امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

صلاحیا اصلاح طلبان 300x177 - وضعیت اطلاح طلبان بعد از رد صلاحیتترکمن نیوز: 36 روز پس از پایان ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان مشخص شد ولی اسامی برخی اصلاح طلبان شاخص در میان رد صلاحیت شده ها است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از فرارو؛ محمود صادقی، علی مطهری، بهرام پارسایی محمدرضا تابش، الیاس حضرتی، بهروز نعمتی، غلامرضا حیدری، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدعلی وکیلی، غلامرضا تاجگردون، طیبه سیاوشی، فاطمه سعیدی، مهدی شیخ، قاسم میرزایی نیکو، ابوالفضل موسوی، سیده‌حمیده زرآبادی، معصومه آقاپور، سکینه الماسی، جلیل رحیمی جهان‌آبادی و محمد فیضی از چهره‌های برجسته فراکسیون امید هستند که صلاحیت آن‌ها تایید نشده است. البته بجز نمایندگان فعلی مجلس برخی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب نیز مثل حجت‌الاسلام قدرت‌ا… علیخانی رد صلاحیت شده‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، حجت الاسلام مجید انصاری، مسعود پزشکیان، مصطفی کواکبیان، سهیلا جلودارزاده، الهام امین زاده، احمد مازنی، پروانه مافی، فریده اولاد قباد، مهدی شیخ، ابوالفضل سروش، علیرضا رحیمی از جمله چهره‌های اصلاح طلبی هستند که صلاحیت شان از سوی شورای نگهبان تایید شده است.

در حالی که بسیاری از چهره‌های اصولگرا صلاحیت شان تاییده شده، اما در میان آن‌ها تعدادی اندکی هم رد شده اند. برخی ناظران سیاسی معتقدند که رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان و تایید وسیع اصولگرایان یک خطای استراتژیک از سوی شورای نگهبان درشرایط فعلی کشور است.

شورای نگهبان دچار خطای محاسباتی شده است
محمدصادق جوادی حصار، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: “فرصتی برای اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو هم باقی مانده و هم نمانده است. مانده از این جهت که به اصلاح طلبان گفته شده که به محل استقرارشان برگردند و برای مراحل بعدتر آماده شوند. در چنین شرایطی اصلاح طلبان اقدام به بازسازی و از بین بردن اختلاف می‌کنند. از طرفی هم فرصتی می‌شود تا قوای خود را تجمیع کنند، از این جهت برای اصلاح طلب خوب است. ”

وی ادامه داد: “برای جریان سیاسی مسلط و حاکم به نام اصولگرایان که انتخابات را مهندسی می‌کنند باید تاسف خورد. چراکه چنین رفتار‌هایی را اصولگرایان اصیل قبول ندارند. ”

جوادی حصار افزود: ” آن‌ها باز هم دچار خطای محاسباتی شده اند، خطای محاسباتی آن‌ها به این دلیل است که بعد از اتفاقات گسترده‌ای که در طول چند ماه اخیر در سطح جامعه اتفاق افتاد؛ از اعتراضات آبان ماه تا شهادت سردار سلیمانی، از طرفی شرکت میلیونی مردم به تشییع سردار و از طرف دیگر حمله ایران به پایگاه عین الاسد و سقوط هواپیما و اعتراضاتی که به دنبال آن به دلیل پنهان کاریی که صورت گرفته بود، شکل گرفت. دوستان برنامه ساز و برنامه ریز در اتاق فکر مهندسی انتخابات دچار خطای محاسباتی شده اند. ”

وی تصریح کرد:” آن‌ها فکر کرده اند، افرادی که برای تشییع سردار سلیمانی آمده اند، همه آن‌ها طرفدار سیاست‌های انتخاباتی ایران هستند و اگر فردا یک موج گسترده‌ای از اصلاح طلبان را کنار بزنند، به همان اندازه مردم پای صندوق رای حاضر می‌شوند. ”

این فعال سیاسی اصلاح طلب اذعان داشت: “معتقدم که انتخابات مجلس پیش رو، نوعی رفراندوم برای جریان اقتدارگراست که حاضر نیست واقعیت‌های جامعه را بپذیرد وسواد لازم برای تحلیل رخداد‌های لحظه‌ای در جامعه را ندارد. ”

وی خاطرنشان کرد: ” به نظرم آن‌ها دچار خطا و توهم شده اند. به همین دلیل به صورت گسترده و عجیب همه اصلاح طلبان را رد صلاحیت کرده اند و اندک اصلاح طلبی هم تایید شده اند که نمی‌شود نام آن را تایید اصلاح طلبان نامید. ”

جوادی حصار گفت: “آن‌ها اکثر نیرو‌های اصلاح طلب در شهر‌های بزرگ و حتی شهر‌های کوچک رد صلاحیت کرده اند. این مهندسی انتخابات است و ضرر آن اول برای همین مهندسان و در ثانی برای نظام خواهد بود.”

وی اضافه کرد: “نظامی که در شرایط کنونی نیازمند حمایت، پشتیبانی یکپارچه و گسترده ملی است و رهبری هم به آن اشاره کردند وذگفتند: ” وحدتی که در کنار تشییع شهید سردار سلیمانی به وجود آمده، باید حفظ شود.» به نظرم مدعیان ولایتمداری اولین تیر را به این هدف زدند و این هدف شمارش شده را ساقط کردند و آن‌ها با این کارشان نشان دادند که برسر اهداف سیاسی، اقتصادی و مادی خود حاضرند منافع ملی را قربانی کنند. ”

شورای نگهبان بنزین را بر آتش بی اعتمادی ریخته است
جلال جلالی زاده عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و نماینده مجلس ششم شورای اسلامی که در این دوره هم جز رد صلاحیت شدگان بوده گفت: ” دلایلی که برای رد صلاحیتم اعلام کرده اند هم خنده آور وهم گریه آور است. شورای نگهبان به استناد بند ۱ و ۲ و ۴ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت را به من اعلام کرده است. ”

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تصریح کرد: “جالب است که بند ۲ تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران است ودر بند دیگر نوشته حداقل مدرک فوق دیپلم و معادل آن، این درحالی ست که مدرک دکتری دارم و ۳۰ است که در دانشگاه تدریس می‌کنم و در مجلس ششم نیز نماینده مجلس شورای اسلامی بوده ام. ”

وی اضافه کرد: ” زمانی که سابقه نمایندگی در کارنامه نامزد انتخاباتی باشد، بنا به تبصره ۲ ماده ۲۸ از بند ۴ مستثنی می‌شود. با این حال زمانی که چنین دلایلی برای رد صلاحیت فرد اعلام می‌شود، ناگزیر وادار به خنده می‌شود. ”

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: “شورای نگهبان نشان داد که بی طرف نیست. آن‌ها یا تمایل به جناح اصولگرا دارند و یا به صورت کلی مخالف اصلاح طلب هستند. البته اصلاح طلبانی که در مجلس حضور داشته و تایید هم شده اند، کسانی بودند که چهره سیاسی نیستند ومردم آن‌ها را نمی‌شناسند. ”

وی افزود: “آن‌ها به دنبال کسانی هستند که در مجلس سکوت کرده اند و یا هیچ عکس العملی در طول دوران نمایندگی شان نشان نداده اند. “

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز