امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    72342

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:30 | ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

دین داران 300x199 - ویروس کرونا و دیرباوری دین دارانترکمن نیوز:  دین داران یکی از دیرباورترین قشرهای جامعه در امور علمی هستند. چون آنها با دین و کتابهای مقدس سر و کار دارند تمام حقایق را در آن کتابهای مقدس منحصر می دانند. و به حقایق موجود در خارج از آنها چندان عنایتی ندارند.

من پدر خودم که از طلبه های قدیمی حوزه است قبل از انقلاب حدود 7 سال در زمینهای کشاورزی خودمان پنبه می کاشتیم. در عرض 7 سال یک لیتر سم و یک کیسه کود برای پنبه استفاده نکرد. بعضی مواقع شته و کرم پنبه را نابود می کرد ولی حاضر نبود برعلیه آن سمپاشی کند. چون تقدیر گرا بود و می گفت: چون تقدیر خداست نمی شود کاری کرد. بعدها تایثر سم در نابودی علفهای هرز درزراعت گندم را دید به تدریج متقائد شد. یعنی باور پذیری او در امور چیزی که نتیجه اش صدر درصد قطعی بود نزدیک ده سال طول کشید. یکی روحانی دیگر هم در آن نزدیکیها زمین کشاورزی داشت باور پذیری او از این هم دیرتر بود. وقتی می گفتی چرا از سم و کود استفاده نمی کنی؟ فقط به آسمان نگاه می کرد و می گفت: رزق دست آن بالایی است. همیشه هم از دیگران محصول کمتری می گرفت. اسم این حماقت را هم گذاشته بود قناعت. البته نباید از حق گذشت در میان این جماعت انسانهای خوش فکر هم کم نیستند ولی اکثریت با تقدیرگراهاست.

مقاومت بعضی از روحانیون تندرو در مقابل ویروس کرونا در قم را دیدیم تا آنها باور کنند این ویروس کشنده و بی رحم است حدود یک ماه طول کشید. آنها بعد از دیدن این همه تلفات مرگ بار درسراسر کشور مجبور به عقب نشینی شدند. خصلت تقدیر گرایی همین است تا فاجعه را با چشمان خود نبینند باور نمی کنند. اگر هم باور بکنند بصورت جدی به آن عمل نمی کنند. شاید هنوز هم به آن باور دارند ولی از بیانش می ترسند چون در جامعه خریدار ندارد و بیانش با تمسخر و استهزا روبرو می شود. خداحافظی با عقاید کهنه که درکنار مقدسات با خرافات هم آغشته باشد کار بسیار سختی است. می گویند در علم روان شناسی یک اصل مسلم وجود دارد که عمل زودتر از عقیده تغییر پیدا می کند. انسان ممکن است به نتایج علم جدید در اثر مشاهده ی تاثیر آن گردن نهد. ولی در عین حال همان عقاید کهنه را در گوشه ی ذهن خود داشته باشد. به خاطر همین است که گفته می شود بیشتر انسانها در تناقض عین وذهن زندگی می کنند و به آن خو می گیرند. یعنی تا با فاجعه ای روبرو نشوند برایشان حساسیت ایجاد نمی کند. این افراد در میان تحصیل کرده های دانشگاهی هم کم نیستند. ما نباید فریب ظاهرمدرن آنها بخوریم. اینها لباسهای زیبا می پوشند و ماشینهای مدرن سوار می شوند گاهی اوقات سخن فاخر علمی هم از زبان شان جاری می شود. ولی در بعضی جاها بسیار سنتی تر از سنتیها عمل می کنند.

میگویند کارد دسته ی خودش را نمی برد. حکومت دینی نتوانست طرفداران خود را به قرنطینه کردن شهر قم متقائد کند. یا خودش هم مثل طرفدارانش به خطر واقف نبود و خطر را دست کم گرفت. حرفهای متناقض رئیس جمهور و اعضای کابینه در روزهای نخست هم حکایت از این می کرد اینها هنوز خطر را درک نکرده اند. یا درک کرده اند ولی به خاطر مسائل دیگر که ما از آن بی خبریم وانمود کردند که خطر بزرگ نیست. حالا هر چه هست بیماری به همه جای کشور سرایت کرده است کسانیکه دیروز به قرنطینه کردن یک شهر رضایت نمی دادند یا به آن عمل نمی کردند. حالا مجبورند کل کشور را با هزینه ی هزاران برابرابتدای آن، نیمه تعطیل نگه دارند تا خطر از سر ملت رفع شود. درد و رنج کنونی یک ملت نتیجه حماقت گروههای تندروآتش به اختیاری بود که حماقت و نادانی خود را شجاعت و شهامت معرفی کردند. اکنون ملت خطای آنها را با جان عزیزانشان می پردازند.

پیامبر گرامی اسلام گفته بود: اطلب العلم بالصین. یعنی علم بیاموزید حتی در کشورچین باشد. این توصیه به این معناست که مسلمانان می توانند برای کسب علم و دانش به دورترین نقاط دنیا مهاجرت کنند یا از کفار علم بیاموزند. ما می توانستیم علم مبارزه برای مهار ویروس کرونا را از کشورچین بیاموزیم. چین یک شهر 11 میلیونی را قرنطینه کرد و اجازه نداد ویروس کرونا به سایر نقاط کشور سرایت کند. اما ما با نهایت بی اعتنایی و خوش بینی همه جای کشور را آلوده کردیم. حالا هر شب نظاره گر شمارش مردگانمان هستیم. گرچه این بیماری مختص ایران نیست در همه جای جهان قربانی می گیرد. اما ما فرصتهای ابتدایی را به جای واقع بینی با خوش بینی و خوش خیالی از دست دادیم. تاسف و دریغ از این است که خطر به این عظمت و بزرگی را ندیدیم تا گذاشتیم خطر مرگ و بیماری گریبان همه ما را بگیرد.

 

270d - ویروس کرونا و دیرباوری دین داران امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز