امروز : دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۱۷,۰۲۰

ریال

|

دمای هوای شهر

shabakebehdasht 16e 300x180 - کمبود شدید امکانات و فضای درمانی در گنبدکاووسگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان و مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس گفت: شرق این استان با کمبود شدید امکانات و فضای درمانی بویژه در بحث بیماری های قلبی و سرطان مواجه است و توجه ویژه به این منطقه فارغ از نگاه های سیاسی ضرورت دارد.

دکتر رضا صابری روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان گلستان گفت: درصورت فراهم کردن فضا و امکانات درمانی مناسب می توان بیماران قلبی و عروقی و سرطانی و افرادی را که دچار سکته قلبی یا مغزی می شوند را بموقع درمان کرد.
وی بابیان اینکه گنبدکاووس مرکز درمانی شرق استان گلستان با جمعیت حدود ۹۰۰ هزار نفر است، گفت: فضای موجود مراکز درمانی این شهرستان بسیار قدیمی و فرسوده هستند و برخی امکانات و تجهیزات پزشکی موجود آن نیز جوابگوی جمعیت این منطقه نیست.
دکتر صابری اضافه کرد: برای رفع مشکلات فضای درمانی در گنبدکاووس سال ۹۴ بدون کسب مجوز و تامین منابع مالی، ساخت مرکز آنژیوگرافی با یک میلیارد ریال از محل درآمدهای بیمارستانی کلنگ زنی شد که در همان مرحله آغازین عملیات ساختمانی متوقف شده است.
وی تصریح کرد: ساخت یک مرکز آنژیوگرافی برای بیماران قلبی حداقل به ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس ادامه داد: ساخت اورژانس بیمارستان شهدای ۱۲ دی گنبدکاووس نیز با پیش بینی ۴۲ میلیارد ریال اعتبار قرار بود درسال ۹۴ انجام شود و حتی مناقصه آن نیز برگزار شد اما به دلایل نامعلوم این پروژه اجرایی نشد.
دکتر صابری گفت: سه بیمارستان از چهار بیمارستان دولتی گنبدکاووس به نام های شهید مطهری، طالقانی و شهدای ۱۲ دی هرکدام حدود نیم قرن قدمت دارند و باید برای جایگزینی آن چاره اندیشی شود.
وی افزود: با اینکه درسال ۹۰ مجوز ساخت یک بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی برای گنبدکاووس و یک بیمارستان یک هزار تختخوابی برای گرگان ازسوی وزرات بهداشت صادر شده است، اما هنوز خبری از اجرا نیست.
دکتر صابری اضافه کرد: با پیگیری های انجام شده قرار است دو بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی در گنبد و دو بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی در گرگان با مشارکت خیرین احداث شود زیرا با وضعیت مالی فعلی دولت، امکان ساخت بیمارستان مثلا ۸۰۰ تختخوابی که حداقل به سه هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، نیست.
وی تصریح کرد: در بحث احداث مرکز جامع درمان سرطان در گنبدکاووس نیز مجوز آن از سوی وزارت بهداشت صادر شده و نیازمند مشارکت ۲۰۰ میلیارد ریالی خیرین است.
مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، آموزشی نبودن بیمارستان های گنبدکاووس و نیاز این شهرستان به دانشگاه علوم پزشکی را از مسائل مهم دانست و گفت: اکنون برخی شهرستان های همطراز یا کمتر از جمعیت گنبدکاووس دارای دانشگاه علوم پزشکی هستند.
دکتر صابری در رده آخر بودن گلستان از حیث توسعه را زیبنده این استان ندانست و افزود: برای توسعه همه جانبه و متوازن بویژه دربحث بهداشت و درمان باید نگاه های جناحی و سیاسی و شهرستانی و منطقه ای از ذهن برخی مدیران خارج شود.
وی افزود: همه مردم استان گلستان اعم از دورترین و نزدیکترین آنها به مراکز درمانی، شهروند درجه یک هستند و نباید در توزیع امکانات درمانی و بهداشتی تبعیض قائل شد.
دکتر صابری اضافه کرد: امروز دورترین نقطه جمعیتی گنبدکاووس یعنی روستای مرزی کرند با مرکز شهرستان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد اما تازه برای آنان مرکز درمانی شبانه روزی احداث می شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت گفت: خوشبختانه با اجرای این طرح، اقدامات خوبی در حوزه مراکز درمانی و خانه های بهداشت و بهسازی آن در سطح شهر و روستاها انجام شد اما به دلیل محرومیت های باقی مانده از قبل، گنبدکاووس که مرکز درمان شرق گلستان است همچنان نیاز به نگاه ویژه دارد.
دکتر صابری گفت: درحال حاضر در شهرستان گنبدکاووس هفت بیمارستان دولتی و خصوصی و ۲۷ مرکز بهداشتی درمانی و ۱۱۲ خانه بهداشت فعال است.
قبل از این نشست، خبرنگاران گلستان از چهار بیمارستان دولتی و دو مرکز بهداشتی، مرکز داندنپزشکی بازدید و به رسم یادبود در محوطه شبکه بهداشت این شهرستان چند اصله نهال غرس کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز