امروز : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۷,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

Gonbad Kavoos 26F 300x159 - کالاهای قاچاق گلستان در سال گذشته 77 میلیارد ریال ارزش گذاری شدگنبدکاووس-ترکمن‌نیوز- مدیرکل گمرکات گلستان می گوید که کالاهای مشکوک به قاچاق کشف شده توسط این اداره کل در سال گذشته ۷۷ میلیارد ریال ارزش گذاری و پرونده آن تحویل مراجع قضایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، سیدابراهیم حسینی روز یکشنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان گنبدکاووس، گفت: براساس قانون کالای کشف شده تا صحت قاچاق آن توسط مقامات ذی صلاح تایید نشود، عنوان مذکور را نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه قاچاق کالا از گمرکات گلستان حتی در مرز اینچه برون بسیار کم است، افزود: بخشی از کالاهای قاچاق در قالب بار مسافری یا معافیت های مرزنشینان وارد می شود که این اداره کل به عنوان مرزبان اقتصادی بر آن نظارت کامل دارد.
حسینی با یادآوری فعالیت بازارچه مرزی اینچه برون گفت: حدود ۹۰ درصد مرزنشینان بخش داشلی گنبدکاووس از محل تجارت چمدانی که توسط اتباع ترکمنستان و ایران انجام می شود، کسب درآمد می کنند.
وی به جمعیت داشلی برون اشاره نکرد اما گفت بازارچه این بخش ۲۵۰ غرفه دارد.
وی، حجم تجارت چمدانی از گمرک اینچه برون گنبدکاووس در سال گذشته را افزون بر ۴۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: علاوه بر این برخی صادرکنندگان ایرانی مجبورند بر اساس قوانین کشور ترکمنستان به جای ارز صادراتی خود کالا وارد کنند.
معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان یکی از چالش های اقتصادی کشور گفت: برای تحقق شعار امسال رهبری در حمایت از کالای ایرانی، چاره ای جز مبارزه جدی با پدیده شوم قاچاق نداریم.
عبدالقدیر کریمی با بیان اینکه قاچاق کالا بزرگترین ضربه را به تولید داخلی می زند، افزود:
سیاست های تعریف شده در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط رهبر انقلاب و دولت به همه دستگاه های اجرایی و نظارتی ابلاغ شده است.
وی گفت: لازم است برای حمایت از کالای ایرانی رسانه ها فرهنگ و تعصب خرید کالای ایرانی را بیش از پیش ترویج و تولیدکنندگان داخلی نیز کالای باکیفیت و قابل رقابت با مشابه خارجی تولید کنند.
کریمی خاطرنشان کرد: رسیدن به تفسیر واحد و مدیریت یکپارچه ادارات و نهادهای متولی در برخورد با کالای قاچاق یک ضرورت است.
وی، آشنا کردن مرزنشینان و کسبه بازارچه مرزی گنبدکاووس با قوانین و مقررات مرزی و نیز کالاهای قاچاق با رعایت حقوق شهروندی را در پیشگیری از مسائل و مشکلات احتمالی در این حوزه مهم دانست و تصریح کرد: آشنا شدن با قوانین و تمکین آن از بهترین مسیرها در صیانت از حقوق شهروندی و مرزنشینان است.
در این جلسه فرمانده هنگ مرزی اترک، بخشدار داشلی برون و رئیس اداره تعزیرات حکومتی گنبدکاووس نیز با اشاره به برخی مسائل و مشکلات درحوزه بازارچه مرزی، خواستار ارائه تفسیر واحد از کالای قاچاق و نیز مدیریت هماهنگ در مبارزه با آن در این نقطه مرزی با رعایت مسائل اقتصادی و معیشتی مرزنشینان شدند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز