امروز : شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    91479

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:29 | ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ازبکستان 8 150x150 - پیشنهاد راه‌اندازی تورهای نوروز و جاده ابریشم بین ایران و ازبکستانترکمن نیوز:  معاون میراث فرهنگی کشور در دیدار با معاون وزیر امورخارجه ازبکستان راه‌اندازی تورهای گردشگری بین دو کشور در حوزه نوروز و جاده ابریشم و بازدید از آثار تاریخی مرمتی را پیشنهاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فرقت صدیقوف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان که همراه با هیئتی به ایران سفر کرده است با محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست، بر گسترش و آغاز همکاری‌های مشترک در برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای، مرمت و بازسازی بناها و نسخ خطی، تهیه پرونده‌های مشترک میراث ناملموس برای ثبت جهانی، کاوش و بررسی‌های باستان‌شناسی، گردشگری، هتل‌سازی، معرفی صنایع‌دستی و صادرات آن و برگزاری هفته فرهنگی در دو کشور تأکید شد.

همچنین مقرر شد، زمینه‌های همکاری‌های مشترک در دیداری جداگانه با سفیر این کشور نهایی و سپس برای اجرایی شدن در قالب یادداشت تفاهم به وزارت امورخارجه کشور ازبکستان ارسال شود.

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور در این نشست با توجه به اقدامات مرمتی در قالب استاد و شاگردی و پرورش استادکاران جوان و توسعه دانش سنتی از آمادگی این معاونت در تهیه پرونده‌های مشترک میراث ملموس و ناملموس خبر داد.

او با اشاره به توسعه دانش سنتی و پرونده‌های مشترک بین دو کشور همچون نوروز و جاده ابریشم که ایران در مراحل پایانی برای الحاق به پرونده مشترک ازبکستان و چین است، راه‌اندازی تورهای گردشگری بین دو کشور در حوزه نوروز و جاده ابریشم و بازدید از آثار تاریخی مرمتی را پیشنهاد کرد.

درخواست تقویت همکاری‌های ایران و ازبکستان در حوزه نسخ خطی

فرقت صدیقوف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان نیز با اشاره به ۴۷۰۰ اثر تاریخی که ۱۳۰۰ اثر آن از سوی یونسکو حفاظت می‌شود و ثبت شهر خیوه به‌عنوان اولین میراث جهانی ازبکستان در فهرست میراث جهانی و اشتراکات فرهنگی، تسهیلات روادید بین دو کشور در زمینه تبادل گردشگر گسترش همکاری‌های فی مابین و اجرایی شدن آن در کوتاه‌ترین فرصت ممکن را خواستار شد.

او با بیان راه‌اندازی مرکز تحقیقات اسلامی در شهر بخارا و مرکز تمدن اسلامی در تاشکند و انجام تحقیقات بر روی متون و نسخ خطی قرآنی و اسلامی از سوی دانشجویان و پژوهشگران ازبکستانی بر آغاز همکاری‌های مشترک در این زمینه و حضور متخصصان و کارشناسان نسخ خطی ایران در این کشور تأکید کرد.

اشاعه دانش سنتی در ایران

آمادگی ایران برای برگزاری کلاس‌های آموزش به‌صورت آنلاین، همکاری‌های مشترک مرمتی و صادرات مصالح سنتی مورد نیاز در مرمت بناهای تاریخی کشور ازبکستان از جمله پیشنهادهای احمدی روئینی مدیرکل محوطه‌ها و بافت‌ها در این نشست بود.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاریخی نیز در این نشست با معرفی نرم‌افزار جام برای ثبت شناسنامه‌ای اموال منقول موزه‌ای از آمادگی ایران برای همکاری‌های مشترک در این زمینه، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای، هفته‌های فرهنگی، معرفی و بررسی‌های کارشناسی بر روی نسخ خطی و اعزام کارشناسان نسخ خطی خبرداد.

 

گردآوري: گروه بین الملل ترکمن نیوز
منبع:mehenews

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز