امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

ترکمن نیوز- امروز شهر «چولپان آتای جمهوری قرقیزستان» میزبان چهارمین گردهمایی مشورتی سران کشورهای آسیای مرکزی است.

آسیای مرکزی - چهارمین نشست سران کشورهای آسیای مرکزی در قرقیزستان

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  نشست مشورتی رهبران کشورهای آسیای میانه برای تحکیم روابط و امضای قرارداد دوستی، حسن همجواری و همکاری امروز 21 جولای (30 تیرماه) برگزار می‌شود.

برگزاری ملاقات‌های سران کشورهای آسیای مرکزی با ابتکار شوکت میرضیایفت رئیس جمهور ازبکستان از سال 2017 آغاز شد و ماه آگوست سال گذشته نیز سومین نشست در سواحل دریای خزر کشور ترکمنستان برگزار شد.

طبق نظر کارشناسان امضای این سند به روابط کشورهای آسیای میانه جنبه حقوقی می‌دهد و ارزشمند‌ترین موضوع یعنی دوستی و همکاری را به ثبات بین المللی می‌رساند.

مهم‌ترین مسائل این نشست توسعه روابط دوجانبه، تسهیل در مراودات اقتصادی و تجاری، گمرکی، همکاری در عرصه حمل و نقل جاده ای و ریلی همچنین گسترش روابط فرهنگی است و هریک از روسای کشورهای آسیای مرکزی ابتکارات و برنامه های جدید خودرا که در تحکیم روابط موثر خواهد بود اعلام می دارند.

گسترش مراودات تجارت مرزی و منطقه‌ای، همکاری در عرصه صنعت و کشاورزی، تحکیم مراودات علمی و فرهنگی همچنین رسیدگی به مسائل افغانستان از جمله مسائل مهم این جلسه خواهد بود.

ارائه راهکار در جهت بازگشایی ارتباطات حمل و نقل بین الملل و گذر از ترانزیت سنتی در غالب رونمایی از پروژه‌های جدید نیز از جمله موضوعات مهم نشست سران آسیای مرکزی است.

 

جایگاه استراتژیک ایران به عنوان پل اتصال به دریای آزاد

بر اساس گزارش خبرنگار اخبار ترکمن: امروزه حمل و نقل به عنوان مهم‌ترین و زیربنایی‌ترین موضوع توسعه در جهان به ویژه برای پیشرفت اقتصادی یک کشور به شمار می رود.

در یک نگاه اکثر کشورهای توسعه یافته در آغاز موج صنعتی شدن با ایجاد راه آهن و جاده‌های ترانزیتی به قدرت اقتصادی جهانی دست یافتند.

منطقه آسیای مرکزی نیز به لحاظ ژئوپولیتیکی، ژئواکونومیکی و ترانزیت برای توسعه اقتصادی به 3 تمدن مهم منطقه یعنی روس، چین و ایران اسلامی وابسته است که در این میان کریدور (چین – آسیای مرکزی – ایران) و (روسیه – آسیای مرکزی – ایران) نقش بسیار مهمی برای توسعه این کشورها دارد.

ایران به عنوان پل مرتبط با دریای آزاد نقش بسیار مهمی برای ابرقدرتهای اقتصادی منطقه مانند چین و روسیه ایفا می‌کند و با توجه به اینکه روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و چین روز به روز در حال گسترش است انتظار می‌رود در آینده نه چندان دور شاهد افزایش ظرفیت‌های اقتصادی باشیم.

خاطرنشان می‌شود: راه اندازی مسیر جدید راه آهن «چین – قرقیزستان – ازبکستان» از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی آسیای مرکزی به شمار می‌رود که با انجام آن چین از طریق آسیای مرکزی به ایران و خلیج فارس متصل می‌شود که کوتاه ترین مسیر است و مرحله اول این مسیر با راه اندازی راه آهن آنگرین – پاپ در جمهوری ازبکستان به بهره برداری رسیده است.

جمعیت 35 میلیونی و موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیک، «جمهوری ازبکستان» را نسبت به سایر کشورهای آسیای مرکزی متمایز می‌کند و با توجه به قرار گرفتن در قلب آسیای میانه، ابتکارات رئیس جمهور این کشور می‌تواند منجر به تغییر فضای سیاسی به سمت و سوی همگرایی و بهبود تعامل این کشورها شود.

پیشنهاد می‌گردد دولت ایران نیز در گسترش، اول «مراودات فرهنگی» و در ادامه توسعه روابط تجاری و اقتصادی و سیاسی با ازبکستان در تحکیم هرچه بیشتر روابط دو کشور دوست، سرعت بخشد، چرا که این کشور استراتژیک می‌تواند در توسعه روابط اقتصادی ایران در منطقه بسیار موثر باشد و از طرفی به عنوان پلی برای تبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای اروپایی و غربی نقش داشته، تاحدود زیادی ایران را به اهداف منطقه‌ای خود نزدیک سازد.

گزارش از: یاشار نیازی

 

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز