امروز : پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    107771

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:06 | ۰۶ اسفند ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

2 - چرا روسیه به اوکراین حمله کرد؟ترکمن نیوز:  چرا روسیه به اوکراین حمله کرد و چه اهداف و توجیهاتی از نظر بین‌المللی و قدرت‌های فرامنطقه‌ای دارد؟  ولی ناتو تا مرزهای روسیه در حال پیشروی است.

روسیه چاره‌ایی جز اقدام نظامی ندارد وقتی ملت یک شعبده باز بنام زیلنسکی را رئیس جمهور می‌کنند همین هست حالا با خفت باید کنار برود و قطعا دولت جدیدی روی کار خواهد آمد کشورهای روس زبان هم در برابر روسیه مقاومتی نمی‌کنند.

تجربه‌ی انقلاب‌های رنگی در اوکراین، گرجستان، قرقیزستان و قزاقستان یک تجربه‌ی خفت باری برای این کشور ها شده، بنابراین به صراحت زیلنسکی خودش می‌گوید غرب و ناتو به ما دروغ گفت، حالا عواقب آن را باید پاسخ دهد.

از طرفی تجربه‌ی اعتماد به بیرون از مرزها خصوصا آمریکا نتیجه‌ی آن همین است ناتوی قوی بر علیه ما هست روسیه‌ی مقتدر برا ما مفید تر هست و در دکترین امنیت ملی و دفاعی روسیه نوشته شده روابط استراتژیک با جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است.

در ثانی در تمام کشورهای شوروی سابق اقلیتی قوم روس هست که روسیه خود را متعهد به این جماعت می‌داند. به هر حال در پایان به مذاکرات خفت بار اوکراین خواهد رسید.

این ماجرا و اوکراین به اشتباه تاریخی خود با وعده‌ی غرب که تسلیحات خود را نابود کرد باید درسی برای دیگر کشورها و بحث‌های هسته‌ایی و موشکی ما باشد که هرگز به غرب اعتماد نکنیم و قدرت آمریکا اکنون فقط صدای آن بلند هست و مانند شیری پیر و فرسوده هست که دوران افول خود را طی می‌کند و هیمنه‌ی ترس از غرب و آمریکا بیشتر هویدا خواهد شد که غربی‌ها نگاهی جز ابزاری در دیپلماسی خود ندارند و دوران افول غرب از نظر نظامی کلید خورده که باید منتظر حوادث بعدی باشیم.

یادداشت از: حمید قاسمی
دکترای روابط بین الملل/ متخصص منافع ملی و سیاست خارجه ج. ا. ایران

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز