امروز : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۰,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    83636

  • /
  • تاریخ :

    ۱۱ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

قانون ترکمنستان 300x151 - پیدا و پنهان اصلاحیه جدید قانون اساسی ترکمنستانترکمن نیوز:  ترکمنستان در تاریخ ۲۵ سپتامبر برای نهمین بار اصلاحیه جدیدی در قانون اساسی این کشور را تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   «قربان قلی بردی محمداف» برای نهمین بار ویرایش جدیدی در قانون اساسی تصویب کرد و متن قانون «اصلاحات و الحاقات قانون اساسی ترکمنستان» در تاریخ ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی در روزنامه «ترکمنستان بی طرفانه» منتشر شد.

یاد آوری می‌شود که اصلاحات در قانون اساسی ترکمنستان از ۱۴۲ ماده اصلی با حذف و تغییر و اضافه  ۳۱ ماده  (شامل زیرمجموعه) صورت گرفت.
مهمترین تغییرات در اصلاح ساختار پارلمان کشور ایجاد دو مجلس است که «خلق مصلحتی» و  «مجلس» نامیده می‌شود.

در تشکیل مجلس هیچ تغییری رخ نداده و مانند قبل از ۱۲۵ نماینده تشکیل خواهد شد که به مدت ۵ سال از سوی مناطق انتخاباتی انتخاب می‌شوند.

مجلس خلق مصلحتی از ۵۶ عضو تشکیل خواهد شد که ۸ نفر از آنها توسط رئیس جمهور منصوب می‌شوند. ۸ نفر دیگر از هر ۵ ولایت و شهر عشق آباد نماینده خواهند داشت. آنها «با رأی غیر علنی در جلسات خلق مصلحتی» محلی انتخاب خواهند شد.

همچنین اختیارات خلق مصلحتی چنین شد که باید رضایت خود را برای تعیین رئیس دادگاه عالی ترکمنستان، دادستان کل ترکمنستان، وزیر امور داخلی ترکمنستان و وزیر دادگستری ترکمنستان اعلام کند.
علاوه بر این، خلق مصلحتی وظایفی مانند تصمیم‌گیری در مورد همه پرسی کشور، تصویب یا رد قوانین پیشنهادی مجلس، تصویت بودجه دولت و تصمیم‌گیری در مورد اعطای اجازه به رئیس جمهور ترکمنستان بر عهده خواهد داشت.

لازم به ذکر است که همچنین در قانون اساسی معنای جایگاه «رئیس جمهور سابق» نیز معرفی شد. بنابراین، هر یک از سران دولت‌های سابق به طور خودکار یک صندلی در مجلس خلق مصلحتی دریافت می‌کنند.

این ممکن است غیرمنتظره به نظر برسد، زیرا در نتیجه اصلاحات قبلی قانون اساسی در سال ۲۰۱۶ محدودیت سنی برای نامزدهای ریاست جمهوری لغو شده بود و این امر امکان انتخاب مجدد به طور نامحدود برای ریاست « قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور را فراهم می‌کرد.

با توجه به نتایج انتخابات قبلی (۸۹ درصد در سال ۲۰۰۷، ۹۷٫۱۴ درصد در سال ۲۰۱۲ و ۹۷٫۶۹ درصد در سال ۲۰۱۷)  می‌توان این احتمال را داد که رئیس جمهور فعلی در آینده داوطلبانه پست خود را  ترک کند.

البته ماده ۷۸ قانون اساسی اصلاح شده، بیان می‌کند که دوره نمایندگان مجلس و اعضای خلق مصلحتی به ۵ سال محدود شده اما اینکه آیا این محدودیت در مورد روسای جمهور سابق اعمال می‌شود یا خیر مشخص نیست.

کارشناسان بر این اعتقاد دارند که با اصلاحات قانون اساسی، رئیس جمهور ترکمنستان در حال آماده سازی مقدمات برای انتقال قدرت به «سردار» پسرش است و سپس خودش در خلق مصلحتی جای خواهد گرفت.

 بر اساس روایتی دیگر، برعکس فرض بر این بود که سردار را می‌توان به پست ریاست اتاق بالا انتخاب کنند که طبق ماده ۸۰  توسط خلق مصلحتی انتخاب می‌شود و طبق قانون اساسی جدید در صورت عدم توانایی رئیس جمهور اختیارات ایشان به وی منتقل می‌شود.

با این حال، پس از انتشار قانون اساسی جدید معلوم شد شخصی که به جای رئیس جمهور ترکمنستان موقتا ریاست کند بعدا حق ندارد نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کند. این نکته احتمال اخیر را زیر سوال می‌برد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز