امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۰,۳۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    89171

  • /
  • تاریخ :

    ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

13991103000323 Test PhotoN 300x151 - کاهش چشمگیر صادرات گاز ازبکستان در سال 2020میلادیترکمن نیوز: ازبکستان اعلام کرد این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی از خارج بیش از ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار گاز خریداری کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  کمیته دولتی آمار ازبکستان اعلام کرد این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی از خارج بیش از ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار گاز خریداری کرده در حالی که حجم صادراتش در این میان ۴٫۷ برابر کاهش پیدا کرده است.

وزارت انرژی ازبکستان از بیان حجم واردات از کدام کشورها و میزان آن امتناع کرد.

بر اساس گزارش منابع خبری، گازی وارداتی از کشور ترکمنستان تامین شده است.

بر اساس این گزارش، صادرات گاز ۴٫۷ درصد یا ۴۷۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کاهش یافته است که علت آن را قطع صادرات گاز به روسیه و همچنین کاهش ۳ برابری صادرات به چین در شرایط پاندمی کرونا بیان شده است.

فقط در آخر ماه نوامبر سال گذشته میلادی، «لوک‌اویل» استخراج گاز در ازبکستان را تقریبا به طور کامل از سر گرفت.

بر اساس گزارش کمیته دولتی آمار ازبکستان، استخراج گاز در این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب یا ۱۷٫۸ درصد نسبت به سال قبل از ۶۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب تا ۴۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

«شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان ۱۶ دسامبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که این کشور به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب در روز با کمبود گاز مواجه می‌شود.

وی دستور کاهش مقدار صادرات گاز را داد که از حساب این به طور تکمیلی ۷-۸ میلیون متر مکعب گاز برای نیازهای مردم اختصاص داده می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری «اینترفاکس»، از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی شرکت «گازپروم» روسیه تقریبا از ازبکستان گاز طبیعی خریداری نکرده است. این شرکت اعلام کرده که طی ۶ ماه سال گذشته میلادی از ازبکستان گاز وارد نکرده، اما طی ۹ ماه سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۰ میلیون متر مکعب گاز وارد کرده است. در سال ۲۰۱۹ میلادی شرکت «گازپروم» از ازبکستان ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز خریداری کرده است.

بر اساس طرح برنامه دولتی در سال ۲۰۲۱ میلادی از اول مارس برنامه ریزی می‌شود عوارض برای واردات گاز مایع لغو و بازار عمده فروش انرژی برق و گاز فراهم شود. کارخانجات بزرگ می‌توانند از حقوق وارد منابع انرژی برخوردار شوند.

ازبکستان از لحاظ استخراج گاز طبیعی مقام دوم‌ را در بین کشورهای مشترک‌المنافع دارد و یکی از ۱۰ کشور استخراج کننده گاز طبیعی در جهان است.

این کشور سالانه ۶۱ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تولید و بخشی از آن‌ را به چین و روسیه صادر می‌کند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز