امروز : یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    88381

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:39 | ۲۰ دی ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ldüriji Wirus 300x169 - پیرامون ساخت واکسن کروناترکمن نیوز:  طی یک سال گذشته تلفات ویروس کرونا که از چین شروع شده بود به دو میلیون نفر در سطح جهان نزدیک شده است. تلاشهای فراوانی صورت گرفت تا واکسن این بلای عمومی ساخته و در اختیار مردم جهان قرار گیرد.

خوشبختانه دانشمندان کشورهای مختلف موفق شدند در عرض یک سال دهها نمونه واکسن بسازند و از میان آنها ساخت واکسن دو کشور امریکا و انگلیس به تولید انبوه رسیده و به صورت عمومی در کشورخودشان مورد استفاده قرار می گیرد. این موفقیت بزرگی برای بشریت است که توانسته است درمدت یک سال با این بیماری خطرناک و مسری مقابله نماید. گفته می شود کشورهای چین و روسیه هم موفق شده اند واکسن کرونا را بسازند و به صورت عمومی از آن استفاده کنند. دانشمندان ایران هم تلاش کرده اند وبه تولید و آزمایش مقدماتی آن برسند. قبلاً ساخت واکسن بیماریهای طاعون، مالاریا، کزاز، دیفتری، وبا، آبله، فلج اطفال، سرخک، سرخجه و سیاه زخم و امثال آن کشتار وسیع انسانها را سبب می شد، هر کدام چند سال طول کشیده است. پس در شرایط حاد کنونی این موفقیت را نباید دست کم گرفت.

به تولید واکسن کشورهای مختلف نباید با دید سیاسی نگاه کرد و اختلافات و دشمنیهای سیاسی را به آن تسری داد. آنچه که مهم است در تولید و مصرف واکسن کرونا رعایت شود تایید سازمان بهداشت جهانی و سلامت مردم است. حالا این واکسن می تواند ساخت کشور چین باشد یا روسیه، ایران، امریکا و انگلیس یا هر کشور دیگری. اینکه دستور داده شود از فلان کشور واکسن بخرید یا نخرید باید مبنای علمی داشته باشد. نظر کارشناسان این رشته شرط است نه مسئولان سیاسی. حتی آن واکسن تولید داخل باشد.

گفته می شود مردم امریکا از ویروس کرونا صدمات زیادی دیده اند. طبق آمار دانشگاه جان هاپ کینگزدر تاریخ ۱۴ دی ماه امسال حدود ۲۰ میلیون نفر مردم امریکا به ویروس کرونا مبتلا شده و ۳۵۰ هزار نفر هم جان خودشان را از دست داده اند یعنی می شود نتیجه گیری کرد که حدود ۱٫۷۵ درصد مبتلایان قربانی ویروس کرونا شده اند. در کشور چین هم در ابتدای شروع ویروس کرونا تلفات آنرا حدود یک الی دو درصد اعلام کرده بودند. طبق آمار وزارت بهداشت در تاریخ ششم دی ماه امسال تعداد مبتلایان ۱۲۰۰۰۰۰ نفرو تعداد جان باختگان ۵۵۰۰۰ نفر می باشد. یکی از مسئولان وزارت بهداشت هم گفته بود شما آمار رسمی را ضرب در دو الی دو نیم کنید. اگر آمار رسمی ضرب در دو شود آمار تلفات ما نزدیک ده درصد مبتلایان را شامل می شود.

این تلفات بیشتر ممکن است دلایل زیادی داشته باشد از جمله ممکن است قدرت تشخیص پزشکان ما خیلی دقیق نباشد، ممکن است داروهای تجویزی خیلی مؤثر نباشد، ممکن است تجهیزات بیمارستانهای ما خیلی مناسب نباشد، ممکن است مبتلایان خیلی دیر به بیمارستان مراجعه می کنند، ممکن است کشندگی ویروسها در ایران خیلی قوی باشد و دهها دلیل دیگر. خلاصه ما در مورد گسترش و درمان و پیشگیری از ویروس کرونا در موقعیتی نیستیم که از دیگران ایراد بگیریم.

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز