300x228 - چهار اثر ناملموس ایران در انتظار ثبت جهانیترکمن نیوز:  معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: چهار پرونده ایران در پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته میراث جهانی ناملموس در روزهای ۲۴ تا ۲۹ آذرماه ۹۹ در پاریس بررسی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  محمدحسن طالبیان اظهار داشت: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته میراث جهانی ناملموس، چهار پرونده ثبت جهانی مینیاتور، زیارت تادئوس مقدس، مهارت ساختن و نواختن عود و همچنین جشن مهرگان را ارائه کرده است.

طالبیان گفت: با توجه به محدودیت‌ سهمیه‌ای یونسکو، این چهار پرونده به شکل مشترک با کشورهای همسایه تدوین شده تا از ظرفیت سهمیه دیگر کشورها برای ثبت جهانی میراث‌ فرهنگی ناملموس کشور استفاده کرد.

وی بیان کرد: پرونده مینیاتور به شکل مشترک با کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان، پرونده زیارت تادئوس مقدس به‌ شکل مشترک با ارمنستان، پرونده مهارت ساختن و نواختن عود به‌ شکل مشترک با سوریه و پرونده جشن مهرگان به‌ شکل مشترک با تاجیکستان تدوین و برای ثبت در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو پیشنهاد شد.

معاون وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: کمیته ارزیابی پرونده‌های ثبت جهانی در تصمیم اولیه با ثبت جهانی ۲ پرونده مینیاتور و زیارت تادئوس مقدس موافقت کرد اما پیشنهاد داد ۲ پرونده جشن مهرگان و مهارت ساختن و نواختن عود در اجلاس بعدی مطرح شود.

طالبیان همچنین در حاشیه بازدید از محل کاوش باستان‌شناسی در محله سرچشمه شهر گرگان با اشاره به کاوش ۴۰ روز گذشته در بافت قدیمی این شهر و کشف اشیای مربوط به دوره سلجوقیان گفت: این کاوش‌ ها نه تنها برای ایران، بلکه برای دنیا هم دارای اهمیت است.

معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ۳۰۰ شیء به دست آمده در این منطقه وجود یک کارگاه تولیدی در این منطقه را ثابت می کند و این موضوع موجب نگاه جدید میراث فرهنگی به شهر تاریخی استرآباد (گرگان) خواهد شد.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۴۲

۲۰ آذر ۱۳۹۹

کد خبر :

86822

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک