امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

گلستان-ترکمن‌نیوز- توسعه پرورش میگو در شهرستان مرزی و ساحلی گمیشان از توابع گلستان یکی از ظرفیت های موثر در ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی این منطقه و افزایش درآمد مرزنشینان استان است.

Meigo 19B 300x209 - پرورش میگو، ظرفیت رونق درآمدی مرزنشینان گلستان

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران، به نقل از ایرنا، در این پیوند با توجه به اقلیم مناسب، دریای خزر و بیش از 40 هزار هکتار اراضی کم بازده و زمین شوره زار در شمال گمیشان می توان از این ظرفیت در تولید و تکثیر آبزیان و بویژه میگو به خوبی استفاده کرد.
هم اینک سایت پرورشی گمیشان واقع در شمال غرب گلستان، تنها مجتمع تولید میگو در شمال کشور است.
به گفته کارشناسان شیلات گلستان؛ میگوی تکثیری در مجتمع پرورشی گمیشان از گونه ‘وانامی’ است، این گونه به علت شوری کم آب و اقلیم و خاک مناسب طی 120 روز در این منطقه پرورش و به وزن 15 گرم می رسد.
از استخرهای مجتمع پرورش میگوی گمیشان به طور متوسط سه و نیم تن در هکتار می توان برداشت کرد.
این طرح از سال 90 پس از مدتها مطالعات، در سطح 70 هکتار از اراضی این منطقه عملیاتی شد و در اولین مرحله 140 تن محصول برداشت شد که 102 تن به کشورهای اروپایی و عربی صادر و مابقی به مصرف داخلی رسید.
هم اینک سطح زیرکشت 32 مزرعه پرورش میگوی شهرستان گمیشان افزون بر 650 هکتار است، طبق سند آمایش و چشم انداز امکان توسعه این طرح تا 40 هزار هکتار، تولید 75 هزار تن میگو و 25 هزار تن ماهی قزل آلا وجود دارد.
این ظرفیت در مجموع برای 30 هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.
وجود چنین ظرفیت مطلوبی در پرورش میگو در گمیشان و در شهرستانی که شغل عمده ساکنان آن به دلیل همجواری با خزر ماهیگیری است، فرصتی مناسب برای هدایت سرمایه گذاری ها در صنعت شیلات و پرورش آبزیان بویژه میگو است.
حسن صالحی رییس سازمان شیلات ایران در این زمینه معتقد است که پرورش میگو در گمیشان یکی از محورهای تحقق رشد 8 درصدی براساس برنامه ششم توسعه کشور بوده و باید زنجیره صنعت پرورش میگو در گلستان تکمیل و از توان نیروهای دانش آموخته نیز استفاده شود.
به گفته وی؛ در گلستان 4 هزار دانش آموخته رشته های مرتبط با شیلات هستند که می توان با توسعه آبزی پروری و پرورش ماهیان خاویاری و ماهی در قفس زمینه های اشتغال بخشی از آنان را فراهم کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان نیز معتقد است که برای توسعه پرورش میگو در شمال استان به ویژه شهرستان گمیشان باید 500تا 600 میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه ایجاد زیرساخت ها و اقدامات زیربنایی صورت گیرد.
مختار مهاجر؛ اجرای برنامه های توسعه ای در بخش های مختلف کشاورزی و از جمله پرورش میگو را نیازمند حضور سرمایه گذاران دانست و گفت: برای پرورش میگو در سطح 200هکتار نیاز به 250 میلیارد ریال سرمایه گذاری است که تامین آن از توان دانش آموختگان دانشگاهی خارج است و ضروری بوده که با سرمایه گذاران شریک شوند.
وی افزود: هر سرمایه گذار دانش آموخته باید 20 تا 30 درصد سهم آورده جهت سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی از جمله پرورش میگو داشته باشد.
مهاجر به افزایش تولید میگو در مزارع گمیشان در چند سال اخیر نیز اشاره کرد و گفت: سال 92 مقدار 240 تن محصول برداشت شد که امسال با گسترش سطح مزارع پرورشی، این رقم به حدود یکهزار و 900 تن افزایش یافته است.
وی افزود: قیمت هر کیلوگرم میگو بین 160 تا 220 هزار ریال است که با این حجم تولید درآمد خوبی عاید استان و ارزآوری مطلوبی برای کشور داشته و سرمایه گذاری در پرورش میگو را توجیه پذیر می کند.
رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان از برنامه ریزی برای افزایش سطح مزارع پرورش میگو در گمیشان تا 6 هزار هکتار نیز خبر داد و گفت: همچنین با ایجاد زیرساخت های لازم در شهرک صنعتی شیلات این شهرستان سرمایه گذاری در حوزه پرورش آبزیان شتاب خواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان گلستان در این پیوند به خبرنگارایرنا گفت: ناحیه صنعتی در گمیشان با رویکرد پوشش واحدهای مرتبط با شیلات و نداشتن زیان شیمیایی در حال آماده سازی است.
حجت اله خلیل زاده صورتی اظهارکرد: در این ناحیه صنعتی حدود 20 هکتار زمین به منظور واگذاری به متقاضیان برای ساخت صنایع در نظر گرفته شده که خدمات زیرساختی اصلی آن در حال انجام است.
وی گفت: اکنون پیگیر تامین آب مورد نیاز ناحیه هستیم که امیدواریم ظرف 5ماه آتی آماده تا زمینه استقرار واحدها فراهم شود.
خلیل زاده صورتی افزود: شرکت و متقاضی سرمایه گذاری برای این ناحیه صنعتی وجود دارد.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان اضافه کرد: در راه اندازی ناحیه صنعتی گمیشان زمینه ایجاد صنایع تا پنج سال آینده لحاظ شده است
معاون امور تجارت و توسعه بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان نیز از تعریف طرح ملی برای گسترش پرورش میگو و صنایع تبدیلی آن در استان خبر داد و گفت: این طرح در یک ماه آتی به سازمان توسعه و تجارت معرفی خواهد شد تا حمایت ها از پرورش میگو در استان شتاب گیرد.
درویشعلی حسن زاده افزود: پرورش میگو یکی از ظرفیت های بکر استان گلستان به شمار می رود که حمایت ملی از آن رونق تجارت، افزایش اشتغال و فعال شدن صنایع فرآوری در منطقه را در پی خواهد داشت.
طبق گزارش دستگاه های مرتبط اکنون در حوزه عمل آوری و بسته بندی میگوی گلستان 5 مرکز فعال بوده و یک مرکز نیز در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.
80 درصد میگوی تولید شده در گلستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای شرقی و اروپا بویژه امارات، چین، ویتنام و اسپانیا صادر می شود و 20 درصد باقیمانده به مصرف داخلی در کشور و استان می رسد.
مدیرکل شیلات گلستان گفت: یکهزار و 380 تن میگو در سال جاری به خارج صادر شد که ارزآوری ناشی از آن هشت میلیون دلار بوده است.
سید جواد قدس علوی اظهار کرد: در افق 1404 ارزآوری مد نظر صد میلیون دلار با صادرات 13هزار و 500تن دیده شده است.
به گفته وی؛ با توسعه مزارع زیر کشت به 10 هزار هکتار امکان تولید 17 هزار و 250 تن میگو با اشتغالزایی هشت هزار نفر فراهم خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: پرورش میگو در گمیشان اولویت طرح های توسعه ای بوده که اجرای طرح در سطح چهار هزار هکتار اراضی در حال گسترش است.
محمود ربیعی افزود: پیش بینی شده که میزان تولید میگو در استان در سال 97 به دو هزار و 500 تن برسد.
وی تخصیص 3 هزار و 50 میلیارد ریال اعتبار به این بخش، اجرای طرح توسعه 6 هزار هکتار مزارع پرورش میگوو شتاب بخشیدن به ایجاد شهرک صنعتی تخصصی شیلات در گمیشان را از تلاش های دستگاه های مرتبط استان برای توسعه پرورش میگو بیان کرد.
ربیعی افزود: برای گسترش پرورش میگو کانال بزرگ انتقال آب از دریای خزر به زمین های مستعد گمیشان به اجرا در آمده که یکی از کانال ها با 13 کیلومتر به تازگی با اعتبار 200 میلیارد ریالی اجرا شد.
استان گلستان بیش از 100 کیلومتر ساحل با خلیج گرگان و دریای خزر دارد که شهرستان های بندرگز، بندرترکمن و گمیشان در کنار آن واقع هستند.
گمیشان با وسعت یکهزار و 285 کیلومتر مربع وسعت و حدود 70 هزار نفر جمعیت از شمال به ترکمنستان، از جنوب به بندرترکمن، از شرق به آق قلا و از غرب به دریای خزر محدود می‌شود.
از لحاظ ناهمواری ها این شهرستان به صورت جلگه ای بوده و از نظر اقلیمی در تابستان آب و هوای گرم و مرطوب و در زمستان سرد و ملایم است.
بیشتر ساکنان شهرستان گمیشان را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.
با توجه به برنامه ریزی مسئولان اقتصادی گلستان و دستگاه های مرتبط در حوزه شیلات استان، شتاب بخشیدن در توسعه طرح های پرورش میگو در گمیشان می تواند به رفع بیکاری جوانان این شهرستان و رونق درآمدی مردم آن کمک کرده و الگویی برای برجسته سازی ظرفیت سایر مناطق مرزی و محروم استان و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصادی باشد.

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز