امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

4479893 300x218 - کنترل وزن دانش آموزان در ایام کرونا یک ضرورت استترکمن نیوز: کارشناس تربیت بدنی آموزشگاه های شهرستان علی آباد کتول گفت: با گسترش بیماری کرونا در سطح کشور و به تبع آن انجام فعالیت های آموزشی در خانه، فعالیت بدنی دانش آموزان به حداقل رسیده است و این زنگ خطر اضافه وزن و چاقی در دانش آموزان را به صدا درآورده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حمید رضا غیجی اظهار داشت: هر چند پدیده چاقی در بین دانش آموزان پیش از این هم یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها بود، ولی با تعطیلی مدارس، باشگاه ها، پارک ها، مکان های عمومی و … دانش آموزان از حداقل فعالیت های فیزیکی و ورزشی هم محروم شده اند.

غیجی تصریح کرد: در همین راستا و به منظور کنترل وزن دانش آموزان، اجرای طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان( کوچ) از ابتدای سال تحصیلی جاری و همزمان با هفته تربیت بدنی در مدارس سراسر کشور آغاز شد.

کارشناس تربیت بدنی آموزشگاه های شهرستان علی آباد کتول افزود: پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم و با هدف ارتقاء سطح آگاهی ودانش معلمان، دانش آموزان ، خانواده ها، کارکنان و .. در پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی دانش آموزان ، اصلاح الگوهای غذایی و زمینه تحول اساسی و مبنایی در توسعه سلامت جسمانی و روانی طراحی و اجرا شده است.

غیجی در رابطه با اجرای طرح کوچ در سطح دانش آموزان شهرستان علی آباد کتول گفت: از ابتدای سال تحصیلی جاری و همزمان با تربیت بدنی، بخشنامه طرح کوچ به مدارس ارسال شد و اندازه گیری وزن و قد دانش آموزان و تعیین توده بدنی آنان آغاز شد. پس از این مرحله دبیران تربیت بدنی با تجزیه و تحلیل اطلاعات مندرج، اقدام به شناسایی دانش آموزان دارای وزن اضافی نمودند و با اقدامات مشاوره ای و تغذیه ای نسبت به کنترل وزن و کاهش اضافه وزن دانش آموزان اقدام نمودند.

وی بیان داشت: در گام بعدی پوشه کار به دانش آموزان دارای اضافه وزن داده شد و فایل آن هم از طریق سامانه شاد در اختیار همه قرار گرفت تا دانش آموزان با اصلاح الگوی غذایی، پرهیز از مصرف غذاهای ناسالم و انجام حرکات ورزشی به وزن مطلوب و یاده آل برسند.

غیجی افزود: البته وبینارهای متعددی نیز در خصوص آگاهی رسانی به خانواده ها و دانش آموزان برگزار شد و اطلاعات تکمیلی در این خصوص ارائه شد

وی در ادامه گفت: ایشان همچنین به همکاری مراکز بهداشت شهر و خانه های بهداشت روستایی اشاره کرد و گفت: همکاری نهاد های بهداشتی و درمانی باعث دلگرمی ما در اجرای این طرح می شود و امیدواریم با همراهی و همکاری نهاد های مختلف و خانواده ها، زمینه تحول اساسی در توسعه سلامت جسمانی و روانی دانش آموزان و در مجموع شهروندان فراهم شود.

غیجی در پایان گفت: با توجه به توسعه زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع به ویژه در سال های اخیر و الکترونیک شدن بیشتر فعالیت های بشری و رسیدن تحرک بدنی به کمترین مقدارو تغییرات گسترده در الگوی غذایی و سبک زندگی جوامع بشری اضافه وزن و چاقی در حال تبدیل شدن به یک بحران است و آمارهای مختلف نشان می دهد که اضافه وزن و چاقی دانش آموزان به عنوان عامل خطر و زمینه ساز بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، فشارخون بالا و مشکلات قلبی -عروقی است و این وضعیت در بسیاری از کشورها نیز به مرز هشدار رسیده است. متاسفانه در کشور ما چاقی روند رو به رشد دارد و اطلاعات مرتبط به این مسئله نشان می دهد حدود ۲۱ درصد کودکان و نوجوانان ایران دچار اضافه وزن یا چاقی هستند.

فلذا توصیه می شود خانواده ها در تغییر رژیم غذایی خود بکوشند و با انجام فعالیت های بدنی روزانه و منظم ، علاوه بر داشتن زندگی سالم، خود را در برابر انواع بیماری ها بیمه کنند.

گزارش از: وحید حاج سعیدی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز