امروز : دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    3503

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:16 | ۰۶ مهر ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اخبار ورزشی-تورکمن‌نیوز- بازی‌های داخل سالن آسیا در حالی برگزار شد که شاخص اصلی آن، سطح نه چندان بالای رقابت‌ها بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن, پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا ظهر روز چهارشنبه با برگزاری فینال رقابت‌های شطرنج برق‌آسا خاتمه یافت؛ بازی‌هایی که کاروان ورزشی کشورمان موفق به کسب 36 طلا، 23 نقره و 59 برنز و مجموع 118 مدال شد و با سه پله صعود نسبت به دوره گذشته در رده سوم قرار گرفت.

* افزایش ورزشکاران و مدال‌ها نسبت به دوره گذشته

در دوره قبلی بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا، کاروان ایران با 82 ورزشکار در 9 رشته شرکت کرد و موفق به کسب 3 طلا، 6 نقره و 2 برنز و رتبه ششمی شد. این در حالی بود که در کاروان ایران برای بازی‌های 2017 عشق‌آباد 223 ورزشکار در 20 رشته حضور داشتند که این نشان دهنده رشد 2.7 برابری تعداد ورزشکاران است. البته به تبعیت از این افزایش ورزشکاران نیز تعداد مدال‌ها بیشتر شد و به 10.7 برابر نسبت به دوره قبلی رسید.

* سطح پایین بازی‌ها؛ ترکمنستان 245 مدال گرفت

این درست است که بازی‌های داخل سالن آسیا زیر نظر شورای آسیا برگزار شد و کشورهای زیادی از دو قاره آسیا و اقیانوسیه در آن حضور داشتند،اما شاهد مسابقات سطح بالایی نبودیم. شاهد این مدعا نیز آمارهای عجیبی است که وجود دارد.

کاروان ترکمنستان به عنوان کشور میزبان با 497 ورزشکار حضور داشت و موفق به کسب 89 طلا، 70 نقره و 86 برنز و مجموع 245 مدال شد. این کشور در حالی در رتبه اول قرار گرفت که در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون تنها با 80 ورزشکار شرکت کرده، فقط یک نقره و 5 برنز به دست ‌آورده و در رده سی و یکم نیز قرار گرفته بود.

* چین؛ از رتبه اولی در اینچئون و سومی در المپیک ریو تا رتبه دومی در عشق‌آباد

چین از جمله تیم‌های مدعی در تورنمنت‌های بزرگ همچون المپیک و بازی‌های آسیایی است. کاروان این کشور با 197 ورزشکار در عشق‌آباد حضور داشت و 42 طلا، 32 نقره و 23 برنز کسب کرد و در رده دوم قرار گرفت. چینی‌ها در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون که بدون شک از اهمیت بسیار بیشتری در قیاس با بازی‌های داخل سالن آسیا برخوردار است، با 880 ورزشکار شرکت کرده بودند و موفق به کسب 151 طلا، 108 نقره و 83 برنز شدند و مقتدرانه به مقام نخست رسیدند.

نکته مهم درباره چین این است که این تیم 28 مدالش در بازی‌های ترکمنستان را در رشته شنا کسب کرد. این بدان معناست که حضور کاروان این کشور هدفمند صورت گرفته و آنها به دنبال مدال‌آوری صرف در بازی‌ها نبوده‌اند.

* جوانگرایی صورت گرفت یا نه؟

با توجه به اینکه بازی‌های داخل سالن آسیا اهمیت بسیار کمتری نسبت به بازی‌های آسیایی و المپیک برای کشورهای قدرتمند دارد، برخی از این کشورها بیش از مدال‌آوری به دنبال جوانگرایی هستند و که نمونه آن را می‌توان در کاروان کره جنوبی یافت. این کشور که با 67 ورزشکار در عشق‌آباد حضور داشت، در رشته تکواندو از نفرات جوان استفاده کرده بود، به‌طوریکه میانگین سنی تکواندوکارانش نزدیک به 18 سال بود. این میانگین سنی حتی از میانگین سنی تکواندوکاران ایرانی نیز پایین‌تر بود.

* غیبت 7 رشته بازی‌های داخل سالن در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا

بازی‌های داخل سالن در 21 رشته برگزار شد و این در حالی بود که شطرنج، دنس اسپورت، فوتسال، کیک بوکسینگ، موی‌تای، کشتی کمربند و کشتی سنتی جایی در بین رشته‌های حاضر در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا ندارند.

* کسب نصف مدال‌های ایران در رشته‌های غایب

همانطور که عنوان شد، بازی‌های آسیایی 2018 بدون حضور ورزشکاران رشته‌های شطرنج، دنس اسپورت، فوتسال، کیک بوکسینگ، موی‌تای، کشتی کمربند و کشتی سنتی برگزار می‌شود؛ رشته‌هایی که ورزشکاران ایران در آنها 54 مدال از مجموع 118 مدال را به دست آوردند. مدال‌های به دست آمده ایران در این رشته‌ها به شرح زیر است:

* شطرنج: یک طلا و نقره

* فوتسال: یک طلا و یک برنز

* کیک‌بوکسینگ: 5 طلا، 2 نقره و 5 برنز

* موی‌تای: 3 طلا، 2 نقره و 3 برنز

* کشتی کمربند: 4 طلا، 2 نقره و 18 برنز

* کشتی سنتی: یک نقره و 5 برنز

* همین ورزشکاران به جاکارتا هم می‌روند؟

ورزشکاران زیادی از ایران در بازی‌های داخل سالن حضور داشتند. سوال بزرگی که ایجاد می‌شود، این است که آیا همین ورزشکاران قرار است در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا هم حضور داشته باشند؟ با نگاهی به اسامی این نفرات، مشخص می‌شود که بیشتر آنها شانس کمی برای حضور در این بازی‌ها دارند. برای مثال تیم‌های کشتی و تکواندو به اذعان مسئولان‌شان با تیم‌های دوم و حتی سوم راهی ترکمنستان شدند. همین مسئله نشان می‌دهد که سال آینده به جز برخی نفرات خاص، بیشتر این ورزشکاران جایی در کاروان اعزامی به جاکارتا نخواهند داشت.

* ارتباط میان بازی‌های داخل سالن و بازی‌های آسیایی چقدر است؟

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان که هفته گذشته برای حضور در مراسم افتتاحیه راهی عشق‌آباد شده بود، درباره این بازی‌ها گفت: «بازی‌های داخل سالن در حقیقت یک اردو و بازی تدارکاتی است تا تیم‌ها و ورزشکاران را ارزیابی کنیم و با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا حضور داشته باشیم. ما خیلی امیدواریم که در آن بازی‌ها نتایج خوبی بگیریم و به امید خدا همه این‌ها مقدمه‌ای باشد که در المپیک 2020 توکیو حضور مقتدرانه‌ای داشته باشیم.»

همان‌طور که گفته شد، بیشتر این نفرات جایی در کاروان اعزامی به جاکارتا نخواهند داشت و بنابراین نمی‌توان از این بازی‌ها به عنوان برنامه‌ریزی برای بازی‌های آسیایی 2018 نام برد.

وزیر ورزش همچنین در حالی از تدارکاتی بودن این بازی‌ها صحبت کرده که چندین میلیارد تومان صرف هزینه حضور کاروان ایران شد. این در حالی است که فدراسیون‌های کشورمان هر دو سال یک‌بار و قبل از بازی‌های آسیایی و المپیک از کمبود بودجه برای برگزاری اردوها می‌نالند.

* سخنی با دبیرکل کمیته ملی المپیک

شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک روز سه شنبه گفت‌وگویی با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان انجام داد تا به نوعی جواب منتقدان نهاد متبوعش را بدهد. وی با بیان جمله‌هایی همچون «ما در مسابقات رسمی شورای المپیک آسیا برای حمایت از ورزش قاره شرکت کرده ایم و در ثانی دعوت رسمی رئیس جمهور ترکمنستان از همتای ایرانی خود که نشان دهنده تحکیم روابط است را می توان یکی دیگر از دلایل عزم ایران برای حضور در مسابقات داخل سالن آسیا دانست»، «رئیس کمیته ملی المپیک ایران عضو هیات رئیسه شورای المپیک آسیا است پس باید به مسابقاتی که مورد توجه این شورا است اهمیت دهیم؛ چرا که این شورا کشورها را برای حضور قدرتمند در این رقابت ها ترغیب می کند پس ایران نمی‌توانست ضعیف ظاهر شود»، »برخی رشته ها نیز خود را برای بازی های آسیایی آماده می کنند» و «گفته می شود برخی کشورها نفرات اول بعضی از رشته ها را اعزام نکرده اند اما بسیاری از کشورها هستند که با بهترین ترکیب خود حاضر شده‌اند»، درصدد توجیه این اعزام بزرگ برآمد، اما به برخی نکات توجه نکرد؛ نکاتی از جمله اینکه نفرات مطرح کشورهای صاحب‌نام حضور نداشتند و اینکه حضور موی‌تای نیز قطعی نشده است و یا اینکه کشورهایی مثل کره‌جنوبی و ژاپن نیز جوانگرایی کرده بودند و به دنبال مدال نبودند.

اسامی مدال‌آوران کاروان ایران در بازی‌های داخل سالن آسیا و همچنین جدول مدالی به شرح زیر است:

طلا: مسعود جلیلوند (جوجیتسو)، مهدی اسحاقی (تکواندو)، مهدی جلالی (تکواندو)، تیم دوچرخه‌سواری (تیم اسپرینت)، سروش احمدی (تکواندو)، سعید رجبی (تکواندو)، حسن تفتیان (دوومیدانی)، پریسا جوادی (تکواندو)، عرفان ناظمی (تکواندو)، بهزاد وحدانی (کوراش)، علی زرین‌فر (موی‌تای)، کیوان سلیمانی (موی‌تای)، مجید هاشم‌بیگی (موی‌تای)، محمد نادری (کشتی پهلوانی)، ارشک محبی (کشتی پهلوانی)، احمد میرزاپور (کشتی پهلوانی)، مرجان سلحشوری (پومسه انفرادی بانوان)، زهرا یزدانی (کشتی آلیش کلاسیک)، سهراب مرادی (وزنه‌برداری)، بیلیارد (تیم اسنوکر)، شهناز میرحیدری (کیک‌بوکسینگ)، مجتبی گلیج (کشتی آزاد)، مصطفی پورفرج(کیک‌بوکسینگ)، امید احمدی صفا(کیک‌بوکسینگ)، ایمان صادقی(کشتی آزاد)، عزت الله اکبری(کشتی آزاد)، محمد پورفرج(کیک‌بوکسینگ)، فرشاد بلفکه(کشتی فرنگی)، پژمان پشتام(کشتی فرنگی)، مهدی ابراهیمی(کشتی فرنگی)، محمود ستاری(کیک‌بوکسینگ)، امیرحسین حسینی(کشتی فرنگی)، بهنام مهدی‌زاده(کشتی فرنگی)، تیم شطرنج زیر 23 سال بانوان

نقره: مسعود حسن‌زاده (جوجیتسو)، حامد میرزاپور (کشتی سنتی)، زهرا یزدانی (کشتی با کمربند)، مسعود حسن‌زاده (جوجیتسو)، هادی تیران‌ولی‌پور (تکواندو)، کیوان قنبرزاده (پرش ارتفاع)، فاطمه یاوری (موی‌تای)، سعیده غفاری (موی‌تای)، سهیل واحدی (بیلیارد)، تیم پومسه مردان، محمد دانشور (دوچرخه‌سواری اسپرینت)، کامران رستمی (کوراش)، مجتبی نیک‌بین (کوراش)، مجتبی زمانی‌مقدم (کوراش)، الهه رضایی (آلیش کلاسیک)، حسین الیاسی (کشتی آزاد)، فاطمه علیزاده (کیک‌بوکسینگ)، علی‌هاشمی (وزنه‌برداری)، محسن حاجی‌پور(کشتی فرنگی)، امین سوری(کشتی فرنگی)، حسین کرمی(کیک‌بوکسینگ)، حسین وفایی(اسنوکر)، تیم شطرنج زیر 23 سال مردان

برنز: فاطمه مداحی (تکواندو)، اسماعیل امیری (کشتی سنتی)، قاسم دازی (کشتی سنتی)، حبیب‌الله ترابی (کشتی سنتی)، لیلا سیاوشی (کشتی سنتی)، ریحانه شیخیان (کشتی سنتی)، داوود عوض‌زاده (کشتی با کمربند)، سعیده رحیمی (کشتی با کمربند)، زهرا مجدی (کشتی با کمربند)، یاسر محمدی (کشتی با کمربند)، سوده کمندانی (جوجیتسو)، حسین کیهانی (دوومیدانی)، زهرا محمودی (کشتی با کمربند)، مسعود جلیلوند (جوجیتسو)، رضا قاسمی (دومیدانی)، لیلا سیاوشی (کشتی با کمربند)، آسیه شجاعی (کشتی با کمربند)، یاسر محمدی (کشتی با کمربند)، رضا احمدنژاد (موی‌تای)، زهرا بوربور (موی‌تای)، امیرحسین کمری (موی‌تای)، امیر مرادی (دوی 800 متر)، زهرا باقری (کوراش)، طیبه پارسا (تکواندو)، قنبرعلی قنبری (کوراش)، امید تیزتک (کوراش)، الیاس علی‌اکبری (کوراش)، عبدالله ایری (کشتی کمربند ــ آلیش آزاد)، سعید رحیمی (کشتی کمربند ــ آلیش آزاد)، مریم احمدی (کشتی کمربند ــ آلیش آزاد)، تیم پومسه بانوان، کوروش بختیاری (پومسه انفرادی مردان)، لیلا سالاروند (کشتی کمربند ــ آلیش آزاد)، شایان خیراندیش (کوراش)، علی میری (وزنه‌برداری)، آسیه شجاعی (کوراش کلاسیک)، محمود پروانه (کوراش کلاسیک)، ریحانه شیخیان (کوراش کلاسیک)، عبدالواحد محمدی (کوراش کلاسیک)، محمد غلامی (کوراش کلاسیک)، داوود پوررضایی (اسب‌سواری)، سحر غنی‌زاده (کشتی آلیش کلاسیک)، محمد دانشور (دوچرخه‌سواری)، بیلیارد(ناین‌بال)، سعید مدنی (سامبو)، نادر حاجی‌آقانیا (کشتی آزاد)، فرزاد خلیلی (کشتی آزاد)، ایرج امیرخانی (سامبو)، ایرج مرادی (کیک بوکسینگ)، علی بنی‌اسد(کیک‌بوکسینگ)، میرداوود موسوی(کیک‌بوکسینگ)، زینب جباری(کیک‌بوکسینگ)، حمید امنی(کیک‌بوکسینگ)، تیم فوتسال بانوان، میلاد شیری حاجی بابا(سامبو)، سعید داداش‌پور(کشتی آزاد)، همایون تیموری(وزنه‌برداری)، یدالله محبی(کشتی آزاد)، سهیل واحدی(اسنوکر).

Olampic Turkmen 6 Sh 300x181 - چرا سطح بازی‌های داخل سالن آسیا پایین بود؟

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: فرتاک ورزشی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز