امروز : پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42685

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:02 | ۰۷ دی ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

estefa - چرا با این همه مشکل کسی استعفا نمی دهدیادداشت-ترکمن نیوز-  یکی از کمیاب ترینها درعرصه سیاست و قدرت و مسئولیت در ایران موضوع استعفا می باشد. کمتر مدیری یا وزیری به خاطر ناکامی در حیطه ی مسؤلیتش استعفا و از قدرت کناره گیری می کند. همه هم مدعی اند ما خدمت گذار مردم هستیم و برای خدمت آمده ایم.

هیچکس رک و راست نمی گوید من قدرت می خواهم، قدرت چیز خوبی است، شیرنی و کام جویی قدرت و از نوع دیگری است. منتها اگر نتوانم وعده های خود را عملی کنم از قدرت کنار می روم. اگر چنین شود ما دنیای خوبی خواهیم داشت.

اما اسم قدرت وجاه و مقام و منصب و منزلت را خدمت گذاشتن نوعی نفاق و دو رویی را به ذهن متبادر می کند. در واقع مصداق آن ضرب المثل: ((خودش را بیار اسمش را نیار))می باشد.

و گرنه کسب قدرت و اداره کردن دولت و مجلس و هزاران چیز دیگر مورد نیاز جامعه است. انسان نباید از بیان آن شرمنده باشد.

اما در کشورهای پیشرفته صنعتی شعارها تقریباً شفاف و روشن است و در صورت کسب قدرت و شکست برنامه ها، قبول مسئولیت شکست و کناره گیری از قدرت یک امر معمول و پیش پا افتاده می باشد.

تظاهرات کارگران و کشاورزان و معلمان و اعتصاب رانندگان و اعتراضات دیگر صنفها هیچکدام از سر تفنن و شکم سیری نیست. اینها انسانهای کارد به استخوان رسیده و جان به لب رسیده هستند که به خیابان می آیند. ولی کسی استعفا نمی دهد.

چون قدرتها طوری تقسیم وساختارها طوری طراحی شده است که راه فرار و عدم پاسخگویی برای همه باز است. یعنی همه از صدر تا ذیل در عین داشتن قدرت و استفاده از مواهب و مواجب آن می توانند خود را تبرئه نمایند و از مردم طلب کار شوند.

یک امام جمعه می تواند به خاطر قدرتیکه دارد یک شهر را به صورت ملوک الطوایفی اداره کند و در همه چیز دخالت کند با شدید ترین انتقادها دولت را به قعر و حکومت را به صدر ببرد وآب از آب تکان نخورد.

صاحب خانه خواسته ی خود را به مستاجر دیکته می کند. اما این مستاجراست که کاسه و کوزه ها به سرش شکسته می شود. علی ایحال در میان این دعواها و گرد و غبارها میزان خالص تقصیردولت و تنبلی و ناکارآمدی مدیران هم دقیقاً مشخص نمی شود.

و گرنه مدیران کار نابلد و نالایق بی کفایت دردولت هم کم نیستند چون هیچ موقع گرد و غبارها نمی خوابد شایسته ها و بی کفایتها معلوم نمی شوند و کسی هم وادار به استعفا نمی شوند.

به این ترتیب کارها کج دار و مریض ادامه می یابد و هیچ مشکلی بصورت قاطع فیصله پیدا نمی کند و نتیجه ی آن نیز انباشت مشکلات است به دون اینکه چشم انداز روشنی در افق نزدیک دیده شود.

 

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز