امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

قرجه طیار 300x300 - چرا قرجه طیار؟؟!یادداشت انتخاباتی – ترکمن نیوز- انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه ی گنبد کاووس از لحظات پایانی روز یازدهم اسفند وارد مرحله ای تاریخی و سرنوشت ساز شد. آنجا که از تریبون فرمانداری ویژه شهرستان اعلام کردند که در این حوزه ، انتخابات به دور دوم کشیده شد.

در این انتخابات طرفداران رقیب انتخاباتی طیار از غروب همان روز با ایجاد جنگ روانی از رسانه های تلگرامی منسوب به خود خبر پیروزی زودهنگام کاندیدای خود را به سطح حوزه ی انتخاباتی مخابره کرد و با خلق و ارسال کلیپ های کوتاه انتخاباتی به فضای مجازی که مملو از جیغ و داد و هوراهای کاذب پیروزمندانه بود، سعی در بهره برداری حداکثری و جلب آرای رای دهندگان دقیقه ی نودی داشتند، ترفندی که اگر چه در انتخابات دوره ی قبل نیز مسبوق به سابقه بود ولی از آنجاییکه همیشه حافظه ی کوتاه مدت جامعه ضعیف بوده ، روش فوق الذکر تا حدودی کارساز بود و باعث جلب قابل توجهی از آرای رای دهندگان به صندوق رقیب طیار شد.

آنچه در این مقال بعنوان رای دهندگان دقیقه ی نود یا نود بعلاوه پنج نام برده شد(مصداق دقیق) قشر خاکستری کسانی هستند که اصلا تصمیمی به مشارکت در انتخابات نداشتند ولی با برداشت این موضوع که بایست آرای خود را به صندوق کاندیدای برنده ریخت تا با مستند سازی از روش رای دهی خود شاید بتوان در روزهای بعد از انتخابات سعادتی برد!!

سهم قابل توجهی از آرای رقیب طیار را به خود اختصاص دادند تا بدین وسیله علاوه بر کاهش آرای طیار و افزایش آرای رقیب ایشان انتخابات به مرحله ی دوم کشیده شود .اگر چه ستاد طیار بر طبق منش و اسلوب خویشتن داری که از ابتدای انتخابات از طرف شخص ایشان به رعایت آن سفارش شده بودند این ترفند را بعنوان یکی از شگردهای انتخابات پذیرفته بودند و وقعی بر آن ننهادند ولی بایست از منظر اخلاقی این واقعیت را در نظر داشت که «همیشه هدف وسیله را توجیه نخواهد کرد».!!!

صرفنظر از قضاوت در مشی پیش گرفته ی رقیب طیار که در سخنرانی ها و نطق های انتخاباتی خود دایما از شهدای راه خدمت نام میبرد ولی جای تامل و تدقیق آنجاست که چرا مشارالیه حتی در ذکر اسامی این شهدای گرانقدر نیز عدالت و مساوات را رعایت نمیکند !!!

نتیجه آنکه با مداقه در اظهارات فوق الاشعار به پاسخ چرایی طیار در باب رعایت اخلاق انتخاباتی خواهیم رسید .

در حوزه‌ی وظایف نمایندگی اکثریت قریب به اتفاق هواداران طیار به تجربه ی نمایندگی ایشان تأکید دارند ،جنبه ای که به کابوس رقیب انتخاباتی وی تبدیل شده است.البته همان قدر که این جنبه مورد تاکید طرفداران طیار است-مع الاسف- به همان نسبت مورد انکار طرفداران کاندیدای رقیب اوست.

اما آنچه که این دوگانگی اصرار – انکار را پررنگ کرده و فی الواقع پاشنه آشیل هواداران طیار محسوب می‌شود، تبین روئوس و سرفصلهای مربوط به تجربه ی نمایندگی طیار است چه آنکه همه ی تجربیات مورد انکار طرفداران کاندیدای رقیب مربوط به داخل مجلس است اما این گروه غافل از این نکته ای اساسی هستند که قسمتی از تجربیات طیار به مناسبات خارج از مجلس او مربوط می‌شود.

خاصه آنکه با توجه به راهیابی مجدد نمایندگان سابق حوزه های انتخاباتی استان گلستان مناسبات خارج از مجلس و تجارب کسب شده توسط طیار اهمیتی مضاعف پیدا خواهد کرد .فلذا آنچه امروزه رقیب انتخاباتی طیار در فضای مجازی و انتخاباتی در بوق و کرنا کرده است که تجربه مهم نیست آنچه اهمیت دارد شناخت مسأله و ارایه پیگیری راهکارهای مسأله است جنبه های سلبی برنامه ها و راهکارهای ایشان است، اما آنچه طیار و هواداران ایشان بر آن پافشاری دارند جنبه ی ایجابی قضیه است که به تجارب مشارالیه برمی‌گردد مگر نه این است که ایشان نیز ناتوان از شناخت مسایل و مشکلات ملی و منطقه ای و ارایه های راهکاری بدیع و خلاقانه نخواهند بود!!!!

درمجموع آشنایی به سیستم توزیع و تخصیص اعتبارات ملی و استانی و عیار اجتماعی و تجارب کاری با اولویت دادن به نوآوری ها و استفاده از مناسبات درون و برون سیستمی که با استفاده از تجارب و آزمون خطاهایی که در طی دوران نمایندگی و در بطن کار کسب کرده است، -بلاشک- از طیار نماینده‌ی قهار و منحصر به‌فردی خواهد ساخت.

امید می‌رود که رای دهندگان حوزه انتخابیه با تاکید و آگاهی از اوصاف فوق در بیست و یکم اردیبهشت ماه با حضور در روز رای گیری و انتخاب ایشان برگ زرینی به افتخارات آگاهانه‌ی خود منضم نمایند.

✍️فرحناز ایگدری فرهنگی وفعال اجتماعی
عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز