز و اظهار منشا ارز توقفاتی صورت گرفته ولی به زودی مبادلات مرزی به نحوی که کسب و کار مرز نشینان نیز به نحو کنترل شده‌ای ادامه داشته باشد به رسمیت شناخته می‌شود.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: درمورد کالاهای وارد شده توسط مرزنشینان نیز درج این شناسه کالا اجباری است. در این باره هماهنگی‌هایی بین بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و گمرک باید انجام شود که آن مصوبه هیئت وزیران اجرایی شود. پس از اجرایی شدن، این افراد به صورت محدود اجازه واردات دارند و می‌توانند شناسه کالا دریافت کنند.

وی درپایان خاطر نشان کرد: تمرکز ما بر قاچاق‌های سازمان یافته، انبارها و عرضه است اما نیروی انتظامی نیز به صورت معلوم برخوردهایی را انجام می‌دهد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز