امروز : یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    81694

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    6:54 | ۰۸ شهریور ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x174 - واژه‌های جدید برای فقراترکمن نیوز:  کشوری که در آن مشکلات اقتصادی بیشتر باشد نام‌های جدیدی هم برای آن مشکلات و معضلات ابداع می‌شود. اما زیادی نام‌ها از عمق و گستره‌ی آن نشان دارد.

بعد از انقلاب نام فقیران بنام مستضعفان تغییر یافت. این تغییر نام حاکی از آن بود مستضعفان مورد توجه حکومت جدید هستند. حکومت تمام تلاش‌های خود را انجام داد تا با تاسیس نهادهای جدید مانند جهاد سازندگی و کمیته‌ی امداد به وضع معیشت اینگونه افراد رسیدگی شود. علاوه بر اینها یکی از بزرگترین و ثروتمندترین نهادهای کشور بنام مستضعفان نام گذاری شد تا آنها را یاری دهد.

اما به نظرمی‌رسد سهم مستضعفان تنها نام آن بوده و جام می به آن کام دیگران. بعد از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب حکومت هنوز نتوانسته است بر این مشکل فائق آید. تازه در طی یکی دو سال گذشته با افزایش مشکلات اقتصادی و گرانی و تورم واژه‌های جدیدی هم به نام‌های قبلی اضافه شده است. واژه‌های مانند زیرپل خواب، کارتن خواب، قبرخواب، پشت بام خواب (اجاره شبانه‌ی پشت بام در تابستان در شهرهای بزرگ مانند تهران )، اجاره‌ی مشترک یک منزل توسط دو خانوار در تهران. واژه هایی مانند تهی‌دست، فقیر، آسیب پذیر، مستمند، نیازمند، و حلبی آباد نشین قبل از انقلاب هم بود.

این انقلاب مال مستضعفان بود اما حکومت برآمده از انقلاب به هر دلیلی نتوانسته است وضعیت آنها را سروسامان بدهدو شکاف فقیر وغنی را ترمیم نماید.

افزایش نام های یک پدیده بی جهت نیست. گفته می شود در مناطق گرمسیر از میان چهار پایان تعداد یا نفرات شترها بیشتر از دیگر حیوانات می‌باشد. چون مقاومت و پایداری شترها در مقابل آسیب‌های گرما بیشتر از حیونات دیگر می‌باشد. چون شترها می‌توانند به مدت چندین روز متوالی بدون آب زندگی بکنند و هم می‌توانند بار بکشند و هم شیر بدهند. به همین دلیل گفته می‌شود شتر در آن مناطق گرمسیر چندین نام مختلف دارد. اما در مناطق دیگر فقط با دو نام شتر و بچه شتر یا شتر نر و شتر ماده شناخته می‌شود.

حتی مشهور است درمناطق سرد سیری مانند سیبری برف چندین نام مختلف دارد. مردمان آن منطقه هر کدام از برف‌ها را با توجه به شکل و شمایل آن با نام خاصی نام‌گذاری کرده‌اند. مانند برف پر آب، پرف خشک، برف گرد، برف پهن و غیره. اسامی زیاد ناشی از فراوانی آن می‌باشد. اینکه فقر و نداری حدود ده اسم را با یک معنی یدک می‌کشد ناشی از فراوانی آن مشکل در کشور ما می‌باشد. اگر در کشوری فقر وجود نداشته باشد آیا می‌تواند فقر چندین نام مختلف را به دنبال خود یدک بکشد؟

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز