امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون با فاینانس خارجی کلید خورد

پاتک ریلی به تحریم با همکاری روسیه

incheboroun ghatar 300x200 - پاتک ریلی به تحریم با همکاری روسیهاقتصادی-ترکمن نیوز- برقی شدن حدود ۴۹۰ کیلومتر از راه‌آهن کشورمان از گرمسار در استان سمنان تا اینچه‌برون در مرز مشترک ایران و ترکمنستان پس از چند سال وعده مسئولان درباره آن، هفته گذشته به‌طور رسمی و با حضور مهمانان خارجی کلید خورد تا شاهد آغاز رویدادی مهم هم برای حمل‌ونقل ریلی و هم تجارت داخلی و خارجی کشورمان باشیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران, همکاری مالی روسیه نشان می‌دهد قرار نیست منافع این پروژه فقط به ایران برسد.

با توجه به اینکه اینچه‌برون در مرز مشترک ایران و ترکمنستان قرار دارد، با اجرای پروژه برقی شدن خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون، به‌طور قطع این کشور نیز از مزیت‌های افزایش سرعت قطارها برای ترانزیت ریلی بهره‌مند خواهد شد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، درواقع با افزایش سرعت قطارها در مرز ایران و ترکمنستان، کشورهای عضو اتحادیه سی‌آی‌اس(کشورهای مستقل همسود) از جمله ترکمنستان، قزاقستان و روسیه از این مزیت بهره‌مند خواهد شد. در این میان روسیه اگرچه در فاصله دورتری نسبت به خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون قرار دارد اما بهره فراوانی از این پروژه خواهد برد زیرا به پایان رسیدن این پروژه حلقه اتصال مسیر دسترسی این کشور به خلیج‌فارس و اقیانوس هند و تکمیل‌کننده زنجیره تجارت خارجی این کشور خواهد بود. به همین دلیل است که روس‌ها برای مشارکت مالی ۲/۱میلیارد یورویی در این پروژه پا پیش گذاشته‌اند؛ مشارکتی که می‌تواند با پررنگ کردن نقش ایران در ترانزیت شمال به جنوب، تلاش کشورهای تحریم‌کننده ایران برای انزوای کشورمان را بی‌اثر کند.
برقی‌سازی راه‌آهن با همه مزیت‌هایی که برای حمل‌ونقل و تجارت کشورها دارد، آنقدر مسئله مهمی است که می‌توان برای آن دورهمی با حضور مهمانان خارجی برگزار کرد و آن را به مردم و مسئولان تبریک گفت. این اتفاق هفته گذشته در تهران افتاد تا برقی‌سازی مسیر گرمسار-اینچه‌برون با حضور مدیرعامل راه‌آهن‌های روسیه و ایران و وزیر راه‌وشهرسازی کشورمان اعلام عمومی شده و به‌طور رسمی آغاز شود. در این آیین عباس آخوندی آغاز این پروژه را به مردم ایران و ۴ استان تهران، سمنان، مازندران و گلستان که در مسیر پروژه قرار دارند، تبریک گفت و اظهار کرد: امروز وعده رئیس‌جمهوری درباره برقی‌سازی خطوط ریلی را محقق می‌کنیم. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت حمل‌ونقلی و تجاری برقی شدن خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون، اهمیت استراتژیک این پروژه را نیز یادآوری کرد و گفت: آغاز اجرای این پروژه همزمان با خروج امریکا از برجام و تهدیدهای ترامپ درباره همکاری سایر کشورها با ایران نشان می‌دهد تهدیدهای یک‌جانبه امریکا اثری ندارد و ایران به تعهدات خود پای‌بند است.

اتصال ریلی با اهمیت بین‌المللی

راه‌آهن گرمسار-گرگان– اینچه‌برون از گرمسار در استان سمنان آغاز شده و پس از عبور از شهرستان ساری و بندرترکمن، به مسیر ریلی گرگان-اینچه‌برون خواهد پیوست؛ قطعه‌ای که در سال۹۴ با هدف اتصال ریلی ایران به ترکمنستان و از آنجا به قزاقستان به بهره‌برداری رسید. راه‌آهن گرگان-اینچه‌برون اکنون بخشی از مسیر ریلی ۹۰۰کیلومتری است که از قزاقستان آغاز می‌شود، پس از عبور از شرق دریای خزر به ترکمنستان می‌رسد و پس ازگذر از محدوده اترک در خاک ایران، در مسیری ۸۰ کیلومتری از اینچه‌برون به گرگان ادامه می‌یابد. راه‌اندازی خط‌آهن گرگان-اینچه‌برون موجب شد در بهمن سال۹۴ شاهد احیای راه ابریشم ریلی در ایران و انتقال بار از ایران به چین و از آنجا به اروپا باشیم. با آغاز به کار این قطعه، سرعت دسترسی ریلی اروپا به کشورهای ایران و از آنجا به چین بیشتر شد زیرا استفاده از این قطعه در مقایسه با مرز ریلی سرخس که مرز ریلی قدیمی ایران با ترکمنستان است، مسیر دسترسی به خلیج‌فارس را کوتاه‌تر می‌کند. این افزایش سرعت با برقی‌شدن قطعه گرمسار-اینچه‌برون بیشتر می‌شود تا ترانزیت و تجارت در این مسیر رونق بیشتری بگیرد.

پروژه‌ای به ارزش ۲/۱ میلیارد یورو

وعده برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون چند سالی بود ازسوی مسئولان راه‌آهن داده می‌شد اما به نظر می‌رسد برخی مسائل از جمله مشکلات مالی و تامین نشدن فاینانس روس، مانع اصلی آغاز این پروژه در سال‌های گذشته بوده است. تفاهم ایران و روسیه برای برقی کردن خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون یکی از بندهای ششمین اجلاس گروه کاری همکاری‌های حمل‌ونقل بین ایران و روسیه است که سال۱۳۹۳ در ایران برگزار و در پایان آن اعلام شد که این پروژه با فاینانس بیش از یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار یورویی روسیه اجرا خواهد شد. البته این رقم بعدها به یک میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو کاهش یافت و در سال۹۴ اعلام شد که پس از انعقاد قرارداد اجرای این پروژه میان رئیسان راه‌آهن ایران و روسیه، موافقتنامه تامین این فاینانس میان رئیسان‌جمهوری دو کشور به امضا رسیده و مدت زمان اجرای پروژه از زمان شروع به کار آن ۳۶ماه خواهد بود. هفته گذشته و در آیین آغاز برقی شدن خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون، رقم ۲/۱میلیون یورو به‌عنوان رقم نهایی فاینانس روس در این پروژه اعلام شد.

مشارکت ۸۵درصدی روسیه در پروژه

برقی‌سازی خط‌آهن ۴۹۰کیلومتری از گرمسار در استان سمنان تا اینچه‌برون در استان گلستان و در مرز مشترک ایران و ترکمنستان با هدف افزایش حمل بار ترانزیتی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه سی‌آی‌اس به‌ویژه روسیه، در دستور کار قرار گرفته است. درواقع مسیر ترانزیتی فعلی میان کشورهای سی‌آی‌اس و ایران جزو نخستین خطوط ریلی ایران با قدمت ۸۰سال است که به‌دلیل قدمت بالا، کارآیی چندانی ندارد و خط ریلی برقی گرمسارـ‌اینچه‌برون درواقع مسیر جدیدی است که به گفته مسئولان ظرفیت ترانزیت سالانه بیش از ۱۰میلیون تن کالا را خواهد داشت. براساس قرارداد ایران و روسیه قرار است ۱۵درصد سرمایه‌گذاری برای برقی‌کردن راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون ازسوی منابع داخلی ایران و ۸۵درصد آن از محل فاینانس روسیه تامین شود. با توجه به آنچه مسئولان دو کشور گفته‌اند، این فاینانس برای برقی‌سازی مسیر، تامین لکوموتیوهای برقی، ساخت و تجهیز انبارهای تعمیرات لکوموتیوها، اصلاح مسیر، سازه‌های فنی و تونل‌ها، توسعه خطوط ایستگاه‌ها، ارتقای علائم و ارتباطات و تامین ماشین‌آلات نگهداری شبکه برق به کار گرفته خواهد شد. تکمیل زیرساخت‌های پروژه، خرید یا تولید ناوگان، توسعه و اجرای استانداردها و مدیریت ترافیک و ایمنی مسیر از برنامه‌های شرکت راه‌آهن در زمینه پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون است که برای این کار، دوره‌های آموزشی ویژه متخصصان راه‌آهن در روسیه برگزار می‌شود.

ارتقای ظرفیت کریدور شمال-جنوب

به گفته مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، برقی‌سازی این مسیر ریلی از جمله طرح‌هایی است که با هدف تحقق ۶هزار کیلومتر راه‌آهن برقی براساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ اجرا می‌شود. آنطور که سعید محمدزاده می‌گوید هدف اصلی از برقی‌سازی خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون، ارتقای ظرفیت کریدور شمال-جنوب واقع در شرق دریای خزر از یک‌سو و توجه به ترانزیت در این کریدور ازسوی دیگر است.او در آیینی که هفته گذشته برای اعلام رسمی آغاز پروژه برگزار شد، گفت: در شرق دریای خزر با برقی کردن خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون، ارتباط حمل‌ونقلی ایران و کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و روسیه از یک سو و ارتباط ایران، ترکمنستان و ازبکستان از سوی دیگر افزایش پیدا خواهد کرد. استان‌های تهران، سمنان، مازندران و گلستان که در مسیر راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون قرار دارند بیشترین بهره را از برقی‌شدن راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون خواهند برد و در این میان، گلستان سهم بیشتری از مزیت‌های اجرای این پروژه دارد. مدیرعامل راه‌آهن کشورمان با بیان اینکه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون درراستای ارتقای رفاه و توسعه اقتصادی استان گلستان بسیار مهم است، افزود: تسریع ارتباط ریلی استان گلستان با مرکز و امتداد آن تا جنوب کشور از مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح است. همچنین به‌دلیل اینکه این خط به‌عنوان مسیری ترانزیتی در امتداد آسیای میانه و روسیه به راه‌آهن ترکمنستان متصل می‌شود، قدرت استان گلستان را از نظر ترانزیت و اتصال به مراکز لجستیکی افزایش می‌دهد. همچنین با اجرای این پروژه، فرصت اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۳هزارو۵۰۰ نفر در بندرخشک اینچه‌برون فراهم می‌شود. افزایش ایمنی تردد، افزایش سرعت قطارها، افزایش ظرفیت باری تا سقف ۱۰میلیون تن، بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش هزینه حمل بار و حفظ محیط‌زیست از دیگر مزیت‌های برقی‌سازی خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون است.مدیرعامل راه‌آهن تاکید کرد: افزایش سرعت قطارها در مسیر گرمسار-اینچه‌برون با اجرای پروژه برقی‌سازی، علاوه بر توسعه صادرات و واردات، افزایش درآمدهای ارزی، کاهش مصرف سوخت و کاهش بهای تمام شده حمل بار و مسافر را به‌دنبال خواهد داشت. همچنین اشتغالزایی، توسعه اجتماعی و افزایش رفاه ساکنان شهرها و مناطق مجاور مسیر و افزایش جذابیت سفر از جمله اهداف اجتماعی است که در این طرح دنبال می‌شود.

اهمیت استراتژیک پروژه اینچه‌برون

در قرارداد امضاشده میان ایران و روسیه برای برقی‌سازی راه‌آهن ۴۹۰کیلومتری گرمسار-اینچه‌برون، دوره ۴ساله درنظر گرفته شده و همزمان نصب علائم و سیگنالینگ مسیر نیز به روس‌ها سپرده شده است.محمدرضا قربانی، مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق ۲ در گفت‌وگو با «گسترش‌تجارت» جزییات بیشتری از این پروژه را بیان کرده است. او توضیح داد: قرار است همزمان با اجرای این پروژه، همه تونل‌ها و پل‌های مسیر احیا و بازسازی شود تا تاب‌آوری آنها در مقابل فشارها افزایش یابد. به گفته او با اجرای این پروژه، سرعت قطارهای باری تا ۹۰کیلومتر و ظرفیت مسیر ریلی موجود ۹تا ۱۰میلیون تن افزایش می‌یابد که ۴برابر ظرفیت فعلی است. همچنین ظرفیت قطارهای مسافری در این مسیر به روزانه ۸قطار رسیده و سرعت قطارهای مسافری تا ۱۶۰کیلومتر برساعت یعنی دو برابر سرعت فعلی افزایش می‌یابد. قربانی در بیان اهمیت این پروژه برای روسیه توضیح داد: در مسیر این خط‌آهن بندرخشک اینچه‌برون با وسعت ۱۲۵۰ هکتار از سال ۹۳ در دست ساخت است. این بندر محلی است برای اینکه کالاهای چین، روسیه و کشورهای سی‌آی‌اس انبار شده و از آنجا به اروپا و آب‌های خلیج‌فارس منتقل شود. مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق ۲ با اشاره به اینکه مسیر اینچه‌برون به تهران در کریدور شمال به جنوب قرار دارد، افزود: یکی از دلایل اجرای پروژه برقی‌سازی این است که مسیر ترانزیتی شمال به جنوب احیا شود. در بندرخشک اینچه‌برون قرار است تا سال ۱۴۱۴، سالانه حدود ۷میلیون تن بار انبار و توزیع شود که این میزان قابل افزایش است. همچنین در تلاش هستیم خط‌آهن گرگان-مشهد را راه‌اندازی کنیم. اگر این اقدامات را در کنار برقی کردن راه‌آهن در نظر بگیریم، ظرفیت ترانزیتی مناسبی در کریدور شمال به جنوب ایجاد کرده‌ایم. او ادامه داد: با توجه به اینکه این کریدور مسیر دسترسی به خلیج‌فارس است، خط‌آهن اینچه‌برون اهمیت زیادی برای کشورهای روسیه، چین و هند دارد. بنابراین اقدامات انجام شده در منطقه اینچه‌برون از جمله برقی‌سازی خط‌آهن و ایجاد بندرخشک برای این کشورها مهم است و این کشورها تمایل خود برای سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها را از گذشته اعلام کرده بودند که در این میان راه‌آهن دولتی روسیه توانست در پروژه برقی‌سازی خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون مشارکت کند. چین نیز برای برقی‌سازی خط‌آهن گرمسار-مشهد اعلام آمادگی کرده است. قربانی اظهار کرد: امیدواریم با این اقدامات بتوانیم کریدورهای ترانزیتی خود را احیا کنیم. در موقعیت فعلی که کشورهایی مانند امریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان درحال دور زدن کریدورهای ترانزیتی ایران هستند، باید موقعیت خود را در کریدورهای ترانزیتی حفظ کنیم و امیدواریم شرایطی فراهم شود که ایران را برای جابه‌جایی کالا به مسیرهای دیگر ترجیح دهند. در این زمینه مهم این است که منافع اقتصادی و سیاسی کشورهای همسایه و روسیه و چین با منافع ما گره بخورد. در این صورت کشورهایی که به‌دنبال تحریم ایران هستند، موفق نخواهند شد و هزینه‌های تحریم اقتصادی ایران برای کشورهای دیگر افزایش خواهد یافت. او درباره وضعیت زیرساخت ریلی موجود در مسیر گرمسار تا اینچه‌برون، گفت: درحال‌حاضر از اینچه‌برون تا ایستگاه گلوگاه در استان مازندران مشکلی نداریم اما از ساری تا اینچه‌برون، تاب‌آوری پل‌ها و تونل‌ها پایین است که باید به آنها توجه شود که البته در قرارداد با روسیه بر این مسئله تاکید شده است.

منبع: گسترش تجارت / اکرم امینی

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز