امروز : چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    102154

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:40 | ۱۶ مهر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x181 - ورزشکاران شهرستان محروم مراوه‌تپه چشم انتظار توجه مسوولانترکمن نیوز:  شهرستان مرزی مراوه‌تپه از جمله مناطق محروم‌ استان با هزار و ۲۰۰ ورزشکار سازماندهی شده با کمبود فضاهای ورزشی مواجه است که رفع آن نیازمند همکاری بیشتر دولت، بنیاد علوی و نیکوکاران است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  بخش قابل توجهی از جمعیت افزون بر ۶۷ هزار نفری مراوه‌تپه را جوانان تشکیل می‌دهند که یکی از علاقمندی شاخص آنان فعالیت ورزشی از جمله در رشته‌های کشتی سنتی آلیش و گورش، والیبال و والیبال ساحلی و فوتبال است.

به گفته کارشناسان ورزش گلستان، وجود فقط پنج سالن ورزشی سرپوشیده و سه فضای روباز ورزشی با مجموع مساحت ۲۵ هزار و ۳۰۲ مترمربع جوابگوی نیاز جامعه ورزشی مراوه‌تپه نیست و احداث زمین چمن مصنوعی بزرگ ۱۱ نفره، خانه کشتی سنتی و زمین والیبال ساحلی می‌تواند بخشی از کمبود سرانه ورزشی این شهرستان را جبران کند.

طبق آخرین اعلام کارشناسان حوزه ورزش میانگین سرانه ورزشی در کشور به ازای هر نفر یک مترمربع است و این رقم در شهرستان مراوه‌تپه فقط ۴۰ سانتی‌متر مربع بوده که فاصله زیادی تا نُرم کشوری دارد.

فرماندار مراوه‌تپه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت که بنیاد علوی از سال ۹۸ برای کمک به دولت، اجرای طرح‌های محرومیت زدایی و اشتغالزایی را در این شهرستان مرزی آغاز کرد که بخشی از آن مربوط به زیرساخت‌های حوزه ورزش می‌شود.

امانگلدی ضمیر افزود: در نشستی که با حضور مدیرکل ورزش و امور جوانان گلستان و دبیر نهاد پیشرفت و آبادانی بنیاد علوی و هیات‌های ورزشی مراوه‌تپه برای بررسی مسائل و مشکلات و نیازهای ورزشی این شهرستان برگزار شد تصمیمات مناسبی اتخاذ گردید.

ورزشکاران شهرستان محروم مراوه‌تپه گلستان چشم انتظار توجه مسوولان

فرماندار مراوه‌تپه، احداث زمین چمن مصنوعی بزرگ ۱۱ نفره، خانه کشتی، زمین والیبال ساحلی با مشارکت نیکوکاران و اداره کل ورزش و جوانان گلستان درکنار مشارکت بنیاد علوی، ساخت سه زمین چمن مصنوعی کوچک فوتسال و ۲۵ زمین روباز والیبال روستایی با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستاها و نهادهای اشاره شده، عدم دریافت مبالغ ورودی از تیم‌های ورزشی این شهرستان در مسابقات ورزشی رده استانی، آماده سازی مکان مناسب برای ورزش بانوان در فضای باز شهر مراوه‌تپه و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی را از مهمترین مصوبات این نشست برشمرد.

وی همچنین حمایت مالی از هیات‌های ورزشی مراوه‌تپه برای توسعه ورزش‌های قهرمانی و همگانی، مساعدت برای تامین تجهیزات ورزشی مورد نیاز اماکن ورزشی و تجهیز یک واحد خانه ورزش در روستاهایی که فضای مناسب را در اختیار اداره ورزش و جوانان قرار دهند را از دیگر موارد مطرح شده در این نشست دانست و گفت که تحقق این مصوبات بخش زیادی از کمبود فضاهای ورزشی این شهرستان را حل می‌کند.

در همین پیوند رییس اداره ورزش و جوانان مراوه‌تپه گفت: در صورت تحقق این پروژه‌ها با مشارکت بنیاد علوی طی یک سال آینده، حدود ۱۶ هزار متر مربع به فضای ورزشی این شهرستان مرزی اضافه می‌شود.

اسماعیل مرادی اظهارداشت: عملیات ساخت سه پروژه ورزشی شامل زمین چمن مصنوعی روستای “آق‌تقه”، سالن ورزشی روستای “یانبلاغ” و سیستم روشنایی زمین چمن مصنوعی شهر مراوه‌تپه با هزینه ۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال که ۱۳ میلیارد ریال آن توسط بنیاد علوی تامین شده به پایان رسیده و عملیات ساخت زمین چمن مصنوعی روستای بیشک‌تپه نیز با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی درحال انجام است.

وی افزود: بنیاد علوی مشارکت در ساخت ۲ زمین چمن مصنوعی روستایی در مراوه‌تپه را مصوب کرده که هم اکنون ساخت یکی از آنها در روستای قوچه سو آغاز شده و روستای هدف دیگر در حال تعیین است.

رییس اداره ورزش و جوانان مراوه‌تپه ادامه داد: ساخت زمین چمن مصنوعی بزرگ ۱۱ نفره به مساحت ۱۰ هزار متر مربع و احداث خانه کشتی و زمین والیبال ساحلی به مساحت تقریبی هزار متر مربع در مجموع بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که در صورت شروع عملیات اجرایی آنها توسط اداره ورزش و جوانان، بنیاد علوی قول مشارکت ۵۰ درصدی به ساخت این پروژه‌ها را داده است.

وی اعتبار مورد نیاز برای ساخت خانه کشتی گورش مراوه‌تپه را ۳۰ میلیارد ریال اعلام کرد و بیان داشت: امسال در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان ۲۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای تکمیل و تجهیز پروژه‌های ورزشی پیش بینی شده که در صورت تخصیص ۱۰ میلیارد ریال آن برای احداث خانه کشتی گورش است.

مرادی افزود: با وجود پنج سالن ورزشی سرپوشیده و سه فضای روباز ورزشی به مساحت کل ۲۵ هزار و ۳۰۲ مترمربع در مراوه‌تپه، سرانه ورزشی هر فرد در این شهرستان ۴۰ سانتی‌متر مربع است که هنوز فاصله زیادی تا یک متر مربع سرانه استاندارد کشوری دارد.

وی ادامه داد: در صورت تحقق اجرای تمام پروژه‌های ورزشی پیش بینی شده مراوه‌تپه با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان گلستان، بنیاد علوی و نیکوکاران، سرانه فضای ورزشی هر یک از اهالی این شهرستان مرزی به بیش از ۶۰ سانتی متر افزایش خواهد یافت.

رییس اداره ورزش و جوانان مراوه‌تپه بیان داشت که هم اکنون هزار و ۲۰۰ ورزشکار سازماندهی شده در این شهرستان مشغول فعالیت ورزشی هستند که ۱۰ نفر از آنان از جمله عارف قزل در رشته فوتبال، متین نامی، حسام نظری و نوید بهرام زاده در رشته والیبال، آیدین بوبک در رشته والیبال ساحلی و رئوف قزل، علیرضا و تقی پهلوان زاده در رشته کشتی گورش در سطح ملی فعالیت دارند.

وی تصریح کرد که نگاه ویژه مسوولان کشوری و استانی به شهرستان مراوه‌تپه باعث شناسایی بهتر استعدادهای ورزشی و ساماندهی بهتر اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان در رشته‌های مختلف ورزشی خواهد شد.

 

گزارش از: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز