شدن صندوقهای رای - پیامد بی‌اعتبار شدن صندوقهای رایترکمن نیوز:  سیستم رقابت و نهادهای مدنی و جهوریت و دموکراسی و صندوقهای رای برای این بوجود آمده‌اند که با حلب رضایت مردم ثبات سیاسی برقرار و انتقال قدرت از فردی به فرد دیگر مسالمت آمیز باشد.

در قدیم قبل از پیدایش مفاهیم دموکراسی و جمهوریت و صندوقهای رای انتقال قدرت در میان مقامات سیاسی و حکومتی بسیار خونین و ویرانگر بوده و تا مدتهای مدید جلوی پیشرفت و آبادانی را می‌گرفته است.

اصل جلب رضایت مردم بوده است تا مردم برای تحقق خواسته‌هایشان دست به انقلاب و خشونت نزنند. اما در برخی حکومتها از دموکراسی و جمهوریت و صندوقهای رای فقط نامی بیش باقی نمانده است. آنچه مهم است جلب رضایت حکومت است نه ملت.

یکی از روزنامه‌نگاران ایران در کانال تلگرامی خود نوشته بود: (در یکی از مناطق شمال و شرق مسکو در انتخابات محلی اتفاق جالبی افتاده است. در آن منطقه برای رقابت با رئیس فعلی روستای یووالیخنیو که از حزب ولادیمیر پوتین بوده برای کسب یک کرسی غیر از رئیس فعلی کسی نامزد نشده است. او از نظافتچی خود بنام ماریااودکاسکایای ۳۵ ساله می‌خواهد در انتخابات نامزد شود تا شرایط برای برگزاری انتخابات مهیا شود. اما این خانم با کمال تعجب رئیس خود را با کسب ۶۲ درصد آرا شکست می‌دهد و جای رئیس خود را می‌گیرد. او از انتخاب خود تعجب می‌کند چون نه تبلیغی کرده بود نه فعالیتی. حالا باید ۳۰ روستا را با ۲۴۲ نفر جمعیت مدیریت کند). نقل به مضمون از کانال تلگرامی عباس عبدی.

این حادثه در روسیه با اتفاقاتی که در طی سال‌های اخیر بعد از فروپاشی شوروی بر سر دموکراسی و جمهوریت و صندوقهای رای پدید آمده خیلی جای تعجب ندارد. خیلی از اندیشمندان معتقدند روس‌ها از فروپاشی کشورشان درس‌های لازم را نگرفته و دوباره به استبداد روی آوردند. مصداق بارز آن هم مادام العمر شدن دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین است. آن‌ها به جای سیستم‌سازی و دموکراسی دوباره به فردگرایی و اقتدارگرایی روی آورده‌اند.

نتیجه‌ی آن هم جز بی اعتبارشدن صندوقهای رای چیز دیگری نیست. اگر صندوقهای رای برای تغییر و تحول قدرت لازم را داشت مردم برای کسب آن رقابت می‌کردند. این برای ایرانیان نیز بسیار درس آموز است. کسانی که در هر دوره انتخابات مجلس با تصویب قوانین به دنبال کاستن از اختیارات مردم و افزودن اختیارات حکومت می‌باشند جز دور کردن مردم از صحنه تصمیم گیری کار دیگری نمی‌کنند.

اولیای حکومت و دولت برای حل مشکلات مملکت بدون حمایت مردم گرفتاری‌های زیادی خواهند داشت. نارضایتی مردم به هر حال در یک جایی خودش را نشان خواهد داد که در آن روز جز خسران و ناکامی برای هر دو طرف ملت و حکومت هیچ سودی نخواهد داشت. فقط امیدوار بود این خسران و ناکامی مانند فروپاشی اتحاد شوروی خیلی ویرانگر و فاجعه بار نباشد.

✍️امان‌محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۴۰

۳۰ مهر ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک