گنبدکاووس 300x200 - وقایع نگاری توزیع ناعادلانه قدرت در گنبدکاووستورکمن نیوز انتخابات دوره اول شورای شهر گنبد، در نتیجه اجماع و همدلی، توفیق ماندگاری برای ترکمنها، به همراه داشت و باید این خروجی، وارد عرصه آسیب شناسی و تحول و بالفعل کردن ظرفیت حداکثری اختیارت قانونی خود می شد.

ا‌ولین این گام انتخاب شهرداری خوب و از جنس خودمان بود و نامه عمل وی انصافا تبلور دستاورد مثبت او و شوراست. دومین گام که چهارسال طول کشید، متحول سازی متولیان واحدهای ۲۲ گانه شهرداری بود و دو مسئول تا آن مقطع از ترکمنها و ۲۰ مسئول واحدها از غیرترکمنها بود و تبعیض و بی عدالتی در این مورد، پرده ها را کنار زد. شورا ظرف ۴ سال، در تغییراتی که ایجاد کرد بی عدالتی دوره های قبل را تلافی نکرد و مسئولیتها را در ۲۲ واحد بین ۱۱ ترکمن و ۱۱ غیر ترکمن تقسیم کرد. هر چند که متاسفانه با شکست ترکمنها در دوره سوم، این ۲۲ واحد بلافاصله به ۳ مسئول واحد ترکمن و ۱۹ مسئول غیر ترکمن سیرقهقرا یافت و بزرگترین ایراد به شورای دوره چهارم، عدم استفاده از ظرفیت قانونی خود در رعایت عدالت در این خصوص بود و با تجمیع واحدها به ۱۶ واحد از ۲۲ واحد، سهم ترکمنها ۳ و سهم غیر ترکمنها ۱۳ بود و شورا، شهردار را مطیع مصوباتش در این مورد نمی دید و این انتظار با عزل قزلجه و حضور طعنه گنبدی، همچنان تحقق نیافت. از شورای دوره پنجم نیز، این مطالبه عمومی تاکنون بی پاسخ مانده و ۴ عضو راه یافته اگر اقدام موثری انجام داده اند اطلاع رسانی کنند.

این مقدمه در خصوص موضوع توزیع ناعادلانه قدرت در گنبدکاووس از همین مسیر جدی شد و وقتی فعالان سیاسی و انتخاباتی قومیتهای دیگر و مسئولین به شورا، ایراد می گرفتند که چه ضرورتی دارد در شهرداری، مسئول واحد غیرترکمن و رعایت مساوات شود، شورا به مدیریت های زیر جمع فرمانداری دست گذاشت که در آن زمان دقیقا ۶۳ مدیر بود و سهم ترکمنها ۲ مدیریت و سهم غیر ترکمنها ۶۱ مدیر بود.

اطلاع رسانی افکار عمومی و توجیه فعالان سیاسی و انتخاباتی از این نقطه، بعنوان یکی از مطالبات ترکمنها تبدیل شد و در شهرستان و استان و تهران منعکس و مطرح و ثبت شد.

حساسیت موضوع ۶۳ مدیریت مندرج در سایت فرمانداری و زیر مجموعه های ۱۸ گانه وزارتخانه ها، نیاز به کار پژوهشی و کارشناسی و مستند سازی داشت و نتیجه کار به اطلاع عموم در سال ۹۴ رسید و مجموعه مدیریتها، اعم از اجرایی و انتظامی و نظامی و اطلاعاتی و امنیتی به حدود ۱۰۳ مدیر می رسد و سهم ترکمنها در این خصوص، در برهه کنونی، به اندازه انگشتان دست یک طفل معصوم هست؟

ورود به این پروژه و تبدیل آن به خواسته عمومی، تا جایی پیش رفت که هر منصفی، ابعاد تلخ این تبعیض و بی عدالتی را شنید، متاسف و پیگیر موضوع شد. از کاندیداهای محترم ریاست جمهوری و مجلس خبرگان تا کاندیداهای عزیز مجلس و شورای شهر، از ائمه جمعه شیعه و سنی ، تا واکنش صریح رهبری در نامه مولوی عبدالحمید و……..، آنچه در مقطع فعلی انتخاباتی و از تریبونهای حقیقی و مجازی، یکصدا فریاد زده خواهد شد  رعایت عدالت و مساوات در توزیع عادلانه قدرت در گنبد و حوزه است.

نوشته: محمد چوپانی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۴۸

۱۵ شهریور ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک