امروز : چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

از مرگ 300x224 - پس از مرگ چه اتفاقی برای جسم شما خواهد افتاد؟ترکمن نیوز:  بدن انسان ۴ دقیقه پس از مرگ شروع به تجزیه شدن می‌کند که این فرآیند طبیعی در چهار مرحله انجام می‌شود و تغییراتی هم در بدن انسان ایجاد می‌شود.

مرگ امری بسیار ناشناخته است، چیزی که در نهایت همه انسان‌ها آن را تجربه خواهند کرد. اگر چه ما نمی ‎توانیم به هرگونه سوال در مورد مرگ پاسخ بدهیم، با این حال می ‎توانیم بگوییم که بعد از مرگ چه اتفاقی برای جسم شما خواهد افتاد و آن چیزی نیست جز تجزیه.

تجزیه بدن انسان یک فرآیند طبیعی است که شامل تجزیه بافت ارگانیک پس از مرگ است. با وجود این که تجزیه بدن انسان به عوامل مختلفی مانند آب و هوا، دما، رطوبت، pH و میزان اکسیژن، علت مرگ و وضعیت بدن بستگی دارد، اما با این حال می ‎توانیم بگوییم که تجزیه بدن انسان بعد از مرگ در چهار مرحله صورت می ‎پذیرد.

بنا به گفته متخصصان و دانشمندان حوزه پزشکی قانونی، تجزیه بدن انسان از حدود ۴ دقیقه بعد از فوت شخص شروع می ‎شود و در چهار مرحله انجام می ‎شود:تجزیه داخلی، باد کردن، پوسیدگی و تجزیه اسکلت.

به یاد داشته باشید که این روند تا زمانی که بدن انسان فوت شده دچار اختلال نشود، اتفاق می ‎افتد.

۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از مرگ، اندام‌های داخلی تجزیه می ‎شوند.

۳ تا ۵ روز بعد از مرگ، بدن فرد فوت شده شروع به باد کردن و نشت خون از دهان و بینی می ‎کند.

۸ تا ۱۰ روز بعد از مرگ، رنگ خون از قرمز به سبز تبدیل شده و در اعضای داخلی بدن گاز ایجاد می ‎شود.

چند هفته بعد از مرگ، ناخن‌ها و دندان‌ها از بین می ‎روند.

۱ ماه پس از مرگ، بدن شروع به آب شدن می ‎کند.

مرحله اول تجزیه بدن: تجزیه داخلی

مرحله اول تجزیه بدن انسان، تجزیه داخلی نام دارد و بلافاصله بعد از مرگ آغاز می ‎شود. به محض این که گردش خون و تنفس متوقف می ‎شود، بدن راهی برای دریافت اکسیژن و از بین بردن ضایعات ندارد. دی اکسید کربن بیش از حد باعث اسیدی شدن محیط داخلی بدن و پارگی غشا‌های سلولی می ‎شود و سپس غشا‌ها آنزیم‌هایی آزاد می ‎کنند که باعث از بین رفتن سلول‌ها می ‎شود.

۳ تا ۶ ساعت پس از مرگ، عضلات شروع به سفت شدن می ‎کنند و در حدود ۱۲ ساعت بعد از آن این سفت شدگی به اوج خود می ‎رسد. تاول‌های کوچک پر از مایعات در اندام‌های داخلی و سطح پوست ظاهر می ‎شوند و این امر باعث پارگی لایه‌های بالایی پوست و شل شدن آن می ‎شود و پس از گذشت ۳ روز از مرگ فرد، بدن شروع به ورم کردن می ‎کند.

مرحله دوم: باد کردن

آنزیم‌های ترشح شده در مرحله اول منجر به تولید گاز دربدن شخص فوت شده می ‎شوند. گوگرد موجود در ترکیباتی که باکتری‌ها آزاد می‎ کنند باعث تغییر رنگ پوست می ‎شوند و به دلیل وجود گاز در بدن شخص، حجم بدن ممکن است به دو برابر برسد و علاوه بر این، فعالیت حشرات نیز در این مرحه آغاز می ‎شود.

میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها باعث ایجاد بو‌های بسیار ناخوشایندی می ‎شوند و این بو، دیگران را متوجه وجود شخص مرده در اطراف خود می ‎کنند.

مرحله سوم: پوسیدگی

مرحله بعد از باد کردن، مرحله پوسیدگی است. در این مرحله خون و مایعات دیگر از حفره‌های بدن نشت می ‎کنند و ماهیچه و پوست بدن شروع به آب شدن می ‎کنند.

بافت نرم بدن شامل مو، استخوان، غضروف‌ها شروع به تجزیه می ‎کنند و تغذیه بدن توسط جلبک‌ها نیز آغاز می ‎شود و بعد از گذشت این مرحله و آغاز مرحله پوسیدگی پیشرفته، فعالیت حشرات تا حد بسیاری کاهش می ‎یابد.

مرحله چهار: تجزیه اسکلت

با تجزیه اعضای بدن، اسکلت باقی می ‎ماند و از آن جایی که تجزیه اسکلت بدن براساس تجزیه اجزای آلی (کلاژن) و مواد معدنی موجود در آن صورت می ‎گیرد، تجزیه آن زمان مشخصی ندارد و به عوامل مختلفی از قبیل آب و هوا، شرایط محیطی که اسکلت در آن قرار دارد و سایر چیز‌های دیگر بستگی دارد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز