امان محمد خوجملی :

یادداشت – ترکمن‌نیوز – عرصه‌ی سیاست و قدرت در ایران طوری است که همه ی مسئولان حکومتی برای انجام کاری می توانند قول بدهند و در عین حال در صورت عدم تحقق وعده ها از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده آنرا به گردن دیگران بیندازند.

Mordad 23 Rahbari Entekhabat TN - چرا به رای مردم بعد از انتخابات توجه نمی‌شود؟
در ایران همه ی پستهای حکومتی و دولتی انتخابی نیستند و پستهای انتصابی از دسترس مردم انتخاب کننده خارج و نقش مؤثری هم در تصمیم گیریها دارند و منویات خود را بدون پاسخگوی عملی می کنند. اکثریت مردم در انتخابات طوری رفتار می کنند که با رای ندادن به آنها بفهمانند راهشان اشتباه است وبا اصلاح راه و روش خود به مردم نزدیک تر شوند. نمونه اش هاشمی رفسنجانی بود که با تغییر مواضع و نزدیکی به مردم قدر دید و بر صدر نشست و محبوب دلها شد. اما آنها با لجاجت بیشتر به کارخود ادامه می دهند و می خواهند ثابت بکنند شما اشتباه می کنید. اگرشما با عدم رای به ما نمی گذارید به قدرت برسیم ما هم نمی گذاریم شما به اهدافتان برسید.

مردم ایران خواهان تغییرو درعین حال دنبال صلح و آرامش هستند. غیرازانتخابات میدان زیادی برای بازی ندارند. به تغییرات زمانی تن داده می شود که کارد به استخوان برسد، هزینه ها بالا برود و کیان مملکت به خطر افتد. نمونه اش برجام یا مذاکرات هسته ای است که چگونه و در چه شرایطی بدست آمد ولی خطر که رفع شد قدمهای بعدی برای عادی سازی روابط برداشته نشد. طرف مقابل یعنی اصولگرایان تندروبا اقدامات خود دنبال مایوس کردن مردم هستند تا مردم در انتخابات شرکت نکنند تا در غیاب مردم نمایندگان آنها پیروز شوند. آنها در غیاب مردم واختلافات اصلاح طلبان، یکی دو بار طعم قدرت اجرایی را چشیده اند و هنوز هم به آن دلبسته اند اما مردم هم دشواریها و خطرات آن زمان را درک کرده و می دانند عدم شرکت در انتخابات چه تبعات سنگینی می تواند به امنیت و آرامش و معیشت آنها بگذارد. به هرحال مایوس و ناراضی و سرخورده کردن مردم بدون هزینه نیست ممکن است در گرفتاری ها و بزنگاههای ضروری و ملی کار به دست مسئولان بدهد.چون اقدامات عملی مسئولان نقد وهزینه ی عدم توجه به خواسته های مردم نسیه می باشد به آن توجهی نمی شود.

مخالفان می خواهند فقط مشکل اقتصادی و معیشتی مردم حل و فصل شود و فضای سیاسی و فرهنگی بسته بماند. اما این مشکلات جدا جدا درمان نخواهد شد چون عرصه های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی مانند دانه های تسبیح به یک نخ وابسته اند اگر همه ی اینها همراستا و در یک جهت نباشند کار به سامان نخواهد رسید. در واقع انتخابات و تحولات ایران یک هیاهویی بسیار بزرگ برای تغییرات بسیار اندک است. اما مردم همین تغییرات اندک راهم نباید دست کم بگیرند. بگذاریم قدم به قدم، وجب به وجب، ذره ذره و سانتی متر سانتی متر جلو برویم و کمتر و دیرتر پیروز شویم ولی بی ثباتی و ناامنی بوجود نیاید. تا خدای نکرده کار به جاهای خطرناک نکشد. چون وحدت ملی و یک پارچگی ایران دشمنان زیادی دارد گرچه تندروهای مخالف آنرا درک نمی کنند. باید قبول کنیم مسئولیت فعالان سیاسی و روشنفکران و مردم کمتر از حاکمان نیست اگر بی ثباتی پیش بیاید و کشور آسیب ببیند همه در مقابل تاریخ پاسخگو خواهیم بود.خدا کند تا آن روز زمان برای تغییرات مسالمت آمیزدیر نباشد.
نویسنده: امان محمد خوجملی
گروه خبر تورکمن‌نیوز

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۰:۱۳

۲۳ مرداد ۱۳۹۶

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک