امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    113018

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:36 | ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1 - کاهش 50 درصدی تولید شیر/ مسئولین تدبیری بیاندیشندترکمن نیوز:  امان محمد خوجملی در یادداشتی که به این پایگاه خبری ارسال کرد از کاهش 50 درصدی تولید شیر در شهرستان خبر داد.
در زیر این یادداشت را می خوانید:

من از یکی از دست اندرکاران خرید و فروش شیر سئوال کردم و گفتم وضعیت تولید شیر چگونه است؟ او در جوابم گفت: تولید شیر نسبت به پارسال تا حدود 50 درصد کاهش یافته است. با اینکه شیر را یه قیمت هر کیلو ده هزار تومان از درِ خانه می خریم ولی بازهم دامدار از وضع موجود راضی نیست. بیشتر دامداران دامهایشان را فروخته اند و بقیه هم در فکر فروش دامهایشان هستند. کاهش تولید شیر باعث کاهش مصرف آن نیز خواهد شد. این عواقب بسیار ویرانگری برای کودکان خواهد داشت. کودکانی که روزانه در حد مورد نیاز شیر یا ماست مصرف نکند با انواع و اقسام بیماریها مانند پوکی استخوان و کوتاهی قد مواجه خواهند شد. دامداران بدون حمایت موثر دولت نمی توانند سر پا بمانند. خوراک دام بر اثر تورم هر چه بیشتر گران شود دامدار نیز مجبور است به موازات آن قیمت شیر را افزایش دهد. این چرخه معیوب باز هم باعث کاهش بیشتر مصرف شیر خواهد شد. و وضع نا مطلوب موجود را از قبل هم وخیم تر خواهد کرد.

حال چه باید کرد راه حل مشکل چیست؟

دولت باید هر چه زودتر وارد میدان شود. برای جبران خسارات ملی( جلوگیری از افزایش بیماریهای ناشی از عدم مصرف شیر) یارانه مناسبی برای دامداران در نظر بگیرد و سیستمی طراحی کنند که یارانه ها به جای دلالان و واسطه ها مستقیم به دست خودِ دامداران برسد. طوری که دامداران بتوانند به دون نگرانی از تغییر قیمتهای خوراک دام به کار خودشان ادامه دهند. این حد اقل کاری است که دولت در شرایط فعلی بر حسب ضرورت و برای جلو گیری از نابودی دامداریها باید انجام دهد و گرنه دامداری نیز مانند سایر رشته ها از روستاها رخت بر خواهد بست و تنها کشاورزی باقی خواهد ماند. مصرف نیم لیترشیر روزانه برای هر انسان و مخصوصاً کودکان جزو ضروریات است چون شیر کالایی نیست که بگوییم مردم پول ندارند مصرف نکنند. عدم مصرف شیر از لحاظ سلامت جسمانی عوارض زیادی برای جمعیت کشور خواهد داشت که جبران آن برای دولت صدها برابر یارانه پرداختی به دامداران هزینه در برخواهد داشت. افزایش تولید شیر سبب افزایش گوشت قرمز نیز می شود آنهم یکی از ضروریات مورد نیاز کشور است. پس بهتر است دولت بدون فوت وقت وارد عمل شود و گرنه جبران آن بسیار سخت خواهد بود و ضرر و زیانش هم بیشتر.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز