امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    97213

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:15 | ۰۲ تیر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز: همانگونه که پیش از این در اقصی نقاط کشور اعمال مجرمانه‌ای که گاها حادثه آفریده و خساراتی به مردم رسانده بودند را در گزارش‌های مختلف شاهد بودیم؛ اما این بار پای سرقت دریچه‌های چدنی فاضلاب، به گنبدکاووس هم رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  چند روزی هست که بر روی سیستم‌های فاضلاب در محلاتی از گنبدکاووس به جای دریچه لاستیک مشاهده می‌شود.

شب هنگام در معابر تاریک شهر به علت نبود دید مناسب و روشنایی کافی امکان سقوط کودکان، عابران، موتورسواران و رانندگان خودروها به داحل چاله دهانه گشاد سیستم‌های فاضلاب وجود دارد.

در صورت سرقت دریچه‌های فاضلاب برخی از مردم با قرار دادن اشیایی مانند چوب، کارتن خالی، یونولیت و لاستیک سعی در هشدار به رانندگان دارند غافل از اینکه سقوط این اجسام به داخل چاه‌ها در دراز مدت باعث گرفتگی فاضلاب می‌شود.

علت اصلی سرقت این دریچه‌ها امکان بازیافت و فروش آنها به صورت ضایعات می‌باشد.

درچه‌های فلزی از یک سو در دسترس قرار دارند و از سوی دیگر سارقین برای سرقت به ابزاری مانند نردبان، قیچی، آهن بر و از این قبیل وسایل نیاز ندارند و تنها با یک دیلم می‌توانند سرقت را انجام دهند.

سرقت دریچه‌های منهول نه تنها در استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس بلکه در همه جای دنیا تبدیل به مشکل جدی شده و برای مقابله با آن راه‌های مختلفی مورد آزمایش قرار گرفته است.

بر اساس گزارش ترکمن نیوز: جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف چند سال زمان صرف تحقیق برای ساخت ماده جایگزین چدن کردند تا در نهایت بتوانند ماده نانوکامپوزیتی بر پایه بتن اختراع کرده و به ثبت برسانند.

دریچه‌های ساخته شده با ماده نانو کامپوزیت، ضد سرقت بوده و علاوه بر دارا بودن همه ویژگی‌های چدن، سبک‌تر و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر هستند و این راهکار باید توسط مسئولین استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس مورد استفاده قرار گیرد.

سرقت دریچه‌های فاضلاب به معضلی برای تمام مناطق شهری تبدیل شده است، آیا فرهنگ سازی که عموم مردم از جمله سارقان را تحت تاثیر قرار دهد می‌تواند این گروه از سرقت دریچه‌های فاضلاب شهری با توجه به خطراتی که نبود آنها برای شهروندان دارد رویگرداند؟

گزارش از: آرزو بسیا

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز