امروز : جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۴,۲۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    95711

  • /
  • تاریخ :

    ۰۹ خرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ابراهیمی 2 300x225 - چه بر سر لیر ترک می آید؟ترکمن نیوز:  آلتین مرآت سرمقاله نویس اقتصادی در حاشیه خبرهای روز در روزنامه دنیای ترکیه در یک کوتاه سخن به بررسی شرایط لیر ترک پرداخته و می نویسد : چه بر سر لیر ترک می آید؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن،  دکتر سید جلال ابراهیمی مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات ایران و ترکیه در این درباره گفت: نوسانات بهای لیر ترک مدتی است بازرگانان و صاحبان صنایع ترکیه را دچار سردرگمی کرده بالاخص در ارزشیابی آن در برابر دلار و یورو.

در شرایطی که در بازارهای دنیا سردرگمی اقتصادی و بحران ها ادامه دارد و تابلوها و اندیکس های بورس های معروف دنیا همچنان رکوردهای جدیدی را در حوزه های مختلف نشان می دهد و از طرفی قیمت های کالا و مواد اولیه به طور ناگهانی جا به جا می شود و ریسک های فراوانی در برابر چشم خریداران و فروشندگان قرار می گیرد که بایستی در زمان تصمیم گیری شود.
شرایط کوید ۱۹، بسته بودن بیزنس های کوچک و سردرگمی صاحبان صنایع در تهیه مواد اولیه، تاثیر گزار در تجارت های کلان است. این امر از جان گرفتن اقتصاد جلوگیری می کند چون حضور و حرکت در خرید و فروش های کوچک سبب ایجاد موج های بزرگ اقتصادی می شود مثل امواج دریا که موج های کوچک امواج بزرگی را در تجمیع به وجود می آورد.
• بیشترین مورد و فاکتوری که معادلات و حرکت های بازار را در هم می ریزد تورم در آمریکا است.
بسته بودن و یا تعطیلی موقت و یا پاره وقت مشاغل کوچک سبب جلوگیری از اشتغال و به کار گیری نیروهای جدید شده و این امر به بیکاری دامن می زند و در

بسیاری از کشورها بالاخص در ترکیه به ویژه در حوزه توریسم و صنایع غذایی، صنعت پوشاک و صنایع حمل و نقل این رکود کاملا محسوس است.
رئیس خانه اقتصاد کشورهای هم مرز افزود: با توجه به موارد اعلام شده عدم درآمد و نبود قدرت خرید عامل تورم و تشدید آن شده و کنترل آن را از دسترس خارج می کند.
پیوسته این تفکر در بازار وجود دارد که بعد از هر گونه توقف در بازار خرید و فروش متعاقبا افزایش قیمت در اجناس به وجود می آید.
کم شئن بازار فروش – توقف مال التجاره و اقلام مصرفی در انبارها باعث می شود پرداخت ها و تعهدات به موقع صورت نگیرد و این امر علاوه بر ایجاد عدم اعتماد بین خریدار و فروشنده برای فروش مدت دار عامل بالا رفتن بهره و نزول در بازار بالاخص در شرایط بحرانی می شود و افزایش بهره های نزولی عامل افزایش قیمت و یا توقف عملیات تجاری می گردد.
اگر افزایش بهره نزولی در بازار آزاد خارج از حد انتظار باشد در حوزه فاینانس تاثیرگزار شده و عامل پایین آمدن ارزش پول ملی می شود.

در بازار آشفته و بی کنترل پیوسته افزایش قیمت هارکورد میشکنند و اگر در بازارهای خرید به خاطر افزایش قیمت ها امتناع از خرید به وجود آید و افزایش موجودی وجوه ذخیره در بنکداران و صادرکنندگان عامل افت ارزش ناشی از عدم جا به جایی و بهره گیری از آن شده و در حوزه واردکنندگان خارجی ارزش متقابل پول ملی و ارز جهانی را موجب میشود و صاحبان کالاو خرده فروشان که نمیتوانند تعهدات خود را بپردازند به اخذ وام های نزولی با بهره زیاد از بازار روی می آورند.
به طور کلی در حوزه ارزهای خارجی در تقابل با تورم داخلی،توقف خرید و فروش بالارفت استوک در انبارهای تولیدکنندگان، گذشت زمان از تولیدات زماندار ، سر رسید وعده پرداخت های اعتباری به بانک ها همه و همه پیش بینی برابری پول ملی را در مقابل ارز خارجی غیر ممکن می سازد.
ترکیه بدهکار بانک جهانی است و باید به دلار آن را پرداخت کند .هرگونه نوسان قیمت در دلار تاثیرگذار در برابری قیمت لیر در مقابل دلار است.

از طرفی باید یاد آور شوم که ترکیه؟؟ بیشترین فروش خود را در حوزه بازار مشترک اروپا به یورو انجام میدهد یعنی یورو دریافت میکند و دلار میپردازد که خود این تبدیل یورو به دلار هزینه هایی برای بانک مرکزی ترکیه و بازرگانان را به دنبال دارد.
حال اگر عدم سفارشات جدید در صنایع نساجی ، غذایی و دیرکرد در پرداخت ها را از سوی سفارش دهندگان اروپایی و…. به آن افزوده کنیم باید گفت چه بر سر لیر ترک در آینده می آید بالاخص از حیث اقتصاد سیاسی و همچنین ارزش آن در برابر دلار.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز