امروز : پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    99241

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:32 | ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

جلال ابراهیمی 7 300x211 - پیمانکاران ساختمان ترکیه ارز آوران خالص برای ترکیهترکمن نیوز: مدیر مرکز مطالعات و پژوهش ایران و ترکیه معتقد است پیمانکاران ساختمان ترکیه بزرگترین ارزآوران خالص در این عرصه برای کشور ترکیه می‌باشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  سید جلال ابراهیمی در تحلیل اقتصادی، اجتماعی خود در خصوص افزایش قیمت مسکن همچنین درخواست تقاضا اظهار داشت: فروش مسکن در ترکیه به متقاضیان خارجی فقط در نیمه سال ۲۰۲۱ ۴۴ درصد افزایش یافته است.

تنها در طول یک ماه ۱۳۴ هزار واحد مسکن در ترکیه به فروش رسیده است.

یکی از مهم‌ترین موارد در افزایش درخواست مسکن ترکیه، کاهش دادن نرخ بهره وام مسکن از طرف بانکهای این کشور می‌باشد.

سهم ایرانیان متقاضی مسکن در ترکیه میانگین در یک ماه ۶۸۳ واحد خرید ملک می‌باشد.

طبق داده های بانک مرکزی ترکیه قیمت مسکن در ماه مه نسبت به ماه قبل 9/3 درصد افزایش یافت. نرخ واقعی سالانه افزایش شاخص قیمت مسکن 6/10 بود. با نگاهی به تغییر در شاخص قیمت مسکن

برای سه شهر بزرگ ترکیه در استانبول افزایش قیمت 8/2 در آنکارا 3/4 و در شهر ازمیر 6/3 درصد بوده است.

ولی در مقایسه با ماه مشابه سال قبل افزایش قیمت در استانبول 27 درصد و در آنکارا 4/26 و در ازمیر 7/29 درصد بوده است.

در اندیکس بانک مرکزی ترکیه قیمت مسکن نوساز در ترکیه نسبت به سال قبل 3/32 درصد افزایش داشته. در یک نگاه آماری قیمت در متر مربع ساختمان نوساز در استانبول 6676 لیر ترک و قیمت کل در سر تا سر ترکیه 4415 لیر ترک و در ازمیر 5308 لیر ترک است.

افزایش قیمت مسکن دست دوم 28 درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد

افزایش قیمت مسکن دست دوم کشور ترکیه در حالیست که اتحادیه پیمانکاران این کشور اعلام کرده است به علت درخواست و افزایش تقاضای مسکن انتظار کاهش چشمگیر در قیمت مسکن وجود ندارد.

سید جلال ابراهیمی افزود:‌در داده های وزارت بازرگانی آمده است که تا پایان ماه ژوئن شرکت های پیمانکاری ساختمان ترک یکصد پروژه به ارزش 7/6 میلیارد دلار در 33 کشور خارجی انجام داده اند و میزان پروژه های انجام شده توسط پیمانکاران ترک از 1972 الی 2020 به مبلغ 428 میلیارد دلار رسیده است و پیمانکاران ترک در 5 کشور زامبیا، اسلونی، قزاقستان، آذربایجان، فدراسیون روسیه فعال بوده اند.

 لزوما باید اشاره کرد که خدمات پیمانکاری ساختمان ارز خالص وارد کشور ترکیه می کند و یکی از بزرگترین اقلام صادرات خدمات است.

با توجه به افزایش قیمت آهن، فولاد و هزینه ها امکان کاهش قیمت مسکن در ترکیه وجود ندارد.

گفته شده که فروش مسکن در مقایسه با ماه قبل دو برابر شده و در ماه ژوئن به 134 هزار و 731 واحد رسیده است که یکی از علت های آن کاهش نرخ بهره بانکی برای خرید مسکن از سوی بانک های دولتی است و استانبول با 25833 واحد بیشترین سهم در فروش و آنکارا با 13 هزار در مرحله دوم است.

ابراهیمی گفت: سرف اقتصاددان حوزه مسکن می گوید که تعداد مسکن فروخته شده به خارجی ها در نیمه اول سال جاری 7/43 درصد افزایش داشته است و این رقم یعنی 20 هزار 488 واحد ملکی بهترین رقم تا این تاریخ بوده است و تعداد فروش مسکن بر اساس ملیت عراقی ها در یک ماه 773 واحد و ایرانی ها در یک ماه 683 واحد و روسیه 300 واحد و افغان 250 واحد و آلمان  192 واحد مسکن خریده اند در حالیکه شرکت ها ارزهای دریافتی از خارجی ها را در بتن سازه ها دفن می کنند.

مردم طبقه پایین و کم درآمد ترکیه در خانه هایی با ساخت قاچاق در حاشیه شهرها به نام گجه قوندی که در دل تاریخی شب به طور غیر قانونی در حاشیه شهرها ساخته می شوند سکنی دارند.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول در سال 2020 ترکیه در بین 63 کشور بیشترین افزایش قیمت مسکن را با 1/13 درصد و لوکزامبورک با 7/12 درصد در ردیف 2 افزایش قیمت  قرار داشته است و طبق این داده ترکیه در ارائه وام مسکن در میان 43 کشور مقام اول را با بهره کم داشته است.

طبق آمار صندوق بین المللی پول افزایش قیمت مسکن در روسیه 8/5 در کانادا 7/5، در ایالات متحده 8/4، در فرانسه 6/4، در انگلیس 3/2 و در چین 2/0 درصد بوده است.

تطبیق افزایش قیمت مسکن و درصدهای افزوده آن را در ایران به خواننده گرامی وا می گزاریم.

 

لطفا نظرات خود را برای یک تحلیل اجتماعی مردمی و علمی به ایمیل s.jalalebrahimi یا وب سایت جهان صنعت ارسال فرمایید.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز