امروز : چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    109715

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:22 | ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

3 300x197 - چالش های گلستان برای استاندار بومیترکمن نیوز:  بیش از شش ماه است که زنگانه به عنوان استاندار جدید و بومی سکان مدیریت استان گلستان را بر عهده گرفته است، استانی که هم اکنون با چالش های جدی ریز و درشت در بخش های مختلف دست به گریبان است. صحبت از محرومیت های بسیار این استان با وجود قرار گرفتن در خطه ی سرسبز شمال و بهره مندی از نعمات بی شمار خدادادی تکرار مکررات است، به هر حال دکتر زنگانه در شرایطی برای مدیریت این استان اعلام آمادگی کرد که از مشکلات و تنگناها و چالش های آن مطلع بود چرا که فرزند این آب و خاک است.

در حال حاضر گلستان با چالش های بزرگی در بخش های مختلف به خصوص در زمینه ی آب، محیط زیست، منابع طبیعی، صنعت گردشگری، کشاورزی و سایر بخش های اقتصادی مواجه است. وجود پروژه های نیمه تمام در بخش های مختلف کوهی از کارهای ناتمام را پیش روی استاندار جدید نهاده که انجام آن در این شرایط بغرنج اقتصادی جز با تدبیر امکان پذیر نیست.

مردم استان انتظار دارند مدیر تازه نفس استان پس از گذراندن پیک های سهمگین و روزگار سخت کرونا اکنون که دیو سرکش این ویروس خانمانسوز در گوشه ای خفته است، مشکلات واحدهای تولیدی را حل کند، برای رونق صنعت گردشگری استان برنامه های ممکن و قابل اجرا داشته باشد، جلوی نابودی خلیج گرگان را بگیرد، مدیران دستگاههای اجرایی را بابت کارهای نکرده مواخذه کند و به دقت بر امور اجرایی دستگاهها نظارت کند، نگذارد مشکل کمبود آب در استان عمیق تر شده به بحران منجر شود و هزاران گره کور دیگر را با چینش نیروهای متخصص و کاربلد باز کند. پیگیری و رفع موانع سرمایه گذاری پروژه پتروشیمی در گلستان که سالهاست با وعده و وعیدهای بسیاری به رنج تمام نشدنی مردم استان تبدیل شده از مهم ترین اقداماتی است که از تیم تازه نفس استانداری انتظار می رفت، اما هنوز منتج به نتیجه نشده است.

مشکلات موجود در بخش کشاورزی هم از آنجایی که گلستان یک استان کشاورزی است از چالش های موجود استاندار گلستان است. تغییرات اقلیمی، عدم وجود امکانات کافی در روستاها و خالی شدن روستاها از نیروی کار فعال، خرد بودن اراضی، منابع آبی محدود، کافی نبودن تسهیلات مالی و اعتباری، عدم تضمین در بازار فروش محصولات، عدم مکانیزاسیون و … افت شدید سطح آب های زیرزمینی و کاهش آبدهی سایر چشمه ها، چاه ها، قنوات و خشک شدن رودخانه های فصلی و فصلی شدن رودخانه های دایمی استان موجب شده تا در خصوص تامین آب با مشکلات جدی روبرو باشیم. بروز بحران آبی که دور از انتظار نیست آثار مخربی برای بخش کشاورزی خواهد داشت.

همانگونه که تاکنون کم آبی، استان را با کاهش پنجاه درصدی محصول مواجه کرده است در صورت عمیق تر شدن کمبود آب، توسعه ی برداشت از پساب ها برای آبیاری محصولات کشاورزی، افزایش نرخ بیکاری در جوامع روستایی و در نتیجه افزایش مهاجرت از روستاها به سمت شهرها دور از انتظار نخواهد بود.

بنابراین استاندار گلستان و مدیران ارشد استان در این خصوص و برای جلوگیری از عواقب احتمالی بحران آب، مسوولیت سنگینی دارند که امیدواریم با درک و شناخت درست از آن برای کمتر شدن آسیب های احتمالی تلاش کنند. کوتاه سخن اینکه انتظار این است استاندار بومی گلستان با توجه به شناختی که می بایست از ظرفیت های استان در بخش های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی داشته باشد با استفاده از توان نخبگان استان در بهبود وضعیت استان و برای رفع مشکلات گام های موثری بردارد.

این مطالبه ی همه ی مردم استان است اما باید در نظر داشته باشید که اولویت پیگیری هر یک از این مشکلات نیز بسیار اهمیت دارد.

فاطمه سراوانی/گلشن مهر

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز