امروز : چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    15693

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:45 | ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

جامعه 300x257 - چرا به سازش نمی رسیم؟یادداشت-ترکمن نیوز-  اوایل انقلاب سازش و سازشکاری معنای خوبی نداشت. سازشکاران در جرگه ی خیانتکاران قرار می گرفتند.

سازشکار به افراد غیر انقلابی و میانه رو که هیچ میانه ای با تندروی و افراطی گیری نداشتند گفته می شد. افراد هر چه تندروتر و انقلابی تربودند و سخنان آتشین و احساسی و هیجانی به زبان می آوردند مورد استقبال جوانان و دانشجویان و قشرهای مدرن جامعه قرار می گرفتند.

اما به موازات فروکش کردن احساسات و عواطف و تندروی های اوایل انقلاب این ارزش نیزجایگاه خود را از دست داد. امروز شهروندان به افراد تند وافراطی و غیر منطقی روی خوش نشان نمی دهند.

امروز یکی از نیازهای اساسی جامعه سازش و تفاهم گروهها و جناحهای سیاسی و سیاستمداران کشور در جهت تحقق مطالبات مردم و رعایت منافع ملی است. اما خواست مردم و منافع ملی چیست در انتخابات آزاد و حتی نیمه آزاد و نیمه دموکراتیک رقابتهای ریاست جمهوری مشخص می شود.

اما اصولگرایان محافظه کار علیرغم شکستهای پیاپی در انتخابات سراسری بازهم تسلیم رای مردم نمی شوند. با انواع ترفندها و حیله ها راه خود را خواست مردم می دانند. این که مشکلات جامعه حل نمی شود یا دیرترحل می شود و به موازات آن پیشرفت و ترقی جامعه هم کُند است یکی ازعواملش همین عدم سازش و تفاهم گروهای داخلی است. هر کس راه خودش را حق مطلق و راه طرف مقابل را باطل مطلق می داند. هیچ حظی از حقیقت برای طرف مقابلش قایل نیست.

این دو پارگی درعقاید و دیدگاهها باعث دوپارگی و شکاف عمیق در میان مردم و مسئولان و حکومت هم می شود. افشاگری فسادها و اختلاسها برای سلامت جامعه خوب است. اما بدون اینکه در دادگاهی علنی و عادل و منصف وبی طرف مورد رسیدگی قرار گرفته فصل الخطاب وفیصله بخش دعواها شود خود سرآغاز دعواهای جدید گردد،

این عدم رشد و بلوغ فرهنگ سیاسی مقامات بلند پایه در طول چهل سال حکومت برمردم را نشان می دهد. به جای اینکه با انباشت تجربه و کشف راههای جدید اعتماد مردم را جلب کنند سال به سال از میزان آن می کاهند. جامعه ی بدون سازش و پرتنش و بی ثبات عقب مانده هم خواهد بود.

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز