امروز : شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  57460

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  15:19 | ۲۴ تیر ۱۳۹۸

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

1435641572070 afp3 th3 300x188 - وضعیت حقوق بشر در ترکمنستان در "مرز فاجعه" قرار داردتورکمن نیوز: براساس گزارشی که یک اندیشکده انگلیسی منتشر کرده کشور ترکمنستان در منطقه خود، بدترین کشور به لحاظ ابعاد سرکوب حقوق بشر محسوب می‌شود و این اندیشکده توصیه کرده که سرمایه گذاران و دولت‌های خارجی و غربی تعامل با ترکمنستان را قطع کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نوشته روزنامه گاردین، بر اساس این گزارش، شهروندان کشور ترکمنستانی که غنی از منابع گازی است، به رغم ثروت‌هایی که کشورشان دارد، با مسائلی نظیر کمبود مواد غذایی و سوءاستفاده‌های حقوق بشری از جانب حکومت کشورشان روبه‌رو هستند.

این اندیشکده انگلیسی به نام “مرکز سیاست خارجی” قرار است عصر امروز دوشنبه گزارش خود درباره ترکمنستان را در پارلمان این کشور مطرح کند.

این اندیشکده توصیه کرد که سرمایه‌گذاران و دولت‌های غربی باید دست از روی خوش نشان دادن به ترکمنستانی که “در مرز فاجعه” قرار دارد بردارند.

این گزارش در حالی منتشر شده که کشور ترکمنستان را به لحاظ انزوا و طرز حکومتداری با کره شمالی مقایسه می‌کنند اما دولت‌های غربی عمدتاً به منظور بهره‌برداری از ذخایر گازی و دیگر ثروت‌های ترکمنستان به این کشور روی خوش نشان می‌دهند.

برآورد شده که ترکمنستان حدود ۱۰ درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان را دارد اما در حال حاضر گرفتار بحران اقتصادی است.

در گزارش اندیشکده “مرکز سیاست خارجی” آمده است: در ترکمنستان مسائل گرسنگی و تورم بالا با افزایش هر چه بیشتر ابعاد سوءاستفاده‌های حقوق بشری و افزایش سطح مداخله در زندگی مردم همراه هستند.

آدام هاگ، مدیر اندیشکده مرکز سیاست خارجی و نویسنده این گزارش گفت: ترکمنستان در منطقه به لحاظ عمق و گستردگی سرکوب بدترین کشور در منطقه‌اش محسوب می‌شود و سرمایه‌گذاران خارجی باید پیش از هر گونه شراکت با این کشور خوب فکر کنند.

قربانقلی بردی‌محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان در خارج از این کشور به سبک زندگی و اقدامات تجملی مشهور است.

او ممکن است در یک برنامه خبری عصرگاهی عادی در ترکمنستان تصاویر خود در حال تیراندازی یا پرتاب چاقو با دقت بالا یا زدن یک ضربه خوب در بازی گلف را نشان دهد. او معمولاً هیات همراهی نیز در این گونه مواقع دارد که وظیفه شان تشویق کردن او است.

در نشست‌های کابینه نیز وزرای دولت در حالی که رئیس جمهور وزنه‌هایی از جنس طلا را بلند می‌کند سر خم کرده و او را تشویق می‌کنند.

بردی‌محمدوف در سال ۲۰۱۵ یک مجسمه طلایی از خودش در حالی که روی اسب سوار است در شهر عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان رونمایی کرد.

او به خودش لقب “پرورش دهنده اسب مردم” را داده است. در پاره‌ای از مواقع در برنامه‌های تلویزیونی به نواختن گیتار و سر دادن آوازهایی درباره اسب‌ها می‌پردازد.

اخیراً روسلان مایاتیف دبیر یک وب‌سایت مستقل ناظر بر حقوق بشر در ترکمنستان به نام “ترکمن نیوز” که در هلند واقع است گفت: گزارش‌های فزاینده‌ای درباره کمبود مواد غذایی و منابع در ترکمنستان منتشر می‌شود و در حالی که قیمت گاز کاهش می‌یابد دولت به صرف پول به روی پروژه‌های توصیه نشده و بیهوده همچون پروژه یک فرودگاه جدید بزرگ که تنها پذیرای تعداد کمی پرواز است ادامه می‌دهد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

 • ایوب گرکزی

  انگلستان خودش برای برداشتن پوشاک کهنه ی پادشاه نود ساله شان ده هزارتا اسب در خیابانها ردیف میکند . چندساعت برنامه تلویزیون درباره ی سگ هاش اختصتص می یابد و چند هفته برنامه تلویزیون برای زایمان عروسش مردم را مشغول میکند .

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز