امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    119018

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:49 | ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اساسی ازبکستان 2 300x188 - پیش‌نویس جدید قانون اساسی نشان‌گر عمق اصلاحات و انطباق بیشتر با خواست مردمترکمن نیوز: کارشناس و پژوهشگر مسائل آسیای مرکزی گفت: پیش‌نویس جدید قانون اساسی نشان‌گر عمق اصلاحات و انطباق بیشتر با خواست مردم است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از خبرگزاری رسمی دنیو:  اصلاح قانون اساسی به طور کلی در کشورهای آسیای مرکزی کمتر به عنوان یک روند رو به رشد و با ماهیت واقعی اصلاح‌گرانه تلقی شده است. این موضوع به دلیل عملکرد پیشین برخی کشورهای منطقه در سال‌های گذشته بوده است. با این حال ازبکستان و قزاقستان در طول سال‌های اخیر نشان داده‌اند که به رغم وجود انتقادات، اصلاح قانون اساسی همچنان یکی از زیرساخت‌های توسعه محسوب می‌شود.
در همین چارچوب دولت ازبکستان در راستای برنامه اصلاحات گسترده خود، همه‌پرسی قانون اساسی را نیز گامی مهم و اساسی برای نهادینه‌سازی این اصلاحات در نظر گرفته است. درواقع نگاه توسعه‌ای نیز تصریح می‌کند که بدون تبدیل شدن اصلاحات به قوانین لازم الاجرا، نمی‌توان به توسعه و پیشرفت دست یافت. متن پیش‌نویس اعلام شده برای اصلاح قانون اساسی که بیش از نیمی از متن قانون اساسی ازبکستان را تشکیل می‌دهد و 65 درصد از آن را به روزرسانی می‌کند نشان‌گر عمق و گستردگی این اصلاحات است.
در عین حال نکته حائز اهمیت دیگر در نظر گرفتن خواست و اراده مردم برای این اصلاحات است. پیش‌تر در قره‌قالپاقستان با واکنش‌های مردم نسبت به پیش‌نویس ارائه شده از سوی دولت بودیم که البته با مداخلات خارجی و برخی عوامل دیگر شرایط تلخی را برای مردم این منطقه به وجود آورد. با اتکاء به این تجربه به نظر می‌رسد با اعمال برخی اصلاحات بر نسخه اول، نسخه جدید پیش‌نویس انطباق بیشتری با خواست و اراده مردم این منطقه دارد.
در کنار این موارد باید به اجرای قانون جدید هم توجه ویژه داشت. بهرحال در تمام کشورهای آسیای مرکزی متن قوانین اصول آرمان‌گرایانه‌ای را در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی مطرح می‌کند که به دلیل عدم اجرای صحیح، بروندادهای مناسبی نداشته و ندارند. از این رو، تداوم اصلاحات در ازبکستان با اجرای این همه‌پرسی به طور ویژه‌ای به چگونگی اجرای آن نیز وابسته است و درواقع تحول اصلی پس از اجرای این قوانین میسر می‌شود.

و علما امید رحیمی 2 300x202 - پیش‌نویس جدید قانون اساسی نشان‌گر عمق اصلاحات و انطباق بیشتر با خواست مردمامید رحیمی
مدیرعامل علا تجارت مهاد قابوس
کارشناس و پژوهشگر مسائل آسیای مرکزی

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز