گردشگری روستایی کوموش‌دفه - پروژه گردشگری روستایی کوموش‌دفه با هفت میلیارد ریال اعتبار آغاز شدترکمن نیوز:  عملیات اجرایی پروژه گردشگری دهیاری روستای توماجلر چارقلی کوموش‌دفه با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال امروز دوشنبه با حضور جمعی از مدیران کشوری و استانی آغاز شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ۶ میلیارد از این مبلغ تسهیلات ارزان قیمت است که از سوی سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری ها با سود ۸ درصد و یک سال تنفس تامین شده است.

به گفته علی قربانی معاون امور دهیاری های سازمان همیازی شهرداری‌ها و دهیای‌ها، طرح گردشگری این روستا در گلستان در راستای ایجاد منابع درآمدی پایدار اجرا می شود.

ساحل روستای چارقلی کوموش‌دفه به سبب برخورداری از مناطق کم عمق و سواحل ماسه‌ای یکی از نقاط گردشگرپذیر گلستان است.

همچنین با حضور معاون امور دهیاری های کشور، پروژه پرورش ماهی در قفس دهیاری خواجه نفس کوموش‌دفه با اعتبار هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید.

حدود ۱۳۰ کیلومتر از ساحل دریای خزر در گلستان قرار دارد که ساکنان حاشیه آن از جمله کوموش‌دفه و بندرترکمن به حرفه صیادی اشتغال دارند و از این طریق تامین معاش می کنند.

دریای خزر طبق تحقیقات کارشناسان خارجی و شیلات کشور، ظرفیت تولید مقدار ۳۷۰ هزار تن ماهی به شیوه استقرار قفس های دریایی را دارد.

استان گلستان علاوه بر این در پرورش ماهیان خاویاری، میگو و سایر ماهیان بومی و دریایی از جمله کپور فعال است که برنامه ریزی برای پرورش به شیوه پن و قفس می تواند زمینه ساز جذب سرمایه گذاری بیشتر و استفاده از ظرفیت های دریای خزر برای پرورش بیشتر انواع آبزیان شود.

قربانی در ادامه کارگاه و فروشگاه صنایع دستی بانوان و ساختمان دهیاری زیارت گرگان را با اعتبار ۱۸ میلیارد ریال افتتاح کرد.

روستای زیارت در ارتفاع هزار متری از سطح دریا از شمال به ناهارخوران و ارتفاعات بندسر و خمام شهر، از شرق به ارتفاعات خال دره، از غرب به ارتفاعات مازوآش، ادیم و کمرسر و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می‌شود.

در راستای تثبیت آثار باستانی و تاریخی استان گلستان، بافت قدیمی و زیبای روستای زیارت در فهرست آثار ملی کشور با شماره ۵۰۳ ثبت شده است.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۷:۵۳

۱۶ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

88137

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک