جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران 300x200 - چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین آغاز شدترکمن نیوز:  مراسم افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگ قوام ایران زمین استان گلستان ( نخستین جشنواره مجازی فرهنگ اقوام) با حضور دکتر منتظری نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  استاندار گلستان با بیان اهمیت ذخیره های فرهنگی هر جامعه ای اظهار کرد: انتقال آداب و سنن اقوام موجب ارتقا هویت فرهنگی می شود و جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین نقش بسزایی در توسعه فرهنگی استان و کشور داشته است.

هادی حق شناس تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا موجب شد قدر سلامتی و اجتماعاتی که پر خیر و برکت بوده را بیشتر بدانیم.
وی افزود:با تایید ستاد کرونا و به دلیل ممانعت از انقطاع جشنواره فرهنگ اقوام این آیین فرهنگی امسال بصورت مجازی برگزار می شود.
استاندار گلستان با اشاره به قدمت ۷ هزار ساله تورنگ تپه و کشف برخی آثار هزارساله در بافت گرگان گفت: برخی آثار تاریخی موجود در گلستان از آثار موجود در بعضی کشورها قدمت بیشتری دارد.
دکتر حق شناس یادآور شد: ظرفیت های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان برای مهمانان داخلی و خارجی جشنواره اقوام در سال گذشته جالب توجه بود.
وی با بیان اینکه  آداب، سنن و رسوم مختلف اقوام استان تشکیل دهنده عناصر فرهنگی و هویت فرهنگی ماست گفت:  انتقال این آداب و رسوم به نسل جوان امروز یکی از بهترین اقدامات فرهنگی است.
استاندار گلستان خاطر نشان کرد: امسال برای نخستین بار چهار روستا و یک شهر استان گلستان به عنوان روستاها و شهر ملی صنایع دستی انتخاب شدند که نشان از ظرفیت های بالای استان گلستان در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
دکتر حق شناس تاکید کرد: باید به فلسه آداب و رسوم اقوام که به نوعی هویت مردم است پرداخته شود تا نسل جوان با معانی این آداب و رسوم و آیین آشنا شوند.
وی ادامه داد: آشنایی نسل امروز با فلسفه آیین های اقوام موجب ماندگاری و غنای فرهنگی کشور خواهد شد.
استاندار گلستان گفت: امیدوارم با بهبود شرایط سال آینده شاهد حضور همه ایرانیان و اقوام مختلف کشور در استان گلستان و برگزاری باشکوه جشنواره پانزدهم باشیم.
لازم به ذکر است این جشنواره از امشب تا ۱۲ بهمن ماه به صورت مجازی و بارعایت پروتکل های بهداشتی در ۹ محور در حال برگزاری است و در نخستین نمایشگاه مجازی صنایع‌دستی ویژه جشنواره اقوام بیش از ۱۸۰۰ هنرمند از ۳۱ استان کشور به ارائه و فروش بیش از هفت هزار قلم انواع محصول و آثار تولیدی می‌پردازند.
همچنین ۲۳ گروه موسیقی آیینی اقوام ایران زمین از استان گلستان و سایر استانهای کشور در ۴ شب برگزاری این دوره از جشنواره به هنرنمایی می پردازند.
هر شب حضور یکی از سفرای کشورهای هدف را در برنامه زنده به صورت مجازی و پیام ویدیویی خواهیم داشت.
در ایام برگزاری جشنواره وبینارهای آموزشی تخصصی در سه محور میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار می شود.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۴۸

۱۰ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

89382

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک