امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    77306

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:51 | ۲۵ خرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

المال 300x226 - چه کسانی مسئول هدر رفتن بیت‌المال هستند؟ترکمن نیوز:  یکی از شاخصه های مهم درارزیابی سلامت هر کشوری میزان فساد در سیستم اداری و اقتصادی آن کشورمی باشد.

کارها چه میزان بدون رشوه و بدون سفارش مقامات ذینفوذ در چارچوب قانون و مقررات صورت می گیرد. در ایران علی رغم افشاگریهای که توسط روزنامه نگاران و خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات و فضای مجازی صورت گرفته است اخبار فساد و اختلاس و محاکمه مسئولان بلند پایه پایانی ندارد.. خیلی از کارشناسان امور سیاسی این مهم را بدون تغییرات ساختاری در امور کلان کشور غیر ممکن می دانند.

یکی از تجلیگاههای فساد و دزدی و کم کاری و تقلب در عرصه ی جاده سازی کشور است که فوری خود را نمایان می کند و برای همگان نیز قابل تشخیص است. انسان کافی است فقط دو چشم بینا داشته باشد که خطاهای صورت گرفته در این بخش را ببیند. آسفالت کردن جاده ها یکی از کارهای اساسی و زیربنایی دولت می باشد که هزینه های زیادی برای آن صرف می شود. جاده ای که آسفالت می شود چه جاده های بین روستایی، چه جاده های بین شهری، چه جاده های بین کلان شهرها که از هرنوع استانداری هم برخوردار باشند حتی با پایین ترین و نازلترین آستاندارد هم ساخته شوند حداقل باید بیست سال عمر داشته باشد و در بهترین حالت حد اقل چهل سال.

جاده ی روستایی بین روستای حالی آخوند و روستای کاکا که با زحمات و تلاشهای فراوان قرجه طیار نماینده سابق گنبد در مجلس شورای اسلامی اواخر سال 1398 بطول حدود 7 کیلومترساخته شد. هنوز شش ماه نشده خرابی آن شروع شده است. در دو نقطه گودی ایجاد شده و در دو نقطه خرابی. من البته از نوع قرارداد این پروژه با چه نوع استانداری باید ساخته شود خبر ندارم. ولی فکر می کنم هیچ استانداردی در ساختن آن رعایت نشده است. نه پیچ وخم آن اصلاح شده است، نه پستی و بلندی های آن با خاکبرداری و خاکریزی اصلاح شده است. نه تابلوهای هشدار دهنده نصب شده است (شاید این قسمت یعنی نصب تابلو و علائم هشدار وظیفه اداره راه و ترابری باشد). به هر حال یکی از خطرناکترین جاده های روستایی است که کوچکترین بی احتیاطی می تواند منجر به حادثه ی خطرناک شود.

چرا پروژه های این چنینی که با صرف هزینه های بسیار سنگین ساخته می شود و پروژه های زیربنایی و زیر ساختی محسوب می شوند این چنین بی مبالاتی دراحداث آن صورت گیرد؟!!!. در مقابل اینگونه قصورها و خطاها کسی بازخواست و مجازات می شود؟ آیا در این پروژه هیچ تضمینی در خصوص کیفیت کاراز سوی پیمان کار گرفته نشده است؟ مهندس ناظر این پروژه کیست؟ آیا وظیفه اش را درست انجام داده است؟ کدام شرکت این پروژه را اجرا کرده است؟ چند سال سابقه کار داشته است؟ در صورت تخطی از قرارداد یا ناقص انجام شدن کار چه مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

یا هر شرکتی کارش را تحویل داد تمام است دیگر هیچ مسئولیتی در تداوم حیات آن پروژه ندارد؟ آیا سقف زمانی مشخصی برای این پروژه ها در نظر گرفته نشده است تا قبل از موعد مقرر خراب شود طرف جوابگو باشد؟ یا چون پول متعلق به بیت المال است کسی ککش نمیگزد؟ چرا کسانی جرات پیدا می کنند و به خود اجازه می دهند با نشان دادن گندم برای دولت و ملت جو بفروشند؟ کو دستگاه عدالت که خاطیان را مجازات کنند؟ آیا مدعی العموم یعنی دادستان بصورت مستقل نمی تواند به این موضوع ورود کند؟ چرا بین خوب وبد در این مملکت فرق گذاشته نمی شود؟ اگر کار به این منوال پیش برود آیا خوبها هم بد نخواهند شد؟ و هزاران اماهای دیگر. امیدوارم به این مسئله رسیدگی شود. مسئولان خاطیان را طوری مجازت کنند که دیگر کسی جرات چنین جفایی در حق مردم و بیت المال را نداشته باشند.

در پایان بد نیست به یک خاطره ای از یکی از دوستان جاده ساز اشاره کنم که او می گفت: ((در زمان رژیم سابق مهندسان ناظر یک سنگ مخصوصی داشتند که وقتی برای تحویل گرفتن جاده می آمدند آن سنگ را جلوی غلطک می انداختند. اگر آن سنگ به کف جاده فرو می رفت ادامه غلطک زنی را صادر می کردند تا جایی کف جاده آنقدر سفت شود تا آن سنگ بین کف جاده و غلطک خورد شود. وقتی سفتی کف جاده به چنین مرحله ای می رسید توقف غلطک زنی صادر می شد)). حال نمی دانم اینگونه استانداردها رعایت می شود یا نه.

270d - چه کسانی مسئول هدر رفتن بیت‌المال هستند؟امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز