امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42842

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    7:23 | ۱۰ دی ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

zanan masraf - پیشگامی زنان در مصرفیادداشت-ترکمن نیوز-  یکی از ویژگیهای زنان که بسیار مشهود و قابل توجه به نظر می رسد پیشگام بودن آنها در میزان مصرف لباس است. من قبلاً این موضوع را چندان درک نمی کردم که میزان مصرف زنان و مردان و دختران و پسران خیلی تفاوت محسوسی با یکدیگر داشته باشد. اما اخیراً پارچه فروشیهای فراوان شهر توجه ام را جلب کرد که تفاوتها بسیار زیاد است.

چون تعداد مغازه های پارچه فروشی زنان نسبت به مردان حداقل ده برابر است. شما در شهر به هر جا نگاه کنید مملو از پارچه فروشی است آنهم متعلق به زنان. در میزان مصرف کفش نیز این تفاوت محسوس است.

اگرتعداد کفشهای موجود در خانه ها محاسبه شود حد اقل نسبت تعداد کفشهای زنان و مردان و دختران و پسران چهار به یک به نفع زنان و دختران می باشد. بیشتر مردان دو جفت کفش دارند یک جفت تابستانی یک جفت زمستانی.

اما چرا چنین است؟ می تواند به دلایل زیر باشد.

یکم : به نظر می رسد بیشتر دختران و زنان به ظاهر اهمیت می دهند تا به باطن. گفته می شود اینهم ناشی از مطالبه گری مردان می باشد. چون مردان هم بیشتر ظاهر را نگاه می کنند تا به باطن.

دوم : ظاهر نگری و زیبایی دوستی در هر دو طرف وجود دارد. افلاطون فیلسوف یونان باستان هم معتقد است انسان دنبال سه چیز است. حقیقت و خیر و جمال. یعنی حقیقت و نیکوکاری و زیبایی. به هر حال این کار بدون عرضه و تقاضا نیست. اما به نظر می رسد اشتیاق زنان نسبت به عرضه بیشتر از تقاضای مردان نسبت به تقاضا است.

سوم : کنجکاوی من سبب شد این موضوع را از زنان بپرسم آنها در جواب گفتند: برای ما معیار کُهنه گی و پاره گی لباس نیست. مهم نو بودن و مُد بودن می باشد. ما هیچ لباسی را پاره نمی کنیم آنرا بعد از مدتی کنار می گذاریم. او معتقد بود این کار برای فقیر و غنی چندان تفاوتی ندارد.

چهارم : یکی از زنان گفت: شما خدا را شکر کنید که دیگر بقجه ی لباس نداریم. درقدیم هر کدام از دختران بقجه ی لباس داشتند و آن لباسها سرمایه محسوب می شد. حالا دیگر پیراهن و روسری و چارقد سرمایه محسوب نمی شود. اگر شما بوقجه ها را جستجو کنید هنوز آن روسریها و چارقد و چاشوهای قدیمی در بوقجه ها وجود دارد که استفاده نمی شود. حتی بعضیهایشان را به مرور زمان کرم خورده است که دیگر قابل استفاده نیست.

پنجم : یکی از دوستان ثروتمند گفت: ((خانم ما برای هر عروسی یک لباس می خرد و خانه ی ما شده است پر از لباس زنانه)). از میزان مصرف لوازم آرایش و رنگ و روغن و عطر و اودکلن هم همه خبر داریم که چه خبر است. فکر می کنم در دنیا اول هستیم.

ششم: خیلی از جامعه شناسان و روان شناسان علت افزایش افراطی و بیش از حد لوازم آرایشی را ناشی از حجاب وپوشیده بودن تمام بدن زنان و تنها دیده شدن گردی صورت می دانند. آنها مجبور می شوند در جایی سرمایه گذاری کنند که در معرض دید دیگران است. اگر روزی حجاب اجباری کنار گذاشته شود و زنان بتوانند به طور طبیعی و خارج از اجبار زندگی کنند قطعاً این وضع تعدیل خواهد شد.

هفتم : فکر می کنم تازگی و طراوت و جوانی و زیبایی و تنوع طلبی و فرار از پیری و فرسودگی و میل به لذت در ذات همه انسانها وجود دارد که نمی شود انسانها را نسبت آن سرزنش و ملامت کرد تنها باید تلاش کرد تعادلها حفظ شود.

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز