امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۸,۱۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    70985

  • /
  • تاریخ :

    ۱۸ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

3 300x206 - کرونا، حسرتهای گذشته/ رذیلتها و فضیلتهای آنتورکمن نیوز کرونا تو چه درسهایی به ما نیآموختی. هم خوبی هم بد. هم عادلی و هم ظالم. تو چطور موجودی هستی که ظرف ۱۵ روز تمام خوبی و بدی ها را برای ما نشان دادی. ما تا دیروز از زندگی خود ناراضی و ناراحت بودیم می گفتیم آزادی نداریم و عدالت نداریم و گرانی هست و بیکاری هست و گوشت قرمز نمی توانیم بخوریم. فقط گوشت مرغ و سیب زمینی می خوریم. حالا می فهمیم چقدر حرفهای بی ربط و بی ارزش و مسخره ای می زدیم.

حالا که ۱۵ روز است در خانه زندانی هستیم می دانم چقدر آزادی داشتیم. به شهر می رفتیم به روستاها می رفتیم به خانه فک و فامیل می رفتیم.به عروسی و عزا می رفتیم. با همه سلام علیک و روبوسی می کردیم. با هم صحبت می کردیم و بحث می کردیم و می گفتیم و می خندیدیم و گاه اخم می کردیم. برای دکان خرید می کردیم و می فروختیم و سود می کردیم. حالا هیچکدام این نعمتها را نداریم.

این درحالی است که درخانه آب وبرق و گاز و تلفن داریم. رادیو و تلویزیون و اینترنت و ماهواره داریم. موبایل و کامپیوتر و تلگرام داریم. با کل دنیا در ارتباطیم. پیام می دهیم و پیام می گیریم. یخچال و کولر و بخاری و ماشین لباس شویی و جارو برقی هم داریم. کارها راحت است ونان گرم و میوه جات هم در روستا پیدا می شود. چون تنمان را نمی توانیم در معرض دید دیگران قرار بدهیم بی قرار هستیم. اما برای کسانیکه اهل مطالعه هستند فرصت خوبی ایجاد کردی تا بیشتر بخوانند واندیشه وتفکر بکنند.

کرونا تو سبب شدی من با خواهر و برادرانم و با دختر و پسرانم چندبار تماس بگیرم و مسائل بهداشتی را یاد آوری کنم. در عین حال از آنها بخواهم به دیدار من نیایند و من هم به دیدار آنها نخواهم رفت. تو باعث شدی ما در صف نانوایی حریم دیگران را تا حدود دو متر رعایت کنیم. تو سبب شدی هرکس را به عنوان یک دشمن فرضی که در فکر نابودی ماست در نظر بگیریم و نهایت احتیاط را به عمل آوریم.

کرونا تو چقدر ما را دوراندیش کردی که حزم و احتیاط را از دست ندهیم و بیش از هر زمان دیگری به فکر خود و دیگران باشیم تا به یکدیگر آسیب نرسانیم. تو چقدر سبب شدی به مرگ فکر بکنیم. چقدر مرگ و نیستی را در دو قدمی خود احساس کنیم. آیا غیر از تو کسی می توانست ما را از خواب غفلت بیدار کند. تو به ما امر به معروف و نهی از منکر را یاد دادی که مرتب به فکر یکدیگر باشیم و تذکر دهیم.

تو چقدر آدمهای نازنین را از ما گرفتی. چه جوانان رعنا را به زیر خاک بردی. به کودکان رحم کردی به پیران درشتی. تو عادل هستی شاه و گدا و فقیر و غنی و دیندار و غیردیندار برایت فرقی ندارد. اما می دانی چقدر اقتصاد کشور را خراب کردی. خیلی چیزها را گران وکمیاب و نایاب کردی و خیلی چیزها را به زمین زدی. کارگران روزمزد دلی پرخون از شما دارند. اگر سر کار نروند بچه هایشان گرسنه می مانند. اگر سرکار بروند از شما می ترسند. از آن طرف کاری کردی که بعضی از ثروتمندان سخاوت بخرج بدهند. ما دیروز می گفتیم بعضی از پزشکان جراح زیر میزی می گیرند و از دستشان ناراضی بودیم اما امروز آنها به لطف شما به فرشتگان نجات ارتقاء یافتند. دارند همراه پرستاران در خط مقدم جبهه جانشان را نثار ملت می کنند این تنها از تو ساخته بود. نمی دانم در تو چه حکمتی است همه چیز را زیر رو کردی. هیچکس در فکر سابق نماند همه تجدید نظر کردند.

کرونای بی کران. تو مشت روحانی نمایان دین فروش را که، دین رحمت رسول گرامی اسلام را به دکان دو نبش تبدیل کرده بودند باز کردی که انبانشان تهیست. تو دین واقعی را از دین خرافات جدا کردی. نشان دادی دین رحمت و واقعی متعلق به مومنان است و دین خرفات و ساختگی مال شیادن منفعت طلب و پوست فروش. تو صفها را جدا کردی تا کورترین آدمها هم بفهمند فضیلت و رذیلت با هم فرسنگها فاصله دارند. اما می دانی چه بهای گزافی برای اثبات حقانیت خود از ما گرفتی؟ می دانم خیلی از جاهلان کج اندیش تحت عنوان اجرای فرض و واجب و سنت به تو فرش قرمز پهن می کنند. حالا بگو کی خاک وطن را ترک می کنی؟ کی چنگال خونین خود را از گلوی ملت مصیبت زده ایران برمی داری؟

 

270d - کرونا، حسرتهای گذشته/ رذیلتها و فضیلتهای آن امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز