امروز : چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

اعترضات مردمی به بوی نامطبوع شهرک صنعتی گنبد

پسآب خروجی شهرک صنعتی بالاتر از ظرفیت تصفیه خانه است

نوروزیان 300x188 - پسآب خروجی شهرک صنعتی بالاتر از ظرفیت تصفیه خانه استترکمن نیوز – مدیر HSE شهرک‌های صنعتی گلستان، علت اصلی بوی نامطبوعی که باعث اعتراض کشاورزان و اهالی روستاهای پایین دست شده را ناشی از آن دانست که برخی روزهای سال بدلیل حجم فعالیت واحدهای صنعتی فاضلاب تولیدی بیش از ظرفیت تصفیه خانه است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حمیدرضا نوروزیان در خصوص بوی نامطبوع شهرک صنعتی گنبد در جمع خبرنگاران اظهار داشت؛ فاز دوم توسعه مساحت شهرک صنعتی گنبد کلید خورده و همگام با آن ظرفیت تصفیه خانه فعلی نیز ۳ برابر خواهد شد.

وی افزود: فاز اول تصفیه خانه در سال ۱۳۸۸ برای مجموعه ۱۰۰ هکتاری شهرک صنعتی گنبدکاووس با ظرفیت ۴۵۰ مترمکعب راه‌اندازی شد.

طبق گزارشات و ادعای اهالی روستای سیدنیاز و برخی رانندگان که در این مسیر تردد می‌کنند از کانال مزبور بوی به شدت نامطبوع و آزار دهنده متصاعد می‌شود که در شب و زمان استراحت اهالی روستا مضاعف می‌گردد.

اما در سوی دیگر ماجرا مدیران شهرک‌های صنعتی استان نظرات دیگری دارند که قابل استماع و کارشناسی است.

درپی هجمه‌های وارده و نارضایتی عمومی نسبت به این ماجرا و برای پاسخ به این پرسش که براستی حقیقت ماجرا چیست؟ با تنی چند از خبرنگاران و کنشگران اجتماعی طی هماهنگی با مدیران شهرک‌های صنعتی ضمن بازدید از تصفیه‌خانه شهرک با مدیر HSE استان گلستان گفت و گویی داشتیم که در ادامه نظرتان را به آن جلب می‌کنیم:

 

گنبدکاووس به لحاظ مساحت بزرگترین شهرستان استان گلستان است که همجواری با کشور ترکمنستان و بودن گمرک و راه آهن اینچه برون آنرا برای سرمایه گذران و تولید کنندگان داخلی و خارجی به یک منطقه استراتژیک اقتصادی بدل کرده است.

یکی از زیر ساخت‌های تولید که می‌تواند عامل جذب سرمایه‌گذران در بخش صنعت باشد وجود شهرک‌های صنعتی است.

علی‌رغم جذابیت‌های صادراتی و موقعیت استراتژیک این شهرک، دیگر هیچ زمینی برای احداث واحدهای جدید نبوده و چند سالی است متقاضیان راهی شهرک‌های صنعتی اطراف شده‌اند و سرمایه‌گذاران همچنان منتظر توسعه شهرک صنعتی گنبد هستند.

این روزها مشکل بزرگتری گریبانگیر این شهرک شده و آن وجود بوی نامطبوع آن است که بسیار مورد اعتراض مردم منطقه شده است.

کارشناسان محیط زیست اعتقاد دارند اگر همچنان فاضلاب‌های خام شهرک صنعتی به این کانال هدایت شود باعث شیوع بیماری‌های مختلف و فاجعه زیست‌محیطی خواهد شد.

احمد احمدی رییس اداره محیط زیست 1 300x199 - پسآب خروجی شهرک صنعتی بالاتر از ظرفیت تصفیه خانه است

رییس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس درخصوص آلایندگی فاضلاب واحدهای صنعتی گنبد گفت: چندین نوبت در رابطه با شکایت مردم منطقه به ویژه اهالی روستای سیدنیاز به مدیریت شهرک داده شده و موضوع در مراجع قضایی نیز مطرح شده است.

احمد احمدی در خصوص ظرفیت تصفیه خانه شهرک اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت تصفیه‌خانه پاسخگوی فاضلاب واحدهای تولیدی نیست اما این دلیل نمی‌شود که همراه با پسآب به صورت خام به کانال هدایت شود و ما با این عمل مخالف هستیم.

بر اساس گزارش ترکمن‌نیوز: اگر این ادعای محیط زیست مستند و صادق باشد بی‌گمان می‌شود گفت تمامی اهالی منطقه که اقتصادشان وابسته به کشاورزی و دامپروی است و حتی مصرف کنندگان این محصولات دچارخُسران جدی خواهند شد حتی کودکانی که شاید از غفلت والدین در این آب شنا کنند و این یک چالش جدی برای منطقه و پیش روی تمامی مدیران استانی و شهرستانی است.

بنابر این حجم فاضلاب ورودی به تصفیه خانه از ظرفیت آن بیشتر بوده و در برخی روزها که فعالیت واحدهای تولیدی افزایش دارد بخشی از فاضلاب خام همراه با پسآب تصفیه شده به کانال هدایت می‌شود.

به گفته نوروزیان مدیر HSE شهرک‌های صنعتی گلستان تکمیل ظرفیت این بخش حدود یک و نیم سال زمان می‌برد تا به بهره‌برداری برسد که با توجه به خطرات زیست محیطی، تسریع در روند افزایش ظرفیت تصفیه خانه شهرک صنعتی گنبد اهمیت به سزایی دارد.

گنبدکاووس با بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت، دومین شهرستان گلستان است و بیشترین واحدهای تولیدی و صنعتی استان در شهرک صنعتی این شهرستان مستقر است.

گزارش از: گروه خبری ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز