امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    122857

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:18 | ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اخبار ترکمن-یاشار نیازی- فرماندار شهرستان ترکمن گفت: احیای خلیج گرگان، آغاز فعالیت جزیره آشوراده و احیای گمرک بندرترکمن با قدمت ۸۰ سال مهم‌ترین دست‌آوردهای سفر رئیس دولت سیزدهم به گلستان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  نورمحمد جعفری در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  مسائل قضایی و تملک جزیره آشوراده حل شده و از منابع طبیعی بازپس گرفته شده است و به زودی به ساکنان سابق آن تحویل خواهد شد.

فرماندار در ادامه گفت: هفته دولت سال جاری ۱۰۴ پروژه با اعتبار بالغ بر یک هزار و ششصد و بیست میلیارد تومان در مجموع ۹۸ پروژه افتتاح شد و ۶ پروژه نیز کلنگ زنی گردید.

جعفری با اشاره بر خطر ریزگردها به دنبال خشک شدن خلیج گرگان گفت: برای احیای خلیج گرگان اعتباری بالغ بر ۴۶۵ میلیارد تومان درنظر گرفته شد تا از ادامه روند خشک شدن آن و تبدیل شدن به صحرای شنزار پیشگیری شود.

فرماندار گفت: اخیرا هجوم ریزگردها از صحرای قاراقوم ترکمنستان را در کرانه خزر داشتیم که ممکن بود روند خشکی خلیج ادامه یابد خطر ریزگرد از خلیج گرگان نیز تمام گلستان و استانهای همجوار را نیز دربرگیرد.

وی تصریح کرد: برای آبگیری بهتر دریا و خلیج گرگان، پروژه لایروبی طی ۱۰ فاز زمانبندی شد و کانال‌های اصلی (خزینی ۸.۵ کیلومتر، آشور ۳.۵ کیلومتر و چاپاقلی به طول تقریبی ۱۲ کیلومتر) همراه با کانال‌های فرعی لایروبی شد تا به زودی شاهد اتصال خلیج با دریا باشیم.

جعفری فرماندار ترکمن 1 300x188 - واردات و صادرات گمرک بندرترکمن فعال است/جزیره آشوراده مقصد گردشگران شمال کشور

حضور پررنگ بخش خصوصی در پروژه‌های شهرستان ترکمن

فرماندار شهرستان ترکمن در ادامه گفت: از مجموع پروژه‌های ۱۴۰۲ اعتباری بالغ بر ۹۸۹ میلیارد تومان بابت ۸۹ پروژه عمرانی و ۶۳۱ میلیارد تومان نیز بابت ۱۵ پروژه اقتصادی هزینه شده است.

جعفری خاطرنشان کرد: ۹۷ درصد پروژه‌های اقتصادی شهرستان ترکمن با اعتباری بالغ بر ۶۱۰ میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی انجام گرفته است که اشتغالزایی خوبی را به دنبال داشته است.

وی افزود: نیروگاه برق ۱۶ مگاواتی کانسار خزر با اعتباری بالغ بر ۳۲۰ میلیارد تومان فعال شد که ۴۰ نفر نیز اشتغالزایی داشته است.

فرماندار گفت: دومین کشتارگاه مرغ مجهز استان با بسته بندی ۶ هزار قطعه در ساعت توسط یک سرمایه گذار با اعتبار بالغ بر ۱۱۵ میلیارد تومان که اشتغالزایی ۱۳۰ نفر را به همراه داشته نیز به بهره‌برداری رسید.

 

جزیره آشوراده مقصد گردشگران شمال کشور خواهد شد

فرماندار در ادامه نشست با خبرنگاران اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌‌ی اصلی برای احیای جزیره آشوراده منعقد شده تا پروژه ۲۲ هکتاری این جزیره با راه‌اندازی اردوگاه دانش آموزی و بازسازی و مرمت قلعه آشوراده و سایرپروژه‌ها نقشه‌برداری شده و در حال اجرا است.

وی در ادامه گفت: برای اولین بار در آغاز سال ۱۴۰۲ در جزیره آشوراده نوروزگاه برگزار شد.

جعفری تصریح کرد: پشت بازارچه اسکله زمین ۱۳۸ هکتاری به عنوان پروژه پشتیبان درنظر گرفته شده که همراه با مارکتینگ، هتل برای اقامت، پیست موتورسواری، شهربازی و محل اسکان مسافران و گردشگران جانمایی شده است.

فرماندار شهرستان ترکمن در خصوص پروژه محل شنای بندرترکمن نیز گفت: محل شنای بندرترکمن از تفرجگاه‌های خوب این شهرستان است که فقط ۲ کیلومتر از شهر فاصله دارد.

وی افزود: پروژه محل شنا نیز به یکی از ارگان‌های انقلابی واگذار شده است تا با تکمیل این پروژه تفرجگاه خوبی برای مسافران و گردشگران در کنار دریا مهیا شود.

وی افزود: ۱۸ دستگاه پنل خورشیدی برای تامین روشنایی اسکله بندرترکمن در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه با اشاره بر چند پروژه دیگر گفت: از جمله پروژه‌های بزرگ شهرستان می‌توان به نهضت ملی مسکن مقابل مجموعه سوارکاری بندرترکمن اشاره کرد که با اعتباری بالغ بر ۳۶۵ میلیارد تومان برای احداث ۴۶۵ واحد مسکونی کلنگ زنی خواهد شد.

ترکمن 2 300x174 - واردات و صادرات گمرک بندرترکمن فعال است/جزیره آشوراده مقصد گردشگران شمال کشور

جاده‌های مواصلاتی شهرستان تعریض شد

فرماندار شهرستان ترکمن گفت: خط دوم راه آهن بندرگز-بندرترکمن-گرگان نیز با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان کلید خورد که ۳۶درصد آن تخصیص یافته و تاکنون ۹۰ درصد پروژه پیشرفت کرده است.

جعفری تصریح کرد: درخصوص مرمت و بازسازی ریل‌ها نیز در برخی نقاط تعویض ریل را داریم و در برخی نقاط نیز مرمت می‌شود که جدیدا عملیات ریل گذاری بدون پیچ مهره صورت می‌گیرد تا صداهای اضافی و کوبیدگی برای اطراف ریل‌ها منتفی شود.

وی افزود: برای کاهش ترافیک شهری از بخش ورودی شهر ۲ پروژه کمربندی غربی و شرقی درنظر گرفته شده است که مسافران بدون ورود به مرکز شهر می‌توانند از بخش غربی به اسکله و از کمربندی شرق نیز به جاده سویجیوال منتقل شوند.

فرماندار در ادامه گفت: برای توسعه راه‌های شهرستان ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ۳ جاده مهم مواصلاتی مصوب شد.

وی گفت: مسیر کردکوی – بندرترکمن ۸ کیلومتر تعریض و آسفالت شد. همچنین مسیر بندرترکمن گمیشان ۳ کیلومتر کار شد و نهایتا مسیر آق قلا – بندرترکمن ۲۲ کیلومتر تعریض و آسفالت شد که به عنوان جاده مرگ از آن نامبرده می‌شد.

نورمحمد جعفری خاطرنشان کرد: در حال حاضر جاده مسیر آق قلا ۳ لاین تعریض شده است که با بیس ریزی و انجام عملیات لاین شمالی آن رفت برگشت هر مسیر ۲ لاین تعریض و آسفالت خواهد شد که در حال حاضر نیز کاهش تصادفات کاملا مشهود است.

جعفری فرماندار ترکمن 3 300x188 - واردات و صادرات گمرک بندرترکمن فعال است/جزیره آشوراده مقصد گردشگران شمال کشور

بیمارستان جدید بندرترکمن

فرماندار شهرستان ترکمن گفت: از اعتبارات سفر ریاست جمهوری در بخش سلامت ۷ میلیارد تومان درنظر گرفته شد که تاکنون ۲ میلیارد تومان تخصیص یافته و بخشی از تجهیزات بیمارستانی و کلینیک‌های درمانی تامین شده است.

نورمحمد جعفری افزود: بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی شهرستان ترکمن مصوب و مجوز آن اخذ شده و زمین مناسبی نیز برای آن درنظر گرفته شده است و به زودی شاهد کلنگ‌زنی این پروژه خواهیم بود.

وی در ادامه گفت: درمانگاه تامین اجتماعی ۲ شیفت شد، بخش دندانپزشکی به آن اضافه گردید و تا ساعت ۸ شب خدمات درمانی ارائه می‌شود.

 

استادیوم قاندومی بازسازی می‌شود

فرماندار شهرستان ترکمن درخصوص پروژه‌های ورزشی گفت: پروژه احیا و بازسازی استادیوم قاندومی با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد تومان پیش بینی در حال انجام است و تاکنون عملیات نورپردازی تکمیل شده و به زودی چمن مصنوعی نیز تکمیل خواهد شد.

وی افزود: سالن تختی در مرکز شهر در خیابان جمهوری بندترکمن که ۱۸ سال پیش کلنگ زنی شد با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان دارای سالن رزمی، ورزش‌های گروهی، مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی در برنامه افتتاح سال جاری و سفر دوم ریاست جمهوری به استان گلستان قراردارد.

جعفری از میزبانی مسابقات کشوری کشتی ساحلی برای اولین بار همچنین والیبال  ساحلی ناشنوایان، موتورسواران کراس کشوری را از جمله پروژه‌های ورزشی مهم شهرستان نام برد.

ترکمن 1 300x150 - واردات و صادرات گمرک بندرترکمن فعال است/جزیره آشوراده مقصد گردشگران شمال کشور

بزرگترین سایت تولید ماهیان خاویاری

فرماندار شهرستان ترکمن از احداث سایت تولید ماهیان خاویاری به عنوان بزرگترین در خاورمیانه نام برد و گفت: در اراضی ملی زمین ۵ هکتاری در مرحله مطالعات است و احداث و راه‌اندازی این پروژه در قالب مجتمع تولید خاویار یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شهرستان ترکمن و بزرگترین تولید کننده خاویار خواهد شد.

نورمحمد جعفری درخصوص چند پروژه انجام شده در شهرستان گفت: در سال ۱۴۰۱ با ثبت ۲ هزار نفر اشتغال رتبه سوم در استان را کسب کردیم.

وی افزود: اولین آموزشگاه اسب و سوارکاری استان گلستان در بندرترکمن افتتاح شد.

آفرود قهرمانی کشور در اسفندماه سال ۱۴۰۱ در بندرترکمن برگزار شد.

مسابقات مهارت فرش با شرکت ۱۷ استان در شهرستان ترکمن برگزار شد.

 

گمرک شهرستان ترکمن

فرماندار شهرستان ترکمن گفت: گمرک بندرترکمن جزو ۱۶ گمرک قدمت‌دار و شناسنامه‌دار است که در امر واردات و صادرات فعال است.

نورمحمد جعفری با اشاره بر دستورکار دولت مبنی بر حمایت از تولید و تولیدکنندگان گفت: احیای و فعال کردن گمرک جزو دستورات ریاست جمهوری است و بندرترکمن نیز از آن مستثنی نبوده و از شهریور ۱۴۰۱ با مدیریت جدید فعالیت آن توسعه یافته است.

وی افزود: گمرک شهرستان ترکمن دارای مخزن سوخت بالای ۵ میلیون لیتری است و انبار روباز ۳ هکتاری دارد و همچنین از سیلو‌ها و انبارهای پوشیده ۳ هزار و ۳۰۰ متر مربع برخوردار است.

صادرات گمرک بندرترکمن نسبت به سال گذشته ۴.۳ درصد معادل ۳.۵ برابر ارزش ریالی افزایش داشته است.

وی افزود: محصولات صادراتی گمرک به عنوان حلقه واسط صورت می‌گیرد و تولیدات نقاط مختلف کشور از این گمرک ریلی و جاده‌ای صادر می‌شود.

جعفری فرماندار ترکمن 2 300x188 - واردات و صادرات گمرک بندرترکمن فعال است/جزیره آشوراده مقصد گردشگران شمال کشور

براساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز: شهرستان ترکمن در سال ۱۳۰۶ تاسیس شده و در سال ۱۳۰۹ نیز دارای شهرداری می‌شود بنابر این جزو نخستین شهرهای شمال کشور به شمار می‌رود.

بندرترکمن به لحاظ جمعیت رتبه نهم استان را دارد که ۷۳ درصد جمعیت آن شهری و ۲۷ درصد نیز روستاها ساکن هستند و در مجموع این شهرستان ۸۸ هزار نفر جمعیت دارد.

شهرستان ترکمن: حدود ۲۹۲ کیلومترمربع مساحت دارد که رتبه ۱۳ استان است و دارای ۲ شهر و ۲ بخش می‌باشد، ۹۰ درصد جمعیت شهرستان اهل سنت و ۱۰ درصد نیز اهل تشیع است.

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز