امروز : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    93804

  • /
  • تاریخ :

    ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس معتقد است در سال ۱۴۰۰ کم آبی ناگریز است و باید هشیار باشیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ فرشید رحمانی در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: به منظور برنامه ریزی و مدیریت چالش خشکسالی در سالی که پیش رو داریم نشستی با حضور نماینده مردم شریف گنبد کاووس و تنی چند از مسئولین شهرستانی برگزار شد

نماینده مردم شهرستان گنبدکاووس و بخش داشلی برون در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: با وجود کاهش ۴۰ درصدی بارندگی ها نسبت به مشابه سال گذشته، سالی خشک برای شهرستان پیبش بینی می گردد.

امانقلیچ شادمهر افزود: در زمینه کم آبی پیش رو نیاز است آمادگی کافی را داشته باشیم و مدیریت های لازم صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه شمال شهرستان گنبد کاووس با بیابان های قره قوم پیوند خورده است بحث خشکسالی در این شهرستان بیشتر از سایر شهرستان ها اهیمت دارد.

وی افزود: بحث بیابان زائی و از بین رفت پوشش گیاهی مراتع و همچنین آسیب به عرصه های کشاورزی، برای روستاهای مرزی شهرستان چالشی جدی خواهد بود.

شادمهر تصریح کرد: از مسئولین شهرستانی انتظار می رود تمام تلاش های خود را برای مدیریت معظل کم آبی انجام دهند همچنین نیاز است مردم شریف گنبد کاووس نیز همکاری لازم را برای صرفه جویی در مصرف بهینه آب داشته باشند تا انشاالله هیچ یک از شهروندان و روستائیان عزیز دچار مشکل در این زمینه نگردند.

در ادامه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبد کاووس نیز اظهار داشت: از بین رفتن پوشش گیاهی اولین گام برای فراهم شدن شرایط خشکسالی است به طوری که طبق مطالعات صورت گرفته سرعت نفوذ آب در مراتع با پوشش مناسب حدود ۷۱ دقیقه و در عرصه های عاری از پوشش گیاهی ۶ ساعت طول می کشد که نشان دهنده اهمیت مراتع در تغذیه سفره های آب زیر زمینی است.

فرشید رحمانی گفت: برای مدیریت منابع آب های سطحی در شهرستان می توان با احداث سدها و آب بندهای خاکی بارش های رگباری که مختص مناطق بیابانی ترکمنصحرا می باشد کنترل کرد.

وی افزود: این بارش ها با ایجاد روان آبها به سرعت از دسترس خارج می شوند اما با ایجاد بندهای خاکی می توان آن را مهار و انبار کرد.

رحمانی افزود: آین آب بندانهای خاکی برای ایجاد میکروکلیمای مناسب و زمان کافی برای ذخیره در سفره های آب های زیر زمینی، در اطراف خود مورد استفاده دامداران و کشاورزان نیز قرار می‌گیرد

وی در ادامه گفت: نمونه بارز این سدها می توان : بندهای خاکی آقبند یک و دو اشاره کرد که بارش های گذشته بیش از یک میلیون متر مکعب آب در آنها ذخیره شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبد کاووس تصریح کرد: از زمان پیروزی انقلاب تاکنون در این شهرستان حدود ۴۷ بندخاکی احداث گردیده که تعدادی از آنها به دلیل جمع آوری رسوب که جزو ذات این بندها و از اهداف احداثی آنها نیز می باشد از دور خارج شده اند و تعدادی نیز همچنان کارایی خود را حفظ کرده است.

رحمانی تصریح کرد: سال گذشته نیز تعداد ۵ بند خاکی به میزان اعتبار ۵۳ میلیارد ریال آغاز گردید که در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید.

وی در پایان خاطر نشان شد: با توجه به اینکه گنبدکاووس وسیعترین و بزرگترین شهرستان استان گلستان می باشد و بیشتر مناطق شمالی آن بیابانی و صحرایی است اعتبارات بیشتری برای مدیریت کم آبی و مدیریت آب های سطحی در این شهرستان مورد نیاز است.

 

گزارش تصویری بازدید از مناطق شمالی شهرستان گنبدکاووس و روستای یارتی قایا

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز