امروز : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۶۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    90782

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:34 | ۰۶ اسفند ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

13991205000097 Test PhotoN 150x150 - پایبندی ازبکستان به همکاری با اعضای شورای حقوق بشر سازمان مللترکمن نیوز: رئیس جمهور ازبکستان گفت: ما برای گسترش همکاری با کشورهای عضو شورای حقوق بشر و با تمام همکاران برای پیشبرد ابتکارات سازمان ملل متحد و «دعوت به اقدامات برای منافع حقوق بشر» پایبند هستیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  شوکت میرضیایف ضمن سخنرانی در چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اظهار داشت: امروز ازبکستان نخستین بار در این نشست به عنوان عضو شورای حقوق بشر شرکت می‌کند.

میرضیایف افزود: طی سال‌های اخیر ما به سوی این اهداف گام برداشتیم. اصلاحات دموکراتیک ما یک جنبه برگشت ناپذیر پیدا کرده و برقراری ازبکستان جدید را در نظر دارد.

رئیس جمهور اربکستان با اشاره به اولویت­‌ اصلاحات دموکراتیک در «تاشکند» و اقدامات این کشور در چارچوب شورا خاطرنشان کرد: از این به بعد، در کشور ما تامین آزادی و حقوق بشر از جایگاه اصلی برخوردار است. دستیابی به اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ میلادی در ازبکستان بر اساس اصل «هیچ کسی را در پشت سر نمی‌گذاریم» برای تامین حقوق و منافع قانونی هر فرد انجام می‌گیرد. اکنون سخن بر سر اجرای استراتژی ملی حقوق بشر است که در تنظیم آن کارشناسان کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز به طور فعال شرکت کردند.

وی عنوان کرد: ما مصمم هستیم نقش زنان را در زندگی اجتماعی، سیاسی و بازرگانی کشور بیش از پیش افزایش دهیم. امسال برنامه ریزی می‌کنیم در ازبکستان گفتمان «زنان- پیشتازان کشورهای آسیای مرکزی» و نشست «منطقه‌ای بازرگانی زنان» را برگزار کنیم.

میرضیایف گفت: همچنین برای تامین حقوق افراد نیازمند توجه خاص داریم. اخیرا در کشور ما قانون جدید در مورد حقوق افراد دارای معلولیت اجرا شد، در آینده نزدیک پارلمان ازبکستان کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد افراد دارای معلولیت را تصویب می‌کند. ما ایجاد شورای منطقه‌ای را برای استفاده از ظرفیت افراد با امکانات محدود پیشنهاد می‌کنیم.

رئیس جمهور ازبکستان اظهار داشت: حمایت از حقوق جوانان که بیش از نیمی از جمعیت ازبکستان را تشکیل می‌دهند، همیشه در مرکز توجه ما قرار دارند. سال جاری میلادی در این کشور به عنوان «سال حمایت از جوانان و سلامتی مردم» نامگذاری شده است.

وی افزود: برنامه ریزی می‌کنیم به سرپرستی سازمان ملل متحد همایش جهانی را در مورد حقوق جوانان برگزار کنیم، طرح کنوانسیون حقوق جوانان در دهمین نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد مطرح و همچنین تاسیس موسسه گزارشگر ویژه حقوق جوانان را برای بررسی ارائه می‌کنیم.

رئیس جمهور ازبکستان یادآوری کرد: ما با همکاری سازمان بین المللی کار و بانک جهانی اقدامات بسیاری برای ریشه کنی کار اجباری و کودکان انجام دادیم. این یکی از دستاوردهای مهم اصلاحات ماست. در سال جاری در مورد رفع کار کودکان، قانونی تحت عنوان «نماینده حقوق کودکان» تصویب می‌کنیم.

میرضیایف همچنین برگزاری با همکاری کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همایش بین المللی مبنی بر دهمین سالگرد قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد آموزش و تدوین در زمینه حقوق بشر را پیشنهاد کرد.

رئیس جمهور ازبکستان همچنین از پیشنهاد «آنتونیو گوتیرس» دبیر کل سازمان ملل متحد مبنی بر اتخاذ اقدامات قاطع برای کاهش تعداد افراد بدون تابعیت حمایت کرد. فقط در سال گذشته میلادی ۵۰ هزار نفر هم وطنان ما تابعیت گرفتند، در سال جاری میلادی نیز بیش از ۲۰ هزار نفر تابعیت می‌گیرند.

وی در ادامه گفت: ما قصد داریم نهادهای جامعه مدنی را از این به بعد نیز توسعه دهیم و از آزادی بیان در ازبکستان همه جانبه حمایت کنیم و به تدوین قوانین در مورد سازمان‌های غیر دولتی غیر تجاری و رسانه‌های گروهای ادامه دهیم. توصیه‌های گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد در مورد آزادی دین یا اعتقادات و همچنین غیروابستگی قضات و وکلا را در نظر می‌گیریم.

رئیس جمهور ازبکستان افزود: در چارچوب استفاده از سازوکار پیشگیرانه ملی در جلوگیری از شکنجه‌ها در آینده نیز تمام اشکال آنان را خنثی می‌کنیم.

همچنین قصد داریم، پروتکل اختیاری به کنوانسیون ضد شکنجه را تصویب کنیم. برنامه ریزی می‌کنیم برای فعالیت مشترک با گزارشگر ویژه این سازمان را دعوت کنیم.

میرضیایف خاطرنشان کرد: ازبکستان به تعهدات بین المللی در زمینه حقوق بشر به طور قاطع پایبند است. با این حال درک می‌کنیم که هنوز در ابتدای راه هستیم و به حمایت همکاران بین‌المللی امید داریم. ما منتظر سفر «میشل باچله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به ازبکستان هستیم. همچنین برای ایجاد ساز و کار تامین حقوق بشر در منطقه آسیایی به میزبانی همایش «سمرقند» کمک خواهیم کرد.

وی گفت: تاریخ هفتاد و پنج ساله سازمان ملل متحد ارزش عمومی حقوق بشر را نشان داده بدون این امر صلح، امنیت و توسعه پایدار امکان پذیر نیست.

میرضیایف در پایان اظهار داشت: ازبکستان به عنوان عضو شورای حقوق بشر از اصول شناخته شده و مقررات حقوق بین المللی در حقوق بشر حمایت می‌کند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز