امروز : سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    18668

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:23 | ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

b 0 0 0 10 images 29120 L16x9 300x169 - واکنش ها به خروج ترامپ از برجام / واکنش جمعی از علمای اهل سنت کشورعلمای اهل سنت-ترکمن نیوز-تصمیم جنجالی ترامپ برای خروج از برجام، واکنش تعدادی از علمای اهل سنت کشور را به همراه داشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران مولوی یوسف خوش دوست امام جمعه اهل سنت مشهد، با خودسرانه خواندن اقدام ترامپ در خروج از برجام، به ریشه یابی این قضیه پرداخت و گفت: «ترامپ پیش از آنکه به مسند ریاست جمهوری آمریکا برسد با ملت ایران دشمنی داشت و این دشمنی را بارها و طی سخنرانی های دوران نامزدیش در انتخابات گذشته آمریکا نشان داده بود».

 

وی افزود: «ازقبل هم مشخص بود که این رئیس جمهور تندرو، میانه ای با صحبت و مذاکره ندارد و هیچ عقل و منطقی را نمی پذیرد، بنابراین خروج آمریکا از برجام می تواند به نفع نظام اسلامی و مردم ایران باشد. ترامپ ابتدا سعی کرد با متعاقد ساختن هم پیمانانش، جو منفی علیه ایران راه بیاندازد، اما به توفیق نرسید و حالا سعی دارد با تهدید دولت های اروپایی، آنها را وادار به تبعیت از سیاست های جنگ طلبانه اش کند».

 

عبدالحی آخوند میرزعلی امام جمعه آق قلا و مشاور استاندار در امور اهل سنت استان گلستان نیز در خصوص اقدام اخیر ترامپ اظهارداشت: «همان طور که مقام رهبری نیز اشاره کردند، آمریکا کشوری نیست که بتوان به آن اعتماد کرد؛ زیرا دولتمردان این کشور بارها و بارها معاهدات بین المللی را نقص نموده و از اقدام به هرگونه کارشکنی روی گردان نبودند. بنابراین اقدام ترامپ جای تعجب ندارد و از او انتظاری غیر از این نمی رود».

 

این عالم اهل سنت، طرح حمایت از کالای ایرانی را مناسب ترین راه برای مقابله با تهدیدات ترامپ دانست و ادامه داد: «باید با ایمان و اتکا به توانمندی تولیدکنندگان داخلی و صادرات محصولات به کشورهای همجوار پاسخ محکمی به یاوه گویی های رئیس جمهور آمریکا بدهیم و این پیام را به مردم جهان برسانیم که می توان با ساز و کار مناسب در برابر استکبار ایستادگی کرد. آمریکایی ها طی ۴۰ سال گذشته کشور ما را به دفعات مورد تحریم قرار دادند؛ ولی در نهایت به هدفی که می خواستند دست نیافتند».

 

شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت بندرلنگه تصمیم ترامپ برای خروج از برجام را حرکتی رو به جلو برای ملت ایران توصیف کرد وعنوان نمود: «برجام در نتیجه درایت اندیشمندانه مسوولین نظام محقق شده بود و ترامپ که در آن زمان سمتی در دولت وقت آمریکا نداشت به این واقعیت پی برد که ملت ایران هرگز وابسته به هیچ کشور خارجی نخواهند شد. به نظر بنده اقدام ترامپ آسیبی به ملت ما نمی رساند، بلکه وی در واقع به مسوولین دولت سابق این کشور و همپیمانان اروپایی خود دهن کجی نشان داده است».

 

امام جمعه اهل سنت بندرلنگه خاطر نشان ساخت: «رئیس جمهور آمریکا نمی تواند با این کارها به موفقیت برسد، بلکه زمینه انزوای خودش را فراهم کرده است. لذا همان طور که یهود و نصارا خیری به مسلمانان نمی رساندند، ترامپ هم که دشمن جهان اسلام شناخته می شود، کاری را که به نفع مسلمین باشد انجام نخواهد داد».

 

افندی عزت شیخ مدیر حوزه علمیه اهل سنت محمدیه هشتپر استان گیلان هم اقدام رئیس جمهور آمریکا در خروج از برجام را گامی درجهت تقویت وحدت و انسجام هر چه بیشتر در میان مردم خواند و گفت: «ترامپ ثابت کرده است که با ملت ایران دشمنی دارد و این دشمنی اراده مردم را برای وحدت و انسجام دینی مستحکم تر خواهد کرد. آمریکایی ها گمان می کنند که تحریم باعث افزایش مشکلات مردم خواهد شد، لیکن مطمئنا هر مشکلی راه و چاره خودش را دارد و مسوولین دولت با تدبیر به موقع کاری خواهند کرد تا طرح ترامپ با شکست مواجه شود».

 

ماموستا محمد سعید بازرگان از علمای اهل سنت مریوان در کردستان ضمن تاکید بر حفظ وحدت و برادری میان مذاهب یادآور شد: «هرچند که تحریم آمریکا ممکن است مشکلاتی را را برجای گذارد؛ ولی نباید مسائل جزئی را جایگزین مسائل مهم کرد. تاریخ صدر اسلام نشان می دهد که مشرکان و بزرگان قریش، خاندان و اصحاب نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم را در سخت ترین تنگناه ها، تحریم ها و شکنجه ها قرار می دادند؛ اما به حول قوه الهی هیچ کدام از آن تحریم ها موثر واقع نشد و اصولا تحریم یک ملت بر خلاف موازین اسلامی و بر خلاف سفارش قرآن کریم است».

 

امام جماعت مسجد چهار یار نبی مریوان رسیدگی به مشکلات ناشی از تحریم را ضروری خواند و گفت: «تحریم نباید باعث شود تا عده ای دست روی دست گذاشته و تماشاگر وقایع پیش رو باشد. باید متوجه باشیم که با شعار و تکرار مکررات نمی توان از زیر بار مشکلات خارج شد، بلکه برای برون رفت از هر مشکلی اقدام عملی لازم است. ترامپ هرچند که ازبرجام خارج شده است؛ اما دیگر هم پیمانانش برعلیه اقدام وی و دولتش صحبت می کنند و این می تواند انتقادات زیادی را بر علیه وی در داخل و خارج ازکشور آمریکا به همراه داشته باشد».

 

غفورآخوند یزدانی امام جمعه روستای باغ لق از توابع شهرستان جرگلان استان خراسان شمالی اظهارات اخیر ترامپ را ناشی از کوته نگری وی نسبت به مسائل منطقه توصیف کرد و گفت: «ترامپ آدمی بی منطق و شخصی کوته فکر است و خیال می کند می تواند با این اقدامات ملت ایران را به استعمار خود درآورد. ترامپ وقاحت را به جایی رساند که حتی شرکای اروپایی خود را تهدید به تحریم می کند، حال آنکه جهان از تکی قطبی بودن خارج شده و هریک از دولت ها قوانین خودشان را دارند».

 

امام جمعه روستای باغ لق تصریح کرد: «ظاهر قضیه این است که ترامپ از برجام خارج شده و کشور ما را تحت تحریمات ظالمانه خود قرار داده است؛ حال آنکه پیام واقعی او به دولت های اروپایی است و از آنها می خواهد که خواه ناخواه مطیع سیاست های وی باشند. البته ترامپ با این ترفند ها به هدفش نمی رسد و به زودی سیاستمداران سایر کشورها هم اقدام این شخص نادان و خودخواه را محکوم خواهند کرد».

 

امام جمعه اهل سنت اسالم نیز طی ارسال متنی اقدام ترامپ در خروج از برجام را محکوم کرد. درمتن مطلب ارسالی افندی تاج الدین برزکوهی آمده است: «تصمیم رئیس جمهور آمریکا اقدامی غیر انسانی است و ملت ایران با عزم راسخ خود اجازه نخواهند داد وی راه به جایی ببرد.

 

ترامپ نمی تواند اراده مسلمانان را تحت اختیار خود در آورد و همان بهتر که از برجام خارج شد؛ زیرا وی لیاقت بودن در این عرصه را ندارد و نمی تواند مانند دیگر سیاستمداران از یک عقل سالم و آزاد اندیش پیروی کند».

خبرگزاری اساس نیوز

لینک عضویت در کانال

https://t.me/ITNAnews

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز