امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    104689

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:20 | ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

رحیمی 300x188 - چشم‌انداز همکاری‌های ترانزیتی ایران و ازبکستان در چارچوب اکوترکمن نیوز: امید رحیمی*: سازمان همکاری اقتصادی (اکو) یکی از سازمان‌های منطقه‌ای است که ایران و ازبکستان هر دو عضو اصلی آن هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  طی سال‌های اخیر همکاری‌هایی در حوزه اقتصادی و در چارچوب اکو میان دو کشور انجام گرفته، اما به نظر می‌رسد بعد از نشست عشق‌آباد فرصت‌های بیشتری پیش‌روی دو کشور قرار گرفته است.

در این نشست شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان پیشنهاد نام‌گذاری سال 2022 به‌عنوان سال تقویت ارتباطات در اکو را مطرح کردند. ایشان همچنین بر ضرورت توسعه و تداوم پروژه‌های ترانزیت و تجارت با محوریت افغانستان به‌عنوان یک عامل مهم در تقویت ارتباطات تأکید کردند. آقای میرضیایف همچنین راهکار تقویت همگرایی در اکو را توسعه همکاری‌های گمرکی، تقویت تجارت منطقه‌ای و تقویت ترانزیت عنوان کردند.
آقای سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران نیز در سخنرانی خود به وضوح به ابعاد مهمی از ارتباطات منطقه‌ای اشاره کردند. ایشان با اشاره به این که کشورهای عضو اکو در مسیر ترانزیت چین به اروپا و روسیه به خلیج فارس هستند، موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی برای اکو ترسیم کرده که ترانزیت یک وجه مهم از آن محسوب می‌شود. ایشان همچنین در پیشنهادات خود آمادگی ایران برای اعمال تعرفه‌های ترجیحی به اعضای اکو، توسعه شبکه‌های مواصلاتی درون‌منطقه‌ای، توسعه کریدورهای منطقه‌ای اعم از ترانس‌افغان در هر دو مسیر ترمذ- مزار شریف- پیشاور و ترمذ- مزارشریف- هرات- خواف و … را عنوان کردند.
این محورها در کنار بخش‌های بسیار مهم دیگر که در دیدار روسای جمهور ایران و ازبکستان در عشق‌آباد مطرح شد، به خوبی اشتراک دیدگاه‌های دو کشور در حوزه ترانزیت و توسعه تجارت منطقه‌ای را آشکار می‌سازد.
واقعیت آن است که کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی از چند منطقه مهم در آسیای مرکزی، خاورمیانه، غرب آسیا، قفقاز و آسیای جنوبی تشکیل شده است. این ویژگی میان‌منطقه‌ای فرصت‌های بی‌بدیلی را برای توسعه همکاری کشورها در حوزه ترانزیت فراهم می‌آورد. اتصال کریدورهای ریلی و جاده‌ای و تعمیق پیوند کشورها در این کریدورها به واسطه توسعه مبادلات تجاری، فرصتی است که پیش‌روی کشورهای منطقه قرار دارد.
با این حال در هر یک از این مناطق یک کشور به‌عنوان محور و بازوی اصلی تحولات منطقه‌ای مطرح است که ایران و ازبکستان هر دو بنا به دلایل مختلف از این ویژگی برخوردارند. لذا، تهران و تاشکند علاوه بر آن که از ویژگی خاصی برای همکاری میان‌منطقه‌ای در مسیر شمال- جنوب در چارچوب اکو برخوردارند، می‌توانند نیروی محرکه توسعه همگرایی در این سازمان نیز بشوند. درعین‌حال ترکیه و پاکستان نیز دو قطب دیگر اکو در اتصال شرق به غرب محسوب می‌شوند.
با تقویت همکاری‌ها در مسیرهای ترانزیتی مختلف از جمله در کریدور جاده‌ای ایران- افغانستان– ازبکستان، کریدور ریلی ترمذ- مزارشریف- هرات- خواف، کریدور ریلی از مسیر بخارا- ماری- سرخس و حتی مسیر ترکیبی زمینی-دریایی در نوکوس- آکتائو- انزلی ایران و ازبکستان می‌توانند سهمی تعیین‌کننده در پیوند ژئواکونومیکی دو منطقه آسیای مرکزی و خاورمیانه ایفا کند.

*پژوهشگر راهبردی حوزه آسیای مرکزی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز