امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    114714

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:21 | ۲۷ مهر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

use of antibiotics in children 300x180 - وحشت پائیزی؛ فقدان شربت آنتی بیوتیک کودکان ترسی بر جانِ والدینترکمن نیوز: با قرار گرفتن در فصل پاییز و سرد شدن تدریجی و نسبی هوا و همچنین بازگشایی مدارس و برگزاری کلاس‌های حضوری در این روزها، بیم آن می‌رود که کودکان دچار بیماری‌های تنفسی و ویروسی شایع این فصل مانند: آنفولانزا، سرماخورگی و دیگر ویروس‌های پاییزی شده که لازم است نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی که بعد از کرونا به فراموشی سپرده شد توجه و دقت بیشتری شود.

مهمترین موضوعی که می‌بایست بدان توجه شود نایابی یا کمیابی سرم و برخی داروهای آنتی بیوتیکی است که بالاخص در بخش اطفال و کودکان فقدان شربت آنتی بیوتیک می‌تواند تهدیدی جدی بر سلامتی عزیزانمان باشد.
جالب است بدانیم متاسفانه ایران دومین مصرف کننده آنتی بیوتیک در جهان است و کپسول آموکسی سیلین پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک موجود در کشور است که با این اوصاف کمبود این داروی پرمصرف و شاید در صورت مصرف خود سرانه خطرناک، سوال برانگیز است.
پس از تصمیمات عجیب و شتاب‌زده دولت در حوزه‌های ارزی و ریالی و نیز بدنبال حذف ارز دولتی برای واردات دارو و همچنین اجرای طرح دارویار که بنا بود مشکلی برای بیماران ایجاد نکند و دست دولت برای تامین هزینه‌های دارویی در جیب بیماران نباشد که متاسفانه امروز با بحران فقدان دارویی برخی اقلام مهم در کشور مواجه هستیم و رفع این بحران بعید است با افزایش چند باره قیمت دارو همراه نباشد، این بحران علاوه بر فقدان داروهای آنتی بیوتیکی در کاهش وجود سرم در داروخانه‌های کشور نیز به چشم می‌خورد.
اینکه نیاز بیماران به سرُم در تابستان با توجه به گرمی هوا بیشتر از سایر فصول بوده و نیاز آنتی بیوتیکی در فصول پاییز و زمستان بیش از سایر فصل‌هاست امری محتوم و تکراریست اما جای سوال است که چرا مسئولین مربوطه پیش از ورود به فصول بیماری زا پیشبینی‌های لازم را نکرده و تمهیدی موثر نمی‌بینند؟
تولید کنندگان و مسئولین ذیربط هر کدام دلیل و توجیهی برای این کاهش و کمبودهای دارویی بر می‌شمارند که هریک در جای خود قابل مداقه و بررسی است اما سوال اساسی اینست که چرا برخی از آقایان موضوعاتی که راه حلی مدیریتی و بسیار ساده و در دسترس دارد را تبدیل به یک بحران اجتماعی کرده و بعد به دنبال راه‌های مدیریت بحران و حل مساله می‌گردند؟
از ساده‌ترین دلایل مطرح شده توسط معاونت وزارت بهداشت برای کمبود داروهای آنتی بیوتیکی، افزایش قیمت مواد جانبی مانند شکر و شیشه‌های بسته‌بندی است و این در شرایطی است که جناب وزیر بهداشت و درمان کشور را در تولید آنتی بیوتیک خودکفا می‌دانند!!!
در همین راستا نایب رئیس انجمن داروسازان ایران می‌گوید: به دلیل افزایش قیمت و گران شدن مواد اولیه و ماده موثره آنتی‌بیوتیک‌ها با کاهش شدید در تولید مواجه هستیم.
بپذیریم یا خیر طبق آمارهای رسمی و به اذعان مقامات دارویی این روزها با کمبود سرم و کمبود آنتی بیوتیک در کشور مواجه هستیم و این کاهش تولید و نهایتا فقدان منجر به افزایش سرسام آور قیمت‌ها در این بخش خواهد شد، این در شرایطی است که به نقل ازبرخی خبرگزاری‌ها زیر سویه جدید کووید-19 با بیشترین غلبه بر سیستم ایمنی بدن بنام (اکس-بی-بی xbb) شناسایی شده که از تمام سویه‌ها و زیر سویه‌های قبلی مسری‌تر است که در صورت صحت این خبر که شیوع این ویروس از سنگاپور و هند آغاز شده است و با توجه به شدت شیوع قطعا مدیریت درمان و داروی کشور می‌بایست توجه و اهتمام جدی در این بخش داشته باشند.
یکی از مهمترین مواردی که کشور را با این کمبود و کاهش دارویی مواجه ساخته موضوع ارزش افزوده 9 درصدی حق گمرکی برای داروهاست که در قانون بودجه امسال مبنای محاسبه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بر اساس نرخ معاملات الکترونیکی ارز (ETS) محاسبه شده که ضمن تحمیل فشار به کارخانه‌های داروسازی، بهای تمام شده دارو را به شدت افزایش داده است.
از جمله مصادیق بحران‌سازی در دولت انقلابی اینست که شورای عالی هماهنگی اقتصادی، طی مصوبه‌ای نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای کالاهای اساسی را از 9 درصد به یک درصد تنزل داده ولی در اوج ناباوری مواد اولیه دارویی جزو کالاهای اساسی محسوب نشده و شامل این بخشودگی مالیاتی نشده است!
با این تصمیم سو مدیریتی و تحریم‌های تحمیلی که بنا به فرموده برخی آقایان هیچ خلل و‌ زحمتی در زندگی مردم و معیشت آنان به وجود نخواهد آورد بجز رحمت!!
بد نیست بدانیم حتی اگر در تولید دارو به مرز خودکفایی برسیم و بر توانمندی‌های داخلی نیز ببالیم که قطعا افتخاری برای هر ایرانی محسوب خواهد شد، در تولید اقلام دارویی 30 تا 40 درصد مواد اولیه داروها وارداتی بوده و وابستگی ما به غرب اجتناب ناپذیر است و بدتر اینکه میزان وابستگی ما در تهیه و تامین مواد اولیه و ماده موثره آنتی بیوتیک‌ها به 70 درصد می‌رسد که اثر موثری درقیمت تمام شده دارد، این مهم مضاف بر عدم معافیت مالیاتی شرکت‌های دارویی وارد کننده موجب بیرغبتی در تولید و عدم واردات ماده موثره و اولیه آنتی بیوتیک‌ها شده که پیامد امروزش نایاب شدن و بعضا فقدان این داروی حیاتی بالاخص در رده سنی کودکان است.
آیا این حجم از آمار و اخبار مایوس کننده و همچنین کاهش رو به پایان ذخایر دارویی کشور در مقابل ادعای توانمندی تولید داخلی دارو!!! و تجربه وجود افعال معکوس در بیان وعده‌های پوچ برخی مسئولین را می‌شود به عنوان آرامشی پیش از طوفان در تامین و تهیه برخی اقلام دارویی با قیمتی گزاف و خارج ازعرف دانست؟
مردم کشور هنوز خاطرات تلخ ایام کرونا را از یاد نبرده‌اند که برای تامین و تهیه سرم با نسخه و تجویز پزشک معالج هم دچار بحرانِ فقدان بودند و شاید اگر شانس یارشان بود یک سرم که نهایتِ ترکیبش آب و نمک یا قند و نمک و آب است را می‌یافتند و جانشان را از مرگ می‌رهاندند و نیز بیاد دارند همین ترکیب شور یا شیرین به صورت قاچاق و قیمت‌های باور نکردنی در سایر بخش‌ها بجز داروخانه‌ها به شکل غیر قانونی به وفور قابل وصول و در دسترس بود.
در شرایط حاضر که شرکت‌های دارویی تولید را مقرون بصرفه نمی‌بینند و وارد کننده می‌بایست ما به التفاوت نرخ ارز دولتی و نیمایی را خود بپردازد دولت نیز چاره‌ای برای مواجهه با این بحران دارویی را نخواهد داشت بجز آنکه اجازه دهد قیمت‌های موجود باز هم افزایش یافته و تناسبی بین قیمت مواد اولیه وارداتی و محصول نهایی بوجود آید که قطعا اصلاح قیمت‌ها بدین شکل غیر کارشناسی بوده و در نهایت ضرر بیماران را در پی خواهد داشت.
به ادعای برخی از بیماران در شرایط کنونی شربت آنتی بیوتیک کودکان و سرم در بیمارستان‌های دولتی یا برخی داروخانه‌ها اگر یافت شود مستلزم حضور در صف‌های طویل و طولانی است و شاید به آخر صفی‌ها هم چیزی نرسد که قطعا با این فقدان و روند کُند توزیع در روزهای آتی فرصتی برای سود جویان فراهم آمده تا شاهد توزیع گسترده این اقلام نایاب دارویی در شبکه‌های غیر قانونی و خارج از مراکز درمانی باشیم.
از آنجایی که اصولا دولت‌ها دیر می‌رسند و با توجه به کمبودهای دارویی در کشور بهتر است پیش از شیوع بیماری‌های ویروسی این فصل با پیشگیری و بالا بردن سیستم ایمنی مانع از اپیدمی و انتشار هر چه بیشتر آن شده و حداقل استفاده از ماسک را در این روزهای پاییزی جدی بگیریم.

امیدواریم با اخذ تصمیمات مدبرانه شاهد اتفاقات تلخ و ناگوار در عرصه بهداشت و درمان کشور که کمترین هزینه‌اش از دست دادن جان کودکان و هموطنان عزیزمان است نباشیم.
دولتمردان عزیز می‌دانیم کشور در شرایط سخت داخلی و جهانی گرفتار آمده است، لطفا با آشتی ملی در کنار ملت خویش باشید تا با گذر از این بزنگاه تاریخی و سیاسیِ پرتکرار شاهد روزهای روشن برای فردای فرزندانمان باشیم.

مزدک بهروش/ فعال اجتماعی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز