امروز : جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۴,۲۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    70287

  • /
  • تاریخ :

    ۰۷ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

تورکمن نیوز:  اینکه گفته می شود ایران کانون حوادث طبیعی و غیر طبیعی است شاید زیاد بیراهه گفته نشده باشد. سالی نیست که ما حوادثی مانند سیل و زمین لرزه و طوفان و خشکسالی و امسال آنرا نداشته باشیم.

اما بعضی حوادث طبیعی مانند سیل و طوفان و تگرک و بارشهای سنگین برف و باران به خاطر پیشرفت علم و صنعت و تکنولوژی قابل پیش بینی است و در نتیجه می شود با تمهیداتی از پیش اندیشیده شده خسارات احتمالی آنرا کاهش داد و به خطرات آن فائق آمد. بعضی از آنها نیز بنا به سطح توسعه ی کشورها مانند طاعون و وبا و سرخک و سیاه زخم و سل یا ریشه کن شده یا خیلی کاهش یافته است.

اما آنچه که در کشور ما بسیار آزار دهنده است پنهان کاری مسئولان کشور است که اعتماد به سخنان آنان را از مردم سلب کرده است. حتی تا جاییکه حرفهای درست و منطقی آنها هم گاهی اوقات پذیرفتنش مشکل می شود. مصداقهای آن در فاصله های نزدیک حوادث آبان ماه سال جاری و سقوط هواپیمای اکراینی و شیوع ویروس کرونا می باشد. دلایلی هم برای پنهانکاری آنها ذکر می شود بسیار مضحک و خنده دار می باشد. در دنیای کنونی و عصر تکنولوژی و فناوری وبا این ارتباطاتی که بوجود آمده پنهان کاری خیلی از حوادث که جلو چشم مردم اتفاق می افتد و مردم راحت با دوربینهای تلفن همراه خود از آنها فیلم و عکس می گیرند و ثبت وضبط می نمایند کاری عبث و بی هوده باشد. جز گسترش بی اعتمادی و از بین رفتن سرمایه های اجتماعی حاصلی ندارد.

پنهان کاری و بی اعتنایی در مورد شیوع ویروس کرونا به حدی ادامه پیدا کرده است که ابعاد آن به افراد محدود هیئت دولت و نمایندگان مجلس هم رسیده است. صحبتهای سخنگوی دولت و معاون وزیر بهداشت که سعی داشتند تا با سخنان خود اوضاع را آرام جلوه دهند دم خروس آن از عرق ریزی معاون وزیر بهداشت معلوم بود. هر بیننده ی کنجکاو را به صرافت می انداخت اینها دارند چی می گویند؟ و مردم چی می بینند و چی می شنوند؟.

یک سئوال اساسی که وجود دارد این است که چرا مسئولان ما چنین رویه ای رادر پیش گرفته اند؟

در پاسخ می توان گفت: این مشکل شاید ریشه های عمیقتری به درازای تاریخ جمهوری اسلامی داشته باشد. در زمان جنگ ایران و عراق هم وقتی تلویزیون ایران اخبار جنگ را پخش می کرد فقط به خسارات وارده ی به طرف مقابل اشاره می کرد و از خسارات خودی چیزی نمی گفت. اگر تمام حقایق همان موقع بدون پرده پوشی گفته می شد و به حقیقت گویی عادت می کردیم. شاید ما در جنگ خسارات کمتری می دیدیم یا جنگ به آن شکل تمام نمی شد که خوشایند ما نبود. فقط در زمان دولت اصلاحات بود که تلاش شد به این رویه پایان داده شود ولی متاسفانه بعد از دولت اصلاحات همان رویه با غلظت بیشتری ادامه پیدا کرد و درحال حاضر هم می بینیم به خاطر یک بیماری که با روشهای علمی و اطلاع رسانی به موقع می توانستیم ابعاد آن را کنترل نماییم؛ دارد به تعطیلی کل کشور منجر می شود.

هنوز مسئولان به قرنطینه ی شهر قم رضایت نداده اند. شاید دولت علی رغم میل باطنی توان تصمیم گیری در این زمینه را ندارد. شاید هم اعتقادات دینی مردم اجازه ی چنین کاری را نمی دهد. شاید بعضی ها هم معتقد باشند با دعا و نیایش می شود از گسترش آن جلو گیری کرد. شاید بعضیها هم معتقد باشند مرگ حق وتقدیر الاهی است و نمی شود از سرنوشت محتوم خود فرار کرد. شاید هم بعضیها ابعاد خطر را هنوز آنطور که باید و شاید درک نکرده باشند. به هرحال هر چه باشد در این خصوص تصمیم قاطع و عاجل گرفته نشود ممکن است ابعاد آن از اینکه هست بیشتر و به یک بحران ملی تبدیل شده تمام کشور را فلج نماید. در واقع ویروس کرونا و اتفاقات و وقایع چند ماه اخیر نشان می دهد درایت و تدبیر سیاسی در کشور ما در چه سطح و عمقی قرار دارد.

 

270d - کرونا و بی اعتمادی به مسئولان دولتیامان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز