امروز : دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۶۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    86277

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:02 | ۱۰ آذر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نانوایی - چرا صف نانوایی‌ها روز بروز شلوغ‌تر می‌شودترکمن نیوز:  نان یک کالای اساسی است که در سبد غذایی همه انسانها اعم از فقیر و غنی وجود دارد. مصرف آن هیچ موقع دلزدگی بوجود نمی آورد. این روزها در روستاها صف نانواییها نسبت به ماههای اخیر بسیار بیشتر شده است. مردم نان را بیشتر ازحد معمول می خرند. در برخی روستاها نانواییها دو قطعه خمیر را یکی می کنند و یک قرص نان می پزند. یک نان در اصل دو قرص نان محسوب می شود. کسی که ۵ قرص نان بخرد در اصل ده تا خریده است. بیشتر افراد بطور متوسط سه قرص نان می خرند و این طبیعی به نظر می رسد. اما تعداد کسانی که ۵ و ۶ قرص نان می خرند نیز این روزها کم نیست. علت چه می تواند باشد؟ به نظر من افزایش خرید نان توسط مردم می تواند دو دلیل داشته باشد که در ذیل توضیح می دهم.

علت اول گران برنج می باشد که امسال قیمت برنج به شدت افزایش پیدا کرد و خیلی از افرد کم درآمد و کم توان یا نتوانستند برنج بخرند یا خیلی کمتر خریدند. وقتی خانوارها نتوانند برنج مصرف بکنند طبیعی است مصرف اقلام خوراکی مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی و تخم مرغ و امثال آنها که مصرفشان همراه با نان است بیشتر شود. خانوارهای بسیار فقیر هم از اول غذای اصلیشان نان می باشد.

علت دوم گرانی خوراک دام است که در عرض سه چهار ماه گذشته بشدت افزایش یافته است. کسانیکه در خانه یکی دو راس گاو دارند احتمال دارد این افراد گاو خود را با نان تغذیه نمایند. چون در هوای سرد نه تنها مصرف نان برای گاو خطر ندارد بلکه باعث افزایش شیر گاو هم می شود. در کنار این دو عامل دیگر به تغذیه طیور(مرغ و قاز و اوردک و بوقلمون) که بیشتر روستائیان در حیاط خانه نگه می دارند هم اشاره کرد که قیمت خوراک آنها حتی بیشتر از گاو و گوسفند افزایش یافته است.

می گویند: در اقتصاد یک اصل است وقتی قیمت کالایی از حد متعارف افزایش پیدا کند به افزایش مصرف کالاهای مشابه خود تاثیر می گزارد و باعث افزایش قیمت آن کالاها می شود. گندم، آرد گندم، نان ازاین نوع کالاها هستند علاوه بر انسان دام و طیورهم می توانند از آن تغذیه کنند. همه می دانیم دولت علاوه بر آزاد سازیها قیمت برخی خوراکیها مانند شیر و ماست و پنیر و کره هنوز هم یارانه های سنگینی به نان می پردازد. هر کس تحمل صف را داشته باشد می تواند نان بیشتری بخرد. اگر افزایش قیمتها همچنان ادامه داشته و حد یقفی نداشته باشد دولت در آینده ی نزدیک یا قیمت نان را آزاد خواهد کرد که البته احتمال آن به علت ترس از تبعات سیاسی آن بسیار ضعیف است. یا مجبور است با تعدیل اندکی قیمت آن با جیره بندی مصرف آن را در حد معینی کنترل نماید.

270d - چرا صف نانوایی‌ها روز بروز شلوغ‌تر می‌شود امان محمدخوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز