امروز : جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    93762

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:14 | ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

طبیعی گنبد 300x191 - کم آبی در سال 1400 در کمین استترکمن نیوز: نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس گفت: با وجود کاهش 40 درصدی بارندگی ها نسبت به مشابه سال گذشته، سالی خشک برای شهرستان پیبش بینی می گردد که در این زمینه نیاز است آمادگی کافی را داشته باشیم و مدیریت های لازم صورت گیرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ شادمهر در نشستی که به منظور برنامه ریزی و مدیریت چالش خشکسالی پیش رو برگزار شد اظهار کرد: با وجود اینکه شمال شهرستان گنبدکاووس با بیابان های قره قوم پیوند خورده است بحث خشکسالی در این شهرستان بیشتر از سایر شهرستان ها اهیمت پیدا می کند چرا که بحث بیابان زائی و از بین رفت پوشش گیاهی مراتع و همچنین آسیب به عرصه های کشاورزی مطرح می شود ضمن اینکه روستاهای مرزی شهرستان را نیز با یک چالش جدی روبرو می‌کند.

در این نشست که با مسئولین شهرستان برگزار گردید از آنها خواسته شد تمام تلاش های خود را برای مدیریت این موضوع بکار گیرند که در این خصوص نیاز است مردم شریف گنبد کاووس نیز همکاری لازم را داشته باشند و صرفه جویی های لازم صورت پذیرد تا انشاالله هیچ یک از شهروندان و روستائیان عزیز دچار مشکل در این زمینه نگردند.
در ادامه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبد کاووس گفت: از بین رفتن پوشش گیاهی اولین گام برای فراهم شدن شرایط خشکسالی است به طوری که طبق مطالعات صورت گرفته سرعت نفوذ آب در مراتع با پوشش مناسب حدود 71 دقیقه و در عرصه های عاری از پوشش گیاهی 6 ساعت طول می کشد که نشان دهنده اهمیت مراتع در تغذیه سفره های آب زیر زمینی است.

فرشید رحمانی اظهار داشت: در زمینه مدیریت منابع آب در این شهرستان که با وجود بارندگی کم معمولاً نیز به صورت رگباری صورت می گیرد احداث بندهای خاکی گزینه مناسبی است به طوری که این بارش ها با ایجاد روانابها به سرعت از دسترس خارج می شوند اما با ایجاد بندهای خاکی در پشت آنها جمع آوری و ضمن ایجاد میکروکلیمای مناسب و زمان کافی برای ذخیره در سفره های آب های زیر زمینی، در اطراف خود مورد استفاده دامداران و کشاورزان قرار می‌گیردکه از نمونه بارز آن می توان به بندهای خاکی آقبند یک و دو اشاره کرد در بارش های گذشته بیش از یک میلیون متر مکعب آب در خود ذخیره نموده است.

وی تصریح کرد: از زمان پیروزی انقلاب تاکنون در این شهرستان حدود 47 بندخاکی احداث گردیده که تعدادی از آنها به دلیل جمع آوری رسوب که جزو ذات این بندها و از اهداف احداثی آنها نیز می باشد از دور خارج شده اند و تعدادی نیز همچنان کارایی خود را حفظ کرده اند. رحمانی عنوان کرد در سال گذشته نیز به تعداد 5 بند خاکی با میزان اعتبار 53 میلیارد ریال آغاز گردید که در سال 1400 به بهره برداری خواهد رسید.

رحمانی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به وسعت زیاد شهرستان نیاز است اعتبارات بیشتری به این شهرستان تعلق گیرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز